Przedszkolaki w świetlicy szkolnej

W dniu 10.03.2023 r. grupa sześciolatków z Przedszkola nr 9 uczestniczyła w wielkanocnych warsztatach plastycznych. Z pomocą pań pracujących w świetlicy dzieci wykonały kolorowe palmy, pisanki i kartki świąteczne. Dla naszych małych gości przygotowane były również zabawy edukacyjne nawiązujące do tradycji świąt Wielkanocnych. Przedszkolakom bardzo podobały się zajęcia świetlicowe. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały dyplomy za aktywny udział w warsztatach oraz słodkie upominki. Przedszkolaki zadeklarowały się na kolejną wizytę w naszej szkole. Wezmą udział w zabawach integracyjnych z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego.

Wystawa prac plastycznych – Legendy polskie: Czarcia Łapa”

W Pracowniach Kultury Maki przy ul. Olchowej 8 można oglądać wystawę prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 31 w Lublinie pt. „Legendy polskie: Czarcia Łapa”. Autorami prezentowanych na wystawie prac są dzieci ze świetlicy szkolnej z klas I-III oraz uczniowie klas czwartych. Wychowawcy świetlicy wraz z nauczycielem plastyki każdego roku czytają razem z uczniami książki o określonej tematyce. W tym roku dzieci kontynuowały czytanie „Legend polskich” Po wspólnym przeczytaniu tekstu uczniowie przedstawili w pracach swoje wyobrażenia o dawnym Lublinie, o sądach ludzkich i tych „piekielnych”, rozwijając w ten sposób wyobraźnię i doskonaląc technikę rysunkową.

W dniu 25 października 2022 roku uczniowie klas czwartych wzięli udział w wernisażu „Legendy polskie: Czarcia Łapa”. Wpisali się do księgi pamiątkowej. Następnie, pod czujnym okiem p. Ewy Rejmak, wzięli udział w warsztatach lepienia i odciskania w glinie.

Prace na konkurs dzieci przygotowały pod kierunkiem pań: Marii ŚwićAgnieszki DominikWiesławy Jusiak oraz Beaty Szymańskiej.

Przedszkolaki z wizytą w naszej szkole

W piątek 30.09.2022r. naszą szkołę odwiedziła grupa 6–latków z Przedszkola nr 9 w Lublinie. Przedszkolaki uczestniczyły w świetlicowych zajęciach integracyjnych „Przygody z książką”. Była wspólna podróż statkiem do krainy bajek, poszukiwanie ukrytego skarbu, dużo zagadek ukrytych w pięknym domku z książkami oraz różne i ciekawe informacje o książkach. Dzieci otrzymały od nas kolorowe zakładki do książek oraz słodkie upominki. Wizytę przedszkolaków zakończyła wycieczka po szkole. Dzieci uśmiechnięte i zadowolone zapewniły, że z chęcią do nas powrócą!

Agnieszka Dominik, Beata Szymańska, Maria Świć

„JESIENNE PORTRETY”

Inspiracją do powstania prac była jesień.

Dzieci w świetlicy szkolnej, pod kierunkiem pani Majki Świć, wykonały portrety jesienne. Prace są piękne i kolorowe. Wystawę możemy podziwiać w holu szkoły…

„Pomyśl jak żyć zdrowo?”

             Kontynuując propagowanie zdrowego stylu życia, dzieci ze świetlicy szkolnej przygotowały wystawę plastyczna pt. „Pomyśl jak żyć zdrowo?”. Tematyka prac ukazuje różnorodne sposoby dbania o zdrowie własne i innych.

                                                             Autorom prac gratulujemy pomysłów!!!!

Pomimo pandemii Międzyszkolny Konkurs Plastyczny rozstrzygnięty!

    W Szkole Podstawowej nr 20 w Lublinie odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt: „Pastelowa jesień”. Po dokonaniu analizy prac konkursowych, zgodnie z przyjętymi w regulaminie kryteriami, Komisja Konkursowa nagrodziła również uczniów naszej świetlicy szkolnej.

Drugie miejsce zajęły: Anna Piasecka z kl.1a oraz Oliwia Makarska z kl.2a, trzecie miejsce zaś przypadło Natalii Jarosz z kl.2a.

    Nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania zainteresowań plastycznych.

Wych. świetlicy M.Świć

 

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Zaczarowany świat książki”

           Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli świetlicy w okresie nauki zdalnej. Adresowany był do uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej. Spośród prac, które wpłynęły na konkurs, Jury w składzie:

  1. Agnieszka Dominik
  2. Maria Świć
  3. Małgorzata Wacławek
  4. Beata Szymańska

postanowiło przyznać 3 nagrody za I, II i III miejsce oraz 4 wyróżnienia.

Laureaci konkursu:

I – miejsce: Wiktoria  Sztejno – kl. 2a

II – miejsce: Alicja  Jakubowska – kl. 2b

III – miejsce: Oskar Świątek – kl. 3b

Wyróżnienia otrzymują:

  • Oliwia Makarska – kl. 1a
  • Dagmara Bielak – kl. 1b
  • Julianna Czerkas – kl. 2a
  • Barbara Iwanicka – kl. 2b

Dyplomy i nagrody zostaną wręczone we wrześniu.

Serdecznie gratulujemy małym artystom i życzymy kolejnych sukcesów.

Nauczyciele świetlicy

Premiera przedstawienia pt. „Kopciuszek”

    Baśniowa postać pięknego i pracowitego Kopciuszka fascynuje dzieci i dorosłych od wielu pokoleń. Stąd też 28 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 31 w Lublinie odbyła się premiera bajki pt. „Kopciuszek”.

    Przedstawienie zostało przygotowane w świetlicy przez uczniów klasy 3c i 2a pod kierunkiem pań Agnieszki Dominik i Beaty Szymańskiej. Swoje talenty aktorskie uczniowie zaprezentowali przed dziećmi z Przedszkola nr 9, społecznością szkolną i rodzicami.

    Prace nad występem trwały trzy miesiące. W oparciu o scenariusz zostały wykonane potrzebne rekwizyty oraz oprawa plastyczna i muzyczna. Tutaj dużą pomocą i pomysłami wykazały się panie Maja Świć i Ola Studzińska. Zaangażowani byli również rodzice, zwłaszcza przy przygotowaniu strojów dla aktorów – serdecznie dziękujemy.

   Przygotowując to przedstawienie, chcieliśmy, aby dzieci zrozumiały, że pracowitość, skromność i dobroć zawsze zwyciężają i są nagradzane.

    Gra młodych aktorów, piękne stroje i dekoracje przyciągnęły uwagę publiczności, która z dużym zainteresowanie oglądała spektakl. Na twarzach maluchów widać było uśmiech i zadowolenie. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Agnieszka Dominik i Beata Szymańska

Solo czy  w grupie?  Świetliczaki w DDK Bronowice

W dniu 20.02 dzieci ze świetlicy  ponownie odwiedziły DDK Bronowice i wzięły udział w bardzo ciekawych zajęciach, których tematem przewodnim była – WSPÓŁPRACA.

Dzieci podczas  zabaw ruchowych mogły doświadczyć, jak ważna jest to umiejętność i jak przydatna w życiu codziennym.  Przekonały się, że siła współpracującego ze sobą zespołu  nie ma sobie równych, a współdziałając z innymi dziećmi, mogą osiągnąć  zdecydowanie więcej niż w pojedynkę.

Zabawy przygotowane przez panie animatorki przypadły do gustu pierwszakom, wszyscy świetnie się bawili i nie ukrywali swojego zadowolenia.  Na koniec dzieci wzięły udział w podsumowujących  i wyciszających zajęciach plastycznych.

Wychowawcy świetlicy:  Justyna Krzywicka, Agnieszka Dominik, Beata Szymańska.

Kolorowo i wesoło

           29 listopada dzieci ze świetlicy kolejny raz odwiedziły DDK Bronowice. Podczas zajęć rozwijających współpracę w grupie dzieci poznały różne zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej i piłki miękkiej. Najbardziej podobała się dzieciom zabawa „Czarodziej”. Panie czarowały dzieci kolorami chusty, szybko odwracając ich uwagę. Uczestnicy zabawy mieli za zadanie spostrzec, kogo chusta ukryła w swoich kolorach.  Wspólne zabawy ruchowe pozwoliły dzieciom wykazać się sprytem, zwinnością i kreatywnością. Dom Kultury opuściły dzieci wybawione i zadowolone!!!

Wychowawcy świetlicy: Beata Szymańska, Justyna Krzywicka, Aleksandra Studzińska

Z wizytą w bibliotece

W dniu 8.11.2019 pierwszaki uczęszczające do świetlicy w ramach zajęć czytelniczych odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną Filię nr 9, mieszczącą się przy ulicy Krańcowej. Podczas wizyty dzieci zapoznały się z zasadami panującymi w bibliotece, a także dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat wypożyczania książek, funkcjonowania czytelni i pracy bibliotekarza.

Pani bibliotekarka oprowadziła uczniów po regałach bibliotecznych, pokazała, w którym miejscu znajduje się kącik dla najmłodszych i księgozbiór dla starszych dzieci. Przedstawiła nam najpopularniejsze pozycje, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród czytelników. Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały pięknie wydane bajki i niezwykle zilustrowane książki przestrzenne 3D.

Po zajęciach informacyjnych pierwszaki wzięły udział w zabawach na dywanie.

            Mamy nadzieję, że to spotkanie zachęci uczniów do częstszych wizyt w bibliotece i rozbudzi w nich pasje czytelnicze i zainteresowanie książką.

Agnieszka Dominik, Justyna Krzywicka

W kręgu dobrej zabawy

 W dniu 25.10.2019r. dzieci ze świetlicy rozpoczęły cykl zajęć rozwijających współpracę w grupie w DDK Bronowice przy ul. Krańcowej w Lublinie. Zajęcia są bezpłatne i będą odbywać się raz w miesiącu. Podczas różnych zabaw i zajęć każde dziecko może wykazać się kreatywnością i pomysłowością.

      Dzisiaj uczniowie zabawili się w „marionetki” – kreatywnie tworzyli różne postacie, a modelami byli oni sami. Musieli wykazać się sprytem i sprawnością w „wygibajtusie z hula-hop”. Stojąc w szeregu i trzymając się za ręce trzeba było przejść przez hula – hop, nie puszczając się kolegów obok. Nie obyło się też bez śmiechu podczas przejścia przez „tunel śmiechu”. Trudno było zachować poważną minę, gdy wszyscy starali się rozśmieszać innych. Najbardziej jednak zaciekawiło dzieci żonglowanie. Pani Kamila, instruktor DDK, wytłumaczyła i pokazała, jak żonglować chustkami z tiulu. Każdy uczeń spróbował swoich sił w żonglerce. Wszyscy byli zadowoleni i bawili się doskonale, co przedstawiają zdjęcia.

Wychowawcy świetlicy:

  1. Agnieszka Dominik
  2. Beata Szymańska
  3. Justyna Krzywicka

Zwiastun wystawy plastycznej

„Czy ja mogę pomóc? Jeśli tak, to jak?”

                    W świetlicy szkolnej dzieci z kl. I – V słuchając podczas zajęć czytelniczych wybranych  fragmentów utworów: „Przygody Filonka Bezogonka”, Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, „Szewczyk Dratewka” , „Zaczarowana zagroda”, „Kajtkowe przygody” i innych, zapoznały się z tematyką pomocy zwierzętom. Poznane lektury uwrażliwiły najmłodszych na krzywdę zwierząt. W formie plastycznej dzieci przedstawiły różne sposoby pomocy czworonogom.

Uczniowie biorący udział w wystawie zostali przygotowani przez nauczycieli świetlicy: p. A. Dominik, p. J. Krzywicką, p. A. Studzińską, p. M. Świć, p. B. Szymańską.           Prace plastyczne będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w DDK Bronowice oraz w holu szkoły.

 Nauczyciele świetlicy

Pomagamy zwierzętom

 Świetlica szkolna zakończyła akcję pomocy bezdomnym zwierzętom. Dzieci we wrześniu i październiku przynosiły, karmę, koce i inne niezbędne rzeczy. Poprzez akcję charytatywną najmłodsi uczyli się bezinteresownej pomocy i empatii wobec potrzebujących zwierząt. Za pomoc dzieci otrzymały dyplom z podziękowaniem od schroniska  oraz punkty dodatnie od nauczycieli.

Za zaangażowanie wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy.

Agnieszka Dominik

Przedszkolaki w świetlicy!

 W dniu 9 października 2019r. naszą szkołę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 32. Wzięły udział w zajęciach czytelniczych prowadzonych w świetlicy szkolnej przez p. Agnieszkę Dominik. Zajęcia wprowadziły dzieci w magiczny świat bajek i baśni. Przedszkolaki, rozwiązując quizy i zagadki, wykazały się doskonałą znajomością bajek. Układały puzzle przygotowane specjalnie dla nich. Dowiedziały się, jak należy szanować książki i dlaczego. Wszystkie dzieci były bardzo zaangażowane i aktywne. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał dyplom małego czytelnika. Nie obyło się też bez słodkiej przekąski…

Wychowawcy świetlicy

Prezentacja przedstawienia świetlicowego „Dbamy o zdrowie”

  Po raz pierwszy przedstawienie pt. „Dbamy o zdrowie” dzieci zaprezentowały w DDK „Bronowice” w dniu 14 maja podczas SCENERIADY – przeglądu małych form teatralnych. Uczniowie na wesoło, z dużą dozą humoru przedstawili w czterech scenkach najważniejsze sprawy mające wpływ na nasze zdrowie: hałas, dietę, higienę oraz aktywność fizyczną. Nie zabrakło w teatrzyku postaci z różnych bajek. Pan i Panie Zdrówka przedstawili wszystkim dobre rady, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Cała grupa małych aktorów (26 uczniów klas I – III) otrzymała nagrody, a także prestiżową Statuetkę za występ.

    W dniu 17 maja dzieci wystąpiły przed rodzicami, dziadkami i nauczycielami oraz uczniami naszej szkoły. Na zakończenie dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek.

    Występ przygotowali uczniowie klas: 3b, 2c, 1a, 1b oraz 4a pod kierunkiem pań ze świetlicy szkolnej.

    Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów dla dzieci.

Beata Szymańska, Agnieszka Dominik, Joanna Stępniak

W marcu jak w garncu

 W dniu 29 marca dzieci ze świetlicy po raz kolejny odwiedziły DDK Bronowice. W ramach zajęć rozwijających współpracę w grupie, panie przygotowały warsztaty o tematyce wiosennej. Było dużo zagadek, quizów, zabaw ruchowych, a także indywidualne prace plastyczne, dzięki którym dzieci mogły rozwijać swoje talenty.

Dominik, J. Stępniak, B. Szymańska.

„Świat mojej wyobraźni“

  Wyobraźnia dziecięca nie zna granic! Przykładem tego jest udział dzieci ze świetlicy szkolnej w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pt: „Świat mojej wyobraźni”. Z ponad 2661 prac, które wpłynęły na konkurs, rysunki naszych uczennic:  Hani Ulanowskiej z kl. Ia, pod kierunkiem p. M. Świć, oraz A. Jocek z kl. Ib, pod kierunkiem p. A. Dominik zostały zakwalifikowane na wystawę pokonkursową prezentowaną w DDK Bronowice.

Dzieciom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wychowawcy świetlicy: A. Dominik, M. Świć

W mlecznej krainie – zajęcia kulinarne

      W dniu 6 lutego 2019 r. w świetlicy odbyły się kolejne zajęcia praktyczne promujące zdrowy styl życia. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania mleka i jego przetworów. Uczniowie poznali wartości odżywcze mleka, jogurtów, serów i innych produktów mlecznych. Kucharka – Pani Anna Muzaj pokazała dzieciom, jak wykonać samemu pyszne mleko i jogurty smakowe. Dzieci miały okazję do spróbowania tych pyszności: mleko o smaku wanilii, cynamonu, czekolady, galeretka jogurtowa. Dzieci zapoznały się również z obsługą blendera i miksera.

     Na zakończenie odbył się konkurs kulinarny „Zdrowy koktajl jogurtowy”. Dzieci miały za zadanie wykonać koktajl z jogurtu naturalnego oraz owoców lub warzyw (koktajl owocowy lub warzywny). Uczniowie świetnie sobie poradzili. Najwięcej dzieci wykonało koktajle z dodatkiem owoców i miodu. Niektórzy – z użyciem warzyw i świeżych ziół. Wszystkie koktajle zostały ocenione przez kucharkę – panią Annę Muzaj i nauczycieli w świetlicy.

       Dzieci otrzymały nagrody, wyróżnienia i dyplomy, które wręczone zostały przez szefową kuchni – Panią Annę Muzaj.

Beata Szymańska, Agnieszka Dominik i Rafał Zarański

Słodka przekąska z fasoli – zajęcia kulinarne

W świetlicy szkolnej w dniu 6 marca odbyły się kolejne zajęcia kulinarne. Wzięli w nich udział uczniowie z klas trzecich i czwartych uczęszczający do świetlicy. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o wartościach odżywczych fasoli oraz poznały przepis na zdrową przekąskę – trufle z fasoli.

Pani Hania Muzaj – szefowa szkolnej stołówki, pokazała uczniom, w jaki sposób można zrobić samemu trufle. Przygotowała masę do wyrobu trufli z ugotowanej fasoli, miodu i czekolady deserowej. Uczestnicy zajęć samodzielnie wykonali słodką przekąskę. Wszyscy obtoczyli trufle w wiórkach kokosowych, kakao lub rozdrobnionych orzechach.

Na zakończenie zajęć odbyła się degustacja samodzielnie wykonanych przekąsek.

Wychowawcy świetlicy

Przedszkolaki w świetlicy

8 marca naszą świetlicę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 9 przy ul. Pogodnej.
Najmłodsi zaprezentowali przedstawienie o tematyce patriotycznej.

Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, prezentowały układy taneczne, wprowadzając nas w tematykę pamięci o „Żołnierzach wyklętych”.

Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. W nagrodę dzieci od nas otrzymały Dyplomy „Małego Patrioty” oraz słodki poczęstunek.

Wychowawcy świetlicy

Lublin – moja mała ojczyzna

        Pod koniec stycznia dzieci ze świetlicy odwiedziły kolejny raz DDK Bronowice. Podczas zajęć wysłuchały fragmentu książki lublinianki – Pani Urszuli Lewartowicz, pt. „Podróż z Histolonem. Stacja Lublin”.

       Kim byli Histolon i Czasosław? – uczniowie próbowali rozwiązać tę zagadkę. Wszyscy wypowiadali się, jak sobie wyobrażają Czasosława i Histolona oraz z czym im się kojarzą te postacie. Wspólnie dzieci doszły do podróży w czasie, nawiązując do historii i zabytków Lublina.

Okazało się, że wszyscy uczniowie doskonale znają nasze miasto – ciekawe miejsca, zabytki.

      Na zakończenie zajęć dzieci wykonały wspólną pracę plastyczną – panoramę Lublina.

Beata Szymańska i Joanna Stępniak

Świąteczny czas…

 Dnia 7.12.2018 dzieci ze świetlicy ponownie uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez DDK Bronowice. Prowadzące spotkanie przygotowały ciekawostki dotyczące zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i na świecie. Dzieci poprzez quizy i zagadki poznały tradycje i zwyczaje świąteczne. Uczestniczyły też w warsztatach plastycznych, podczas których przygotowały kartki świąteczne lub okolicznościowe. Zajęcia zakończyły się słodką niespodzianką i drobnym upominkiem 🙂

Wychowawcy świetlicy: Agnieszka Dominik, Joanna Stępniak

Zdrowie na talerzu

      W dniu 14 listopada 2018 r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia promujące zdrowy styl życia. Celem zajęć było zapoznanie i wdrażanie dzieci do zdrowych nawyków żywieniowych.

     Podczas zajęć uczniowie klas 3. i 4. uczęszczający do świetlicy zapoznali się z piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży. Utrwalając wiadomości, układali piramidę żywieniową z produktów spożywczych, odrzucając te, które szkodzą zdrowiu.

     Pani Hania Muzaj – kucharka – opowiedziała dzieciom, co jest uwzględniane przy układaniu zdrowych jadłospisów oraz o przyprawach i ziołach, którymi doprawiane są szkolne obiady. Uczniowie poznali zapach i smak świeżych ziół i przypraw. Rozpoznawali i nazywali owoce i warzywa po smaku oraz poznali ich wartości odżywcze.

     Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem ze strony dzieci. Nie obyło się bez śmiechu, zwłaszcza przy próbowaniu czosnku czy cebuli.

Beata Szymańska i Rafał Zarański

Barwy jesieni

        W październiku w holu naszej szkoły prezentowane były prace plastyczne dzieci o tematyce jesiennej. Prace uczniowie wykonali pod kierunkiem nauczycieli świetlicy. Rysunki wykonane zostały różnymi technikami plastycznymi podczas zajęć świetlicowych.

Wystawę prac przygotowała pani Maria Świć.

Zabawa w teatr

             W dniu 9 listopada dzieci ze świetlicy po raz kolejny odwiedziły Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice przy ul. Krańcowej w Lublinie.

Inspiracją do zajęć rozwijających umiejętności współpracy i współdziałania był teatr. Na scenie pokażemy wszystko, ale najpierw musimy to sobie wyobrazić. Zachętą do wyobrażenia sobie różnych sytuacji były zabawy naśladowcze.

            Pierwszą rolą do odegrania na małej scenie było przedstawienie swojej osoby w różnych sytuacjach oraz wymówienie swojego imienia z jednoczesnym naśladowaniem różnych uczuć.

Trzeba też umieć zagrać podnoszenie kamienia. Kamień dzieci podawały sobie z rąk do rąk, podnosiły, przesuwały, uczyły się improwizacji. Było dużo zabaw naśladowczych oraz kształtujących orientację przestrzenną i koordynację ruchową.

            Na zakończenie dzieci wykonały rzeźby z pasków papieru – kolorowe, pomysłowe i przestrzenne. Było dużo ruchu, dużo śmiechu…

Wszystkim bardzo się podobało 🙂

„Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat…”

         Dzieci ze świetlicy wzięły udział w Międzynarodowym konkursie plastycznym, organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie.

Inspiracją do prac konkursowych były bajki, baśnie i fragmenty książek czytane podczas zajęć czytelniczych w świetlicy.

        Dzieci wykonały prace pod kierunkiem pań: Agnieszki Dominik, Marii Świć i Beaty Szymańskiej.

Zabawowo, kolorowo i wesoło w DDK „Bronowice”

     W dniu 19.10.2018 r. dzieci ze świetlicy wzięły udział w zajęciach kształtujących umiejętność współpracy i współdziałania w grupie w DDK „Bronowice” w Lublinie.

     Na wstępie wszyscy przedstawili siebie w kilku zdaniach – kim jestem, co lubię robić. Po wzajemnym poznaniu dzieci przeszły do zabaw ruchowych wymagających działania zespołowego oraz sprytu.

    Po wspólnej zabawie uczniowie rozwiązywali zagadki z kolorami, które były wprowadzeniem do wykonania wspólnej pracy plastycznej o tematyce jesiennej. Każde dziecko miało za zadanie wyciąć kształty liści i pomalować je farbami. Z liści cała grupa stworzyła piękny, kolorowy obraz na szarym arkuszu papieru.

     Wszystkim dzieciom zajęcia bardzo podobały się i wyraziły chęć udziału w kolejnych.

Beata Szymańska, Agnieszka Dominik, Joanna Stępniak

Piłka nożna dla każdego

W dniu 19 czerwca 2018 roku odbyły się zajęcia pt. „Piłka nożna dla każdego” dla dzieci z klas pierwszych uczęszczających do świetlicy. Poprowadził je trener piłki nożnej Motoru Lublin, a jednocześnie nauczyciel wychowania fizycznego naszej szkoły – pan Wojciech Stefański.

Podczas spotkania uczniowie zdobywali umiejętności związane z techniką oraz taktyką gry w piłkę nożną w formie gier i zabaw zręcznościowych. Ćwiczenia te kształtowały ogólną sprawność motoryczną i koordynację ruchową. Była to dla uczniów lekcja współpracy w grupie. Pan Wojtek podzielił dzieci na 4 zespoły, w których rozegrały mecze piłkarskie. Trening był intensywny, ale dzieciom bardzo się podobał. Uczniowie zgłosili chęć uczestniczenia w takich zajęciach w przyszłym roku szkolnym.

Organizator: Joanna Stępniak

Warsztaty w DDK „Bronowice”

W kolejne poniedziałki maja uczniowie klas pierwszych ze świetlicy szkolnej brali udział w zajęciach warsztatowych  w DDK „Bronowice” przy ul. Krańcowej w Lublinie. Podczas zajęć dzieci uczestniczyły różnych zabawach integracyjnych z elementami teatru, obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt. „Dawno temu w Lublinie” oraz projektowały własne gry planszowe. Zajęcia wspomagały umiejętność pracy zespołowej.

Beata Szymańska i Joanna Stępniak

Warsztaty wielkanocne w DDK „Bronowice”

W dniu 22.03.2018r. dzieci ze świetlicy szkolnej wzięły udział w warsztatach wielkanocnych w DDK „Bronowice” przy ul. Krańcowej w Lublinie.

Panie Paulina i Natalia z Domu Kultury zapoznały dzieci z symboliką, tradycjami i zwyczajami Świąt Wielkanocnych.

Uczniowie samodzielnie wykonali kolorowe palmy wielkanocne oraz poznali różne techniki zdobienia pisanek.

Agnieszka Dominik i Beata Szymańska

 Dla Rodziców, Babci i Dziadka

W dniu 16.01.2018 uczniowie klas III uczęszczający do świetlicy wystąpili przed Rodzicami, Babciami i Dziadkami w przedstawieniu teatralnym pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Panie ze świetlicy przygotowały dla dzieci krótki „quiz skarpetkowy” na podstawie przeczytanej książki o tym samym tytule. Można było również obejrzeć piękne i kolorowe prace plastyczne przedstawiające „skarpetkowe postacie” w wykonaniu dzieci ze świetlicy szkolnej.

Po zakończonym występie goście i uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przy kawie i herbacie. Było wesoło, smacznie i kolorowo!

Zajęcia dla dzieci ze świetlicy w DDK „Bronowice”

Dzieci z klas II i III uczęszczające do świetlicy raz w miesiącu biorą udział w zajęciach rozwijających współpracę w grupie w DDK „Bronowice”. W styczniu zajęcia były poświęcone Babciom i Dziadkom. Dzieci uczestniczyły w zabawach tematycznych oraz wykonały laurkę dla Babci i Dziadka.

W lutym zajęcia miały formę zabawy z elementami teatralnymi: gra mimiki twarzy, zabawa

w „Lustro” i „Tunel śmiechu” i inne. Dzieci wykonały bębenki z balonów, kaszy i tekturowej tuby. Wykonane pomoce posłużyły do ciekawych zabaw rytmicznych w czasie zajęć.

Zajęcia w marcu będą poświęcone tradycjom i zwyczajom wielkanocnym. Podczas zajęć dzieci wykonają samodzielnie palmę wielkanocną.

Ciekawi świata

Dnia 27 listopada odbyło się wyjście dla chętnych dzieci z klas pierwszych do sali zabaw „Mamy czas” na zajęcia ogólnorozwojowe z eksperymentami chemicznymi pt. „Ciekawi świata”. Uczniowie uczestniczyli w animacjach ruchowych oraz mogli samodzielnie wykonywać różnorodne eksperymenty pod okiem fachowca. Zajęcia miały na celu rozbudzenie w dzieciach ich naturalnej ciekawości świata. Dzięki temu, że były różnorodne (ćwiczenia relaksacyjne, na koncentrację, z elementami ze świata nauki, metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, zabawy w grupie), dzieci uczestnicząc w nich mogły rozwinąć wiele swoich umiejętności. Po zajęciach uczniowie mieli godzinę swobodnych zabaw w bawialni. Jak widać na poniższych fotografiach, dzieciom bardzo się podobało:)

Joanna Stępniak, Agnieszka Dominik, Beata Szymańska

„O Francuzie, który strzelał polskie gole” – czyli o poczuciu tożsamości narodowej

     W dniu 16 listopada 2017r. dzieci ze świetlicy po raz kolejny wzięły udział w zajęciach wspomagających pracę w grupach w DDK „Bronowice” przy ul. Krańcowej 106 w Lublinie.

Panie – Paulina Janowska i Natalia Wiśniewska rozpoczęły zajęcia zabawami z chustą animacyjną.

Następnie dzieci wysłuchały kolejnego rozdziału książki „Puszek, Druciak, Zakładka i inne istoty” – Anny Karwińskiej. Dyskusja toczyła się wokół Ojczyzny – małej: Lublin i wielkiej: Polska. Nawiązano do 11 listopada – Narodowego Święta Niepodległości i innych tradycji polskich i regionalnych. Zwrócono uwagę na potrzebę rozwijania tożsamości lokalnej i narodowej, pielęgnowanie tradycji, poszanowanie symboli narodowych oraz doskonalenie znajomości języka ojczystego.

W części plastycznej dzieci zostały podzielone na grupy. Każda z grup miała wykonać projekt przewodnika po Lublinie na urodziny naszego miasta.

Podsumowaniem zajęć była prezentacja prac każdej z grup. Dzieciom zajęcia podobały się i zadeklarowały swój udział w następnych, które odbędą się 21 grudnia.

Agnieszka Dominik i Beata Szymańska

„Szkoła promująca zdrowie”

Dnia 26 października odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu: „Szkoła promująca zdrowie” we współpracy z panią Hanną Muzaj – szefową kuchni szkolnej. Tym razem uczniowie klas pierwszych i drugich dowiedzieli się o niekorzystnym wpływie na organizm soli warzonej i cukru białego. Na zajęciach dzieci nie tylko pogłębiły wiedzę o chorobotwórczym wpływie tych składników spożywczych, ale- co więcej- poznały i mogły spróbować zdrowszych zamienników: sól himalajską, sól morską, sól wulkaniczną, sól kamienną, a także: cukier trzcinowy, stewię, ksylitol, miód, morwę, melasę i rodzynki.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ta część zajęć, w której mogli kosztować i odgadywać podane przyprawy.

Zajęcia zostały przygotowane przez p. Justynę Krzywicką i p. Joannę Stępniak.

Pierwszaki poznają zioła kulinarne

W ramach realizacji projektu „Szkoły promującej zdrowie” 19 października w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia zorganizowane we współpracy z szefową naszej kuchni – p. Hanną Muzaj. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z ziołami używanymi w kuchni. Uczniowie poznali zapach, smak i kulinarne zastosowanie tych niezastąpionych i zdrowych dodatków do naszych potraw. Ponadto, uczniowie stworzyli miniogródek w sali, samodzielnie sadzili i siali najpopularniejsze ziołowe przyprawy.  Na naszym parapecie znalazły się: bazylia, oregano, tymianek, lubczyk, rozmaryn, estragon, mięta, rzeżucha, len i pietruszka. Dzieci dowiedziały się również, jak powinna wyglądać pielęgnacja roślin i jakie warunki należy im zapewnić, by cieszyć się obfitymi zbiorami.

Jak widać na załączonych fotografiach, warsztaty były bardzo ciekawe i sprawiły radość każdemu dziecku.

Zajęcia przygotowały p. Joanna Stępniak i p. Justyna Krzywicka

Dzieci ze świetlicy w DDK „Bronowice”

W dniu 12 października 2017r. dzieci klas II i III uczęszczające do  świetlicy wzięły udział w zajęciach pozaszkolnych, które odbyły się w DDK „Bronowice” przy ul. Krańcowej 106 w Lublinie. Dzieci wysłuchały fragmentów książki pt. „Puszek, druciak, zakładka i inne istoty” A. Karwińskiej”, a następnie zostały podzielone na zespoły. Każdy zespół miał za zadanie wymyślić zakończenie wysłuchanej historii. Dzieci wzięły udział w dyskusji na temat kłamstwa i prawdy -„Dlaczego warto być uczciwym?”. Wykonały również kartkę „przeprosinową” dla wybranej osoby. Pod koniec zajęć wszyscy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem. Były to pierwsze zajęcia rozwijające współpracę w grupie.

Warsztaty będą odbywały się w każdy drugi czwartek miesiąca w DDK. Wyjście ze świetlicy szkolnej o godz.13.15, powrót ok. godz. 15.00. Serdecznie zapraszamy do udziału  w zajęciach!

Wychowawcy świetlicy: Beata Szymańska, Agnieszka Dominik

Udział w zajęciach regionalnych w DDK Bronowice

W dniu 31.05.2017r. dzieci ze świetlicy uczestniczyły w ciekawych zajęciach z cyklu „700 lat Lublina”, prowadzonych przez Panie z Domu Kultury. W trakcie zajęć dzieci rozwiązywały krzyżówki tematyczne oraz wykonały grupową pracę plastyczną techniką collage: „Najciekawsze zakątki Lublina”.

Nauczyciele świetlicy: Agnieszka Dominik, Beata Szymańska, Joanna Stępniak

Mikołaj w oczach dziecka

W grudniu 2016r. uczniowie klas 1-3 prezentowali swoje prace plastyczne na wystawie w holu szkoły. Dzieci wykonały prace podczas zajęć świetlicowych oraz na lekcji plastyki.

Prace zostały wykonane pod kierunkiem nauczycieli: Beaty Szymańskiej, Agnieszki Dominik, Małgorzaty Wacławek, Violetty Krzywickiej oraz Wiesławy Jusiak.

Sukcesy uczniów w I semestrze roku szkolnego 2016-2017

Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej chętnie włączają się do udziału w konkursach plastycznych organizowanych przez szkoły podstawowe oraz instytucje kulturalno-oświatowe na terenie naszego miasta. Oto efekty ich pracy w pierwszym półroczu roku szkolnego 2016/2017:

  1. Pod koniec października 2016r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie odbyło się rozstrzygnięcie II Międzyszkolnego Konkursu „Przyjazna Zebra – Bezpieczeństwo Dzieci w Ruchu Drogowym”. Konkurs odbył się pod patronatem dr. Krzysztofa Żuka – Prezydenta Miasta Lublin, p. Ryszarda Pasikowskiego – Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie, insp. Dariusza Dudzika – Komendanta Miejskiego Policji w Lublinie. W konkursie tym uczennica klasy 3f Aleksandra Wojnicka otrzymała wyróżnienie (nauczyciel prowadzący: Maria Świć).
  1. W dniu 3 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Złota Polska Jesień”. Spośród 198 prac nadesłanych na konkurs, II miejsce zajęła praca Zuzanny Majewskiej z klasy 2b (nauczyciel prowadzący: Maria Świć).
  1. W dniu 6 grudnia 2016r. w Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Bóg się rodzi, moc truchleje…” – Najpiękniejsza Kartka Świąteczna”. Martyna Gaś, uczennica klasy 2e, zajęła w tym konkursie I miejsce (nauczyciel prowadzący: Maria Świć), Nina Toruń, uczennica klasy 3a, zajęła II miejsce (nauczyciel prowadzący: Beata Szymańska), a Zuzanna Zwierzańska, uczennica klasy 2f otrzymała wyróżnienie (nauczyciel prowadzący: Beata Szymańska).
  1. Rozstrzygnięty został także XXV Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Moje Boże Narodzenie” organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury Pod Akacją na ul. Grodzkiej 11 w Lublinie. Konkurs był objęty patronatem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka i Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresę Misiuk. Uczennica klasy 3d Aleksandra Ściebura i uczennica klasy 3f Antonina Jadach otrzymały wyróżnienia (nauczyciel prowadzący: Maria Świć).
  1. Chcąc uczcić 700-lecie Miasta Lublin, dzieci ze świetlicy szkolnej przygotowały prace na wystawę pt.: „Trochę historii – Lublin w malarstwie”. Prace zostały wykonane przez: Aleksandrę Wojnicką (kl. 3f), Julię Pioś (kl. 3f), Julię Mazur (kl. 3f), Amelię Kowalik (kl. 3f), Urszulę Śliwińską (kl. 2d), Antoninę Jadach (kl. 3f), Aleksandrę Ścieburę (kl. 3d) i Zuzannę Majewską (kl. 2d). Prace można było oglądać w holu naszej szkoły.

Andrzejki w świetlicy

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, podczas której można na chwilę oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat fantazji.
Z tej okazji 28 listopada 2016 roku w świetlicy szkolnej odbyły się wróżby. Dla dzieci była to miła niespodzianka. Odczytywanie znaków, symboli i przepowiedni wprowadziło wszystkich w tajemniczy nastrój. Dzieci poznały historię ludowej tradycji wróżb andrzejkowych oraz najbardziej popularne dawniej i dziś wróżby. Wszyscy wzięli udział w przygotowanych na tę okazję wróżbach z butami, liczbami, kolorami i zawodami. Magiczne serce z imionami wywołało emocje i uśmiechy na twarzach. Nie obyło się bez żartów i śmiechów. Na koniec dzieci otrzymały słodką niespodziankę.

Nauczyciele świetlicy

Witaminowe abecadło

8 listopada uczniowie klas trzecich uczęszczający do świetlicy wybrali się do Przedszkola nr 9 przy ul. Pogodnej 5 w Lublinie. Wystąpili tam przed dziećmi w czterech grupach przedszkolnych w przedstawieniu promującym zdrowe odżywianie pt. „Witaminowe abecadło”.

Obsada

Klasa 3d:

Aleksandra Ściebura

Dominik Chromiec

Antonina Romaniszyn

Lena Kołdziejczyk

Małgorzata Niedzwiecka

Patrycja Latało

Klasa 3e:

Wiktoria Wawrzyszuk

Norbert Mianowany

Klaudia Mrozek

Klasa 3f

Aleksandra Wojnicka

Klasa 3c (chórek)

Zuzanna Luterek

Natalia Pasiek

Jagoda Dziduch

Maciej Wojdalski

Kamila Snopek

Przedstawienie przygotowały panie: Beata Szymańska i Agnieszka Dominik. Specjalne podziękowania dla pani Beaty Gryty za pomoc w organizacji spotkania dzieci z przedszkolem.