Wycieczka do Lasów Janowskich

27 października klasy: 8a, 8b oraz 6a pod opieką wychowawców wybrały się na jednodniową wycieczkę do Lasów Janowskich. Po przyjeździe na miejsce przesiedliśmy się z autokaru do samochodów terenowych i ruszyliśmy w ponadgodzinną podróż po licznych wzniesieniach i leśnych bezdrożach. Następnie wędrując ścieżką przyrodniczą, obserwowaliśmy warstwową budowę lasu, okazy roślin chronionych, mokradła i pięknie prezentujący się w jesiennej scenerii staw. W programie wycieczki znalazła się także wizyta w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim, gdzie obejrzeliśmy wystawę przyrodniczą i wysłuchaliśmy  ciekawych opowieści przewodnika o walorach kulturowych regionu. Ostatnim etapem wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek. Do Lublina wróciliśmy trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wyprawy.

Klasa 6a na lotnisku

16.10.2023 r. klasa 6a była na lotnisku w Świdniku. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Obserwowaliśmy lądowanie i start samolotu, oglądaliśmy sprzęt techniczny, który na co dzień jest używany na lotnisku.

Śladami powstańców styczniowych

Dnia 25 września klasa 7b wybrała się na spacer pt. Śladami powstańców styczniowych”.
Nasz przewodnik pan Adam opowiadał o losach żołnierzy, którzy walczyli o wolność Polski podczas powstania styczniowego. Była to ciekawa lekcja historii.

Klasa 6b świętuje Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca klasa 6b wybrała się do zaprzyjaźnionego OHP przy ul. Łabędziej, gdzie czekały na nas smakołyki, zabawa, konkursy i atrakcje. Uczniowie brali w wielu grach i zabawach, dlatego czas upłynął nam szybko i ciekawie. Dzieci były zadowolone i żałowały, że taki dzień jest tylko raz w roku.

Wycieczka do Warszawy

26 maja klasy: 6a, 6b oraz 7a udały się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Zaczęliśmy od zwiedzania pałacu w Wilanowie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Geologicznego, gdzie oglądaliśmy minerały, skamieniałości i szkielety różnych zwierząt. Największe wrażenie na wielu zrobił zapierający dech w piersiach widok na stolicę roztaczający się z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki. Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po warszawskiej Starówce. Wyprawa należała do bardzo udanych, wszyscy uczestnicy zadowoleni wrócili do Lublina.

Klasy czwarte na wycieczce

W dniu 12 maja klasy 4a, 4b oraz kilku uczniów z klasy 5a wybrało się na wycieczkę do Nałęczowa oraz Kazimierza Dolnego. W Nałęczowie odwiedziliśmy Muzeum Bolesława Prusa, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć gabinet autora „Lalki”, a także obejrzeć wiele pamiątek, jak np. nożyk do listów wykonany z kości słoniowej, cudem zachowane okulary i wiele innych. W gabinecie stoi replika biurka pisarza, a na nim XIX-wieczna maszyna do pisania, którą uczniowie oglądali z dużym zaciekawieniem. Po Nałęczowie przyszedł czas na Kazimierz Dolny, a tam spacer malowniczym Wąwozem Korzeniowym, następnie wspinaczka na Górę Trzech Krzyży, która naszym uczniom nie sprawiła żadnego trudu. Zwiedziliśmy także zamek oraz basztę, słuchając przy tym ciekawych opowieści naszego przewodnika. Uwieńczeniem wycieczki był rejs statkiem po Wiśle, który bardzo podobał się dzieciom. Na koniec zwiedzanie zabytkowego rynku Kazimierza Dolnego, zakup pamiątek i oczywiście pysznych lodów.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

12 maja klasy szóste wzięły udział w warsztatach z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Nasi szóstoklasiści wykazali się sporą wiedzą na temat Unii Europejskiej. Wzięli także udział w zajęciach integracyjnych. Dziękujemy pracownikom Środowiskowego Hufca Pracy przy ul. Łabędziej za zaproszenie oraz gościnność!

Czas wycieczek

Klasy 5a i 5b były już na wycieczce szkolnej. W Sandomierzu dzieci przeszły Podziemną Trasę Turystyczną i były w zbrojowni rycerskiej, a w Pacanowie zwiedziły Europejskie Centrum Bajki.

Spektakl w Centrum Spotkania Kultur

8 marca 2023r. uczniowie klasy 5a obejrzeli spektakl baletowy „Jezioro łabędzie” do muzyki Piotra Czajkowskiego. Gorąco oklaskiwaliśmy koleżankę z klasy – Ninę, która występowała w spektaklu.

Wychowawczyni klasy – Wiesława Jusiak

Dzień Babci i Dziadka

Klasa 5a przygotowała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziaka. Spotkanie odbyło się 15.03.2023r. o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 31. Na widowni zasiedli rodzice, dziadkowie, babcie, rodzeństwo, zaproszeni gości i wicedyrektor szkoły p. Mirosława Ziętek. Było dużo miłych słów i życzeń oraz wierszy dedykowanych babciom i dziadkom. Wysłuchaliśmy skeczu, opartego na motywach bajki pt. „Czerwony Kapturek”, napisanego przez Hanię Ulanowską.

Spotkanie z licealistami

Ósmoklasiści stoją w tym roku przed sporym wyzwaniem, jakim jest wybór dalszej ścieżki kształcenia. Być może spotkanie, które odbyło się 7 marca 2023 roku, pomoże im w podjęciu tej ważnej decyzji. Uczniowie klas ósmych mieli bowiem okazję spotkać się z absolwentem naszej szkoły – Filipem oraz Kornelią, którzy są uczniami XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Filip i Kornelia uczą się w klasie wojskowej i w niezwykle ciekawy, obrazowy sposób opowiadali swoim młodszym koleżankom i kolegom, jak wygląda nauka w ich szkole. Chętni ósmoklasiści mogli nawet przymierzyć elementy wojskowego wyposażenia.

Filmowa środa w klasie 4b

W naszej szkole nie tylko się uczymy, ale także spędzamy razem miło czas i integrujemy się. Klasa 4b ogląda film „Kot w butach”, zajada przekąski i ma wytchnienie od nauki.

Pokazowa lekcja rugby

8 lutego 2023 roku odbyła się w naszej szkole pokazowa lekcja rugby przeprowadzona przez Akademię RUGBY Budowlani Lublin. Wzięli w niej uczniowie klas: 5a, 6a i 7a. Dziękujemy za świetną przygodę!

Noworoczne spotkanie w klasie 4b

3 stycznia odbyło się spotkanie noworoczne klasy 4b. Dzieci przyniosły swoje ulubione słodycze, a rodzice z trójki klasowej pomogli w organizacji uroczystości. Klasa wraz z wychowawcą miło spędziła czas, były rozmowy o świętach i postanowieniach noworocznych.

Koncert kolęd i pastorałek

Przed świętami Bożego Narodzenia chór szkolny „Iskierki” przygotował program kolęd i pastorałek. Na widowni zasiadły przedszkolaki i nasi uczniowie. W roli wykonawców wystąpili przedszkolaki, chór „Iskierki” i instrumentaliści. Koncert okazał się bardzo ciekawy pod kątem doboru repertuaru. Występujący pokonali tremę i stanęli na wysokości zadania. Uczniowie nie tylko śpiewali i grali, ale także  doskonalili umiejętności obsługi sprzętu nagłaśniającego.

Gratuluję!

Wiesława Jusiak

Czekoladowe warsztaty klasy 4b

Dnia 14.12.2022 klasa 4b wybrała się na wycieczkę na warsztaty pod tytułem „Czekoladowa Solidarność”. Dzieci miały okazję poznać krótką historię tego smakołyku, dowiedzieć się, skąd pochodzi czekolada, jak jest produkowana i jakie są jej odmiany. Uczniowie mogli zobaczyć prawdziwy owoc kakaowca, degustować różne rodzaje czekolad, a słodkim uwiecznieniem warsztatów była możliwość zrobienia własnej czekolady z wybranymi dodatkami. Uczniowie mogli zabrać do domu swoje wyroby oraz otrzymali dyplomy za udział w zajęciach. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka i mimo mroźnej aury na zewnątrz, wszyscy byli bardzo zadowoleni i ciekawie spędzili czas.

Klasa 6b tworzy kartki świąteczne

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż, czas więc przygotować świąteczne dekoracje. Klasa 6b uczestniczyła w warsztatach, podczas których uczniowie wykonywali kartki świąteczne. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem tworzyli kartki, dając upust swojej kreatywności. Powstały przepiękne i jedyne w swoim rodzaju prace, które będą niepowtarzalnym prezentem dla kogoś bliskiego.

Klasa 6b i warsztaty finansowe

W czwartek 30.11.2022 klasa 6b uczestniczyła w warsztatach z zakresu edukacji finansowej. Podczas zajęć uczniowie grali w grę, w trakcie której wydawali wirtualne pieniądze. Celem gry było mądre wydanie pieniędzy, a przy okazji zdobycie informacji na temat pieniędzy, płatności, cyberbezpieczeństwa, popytu i podaży, a także reklamy i jej wpływu na decyzje zakupowe. Na koniec każdy uczestnik otrzymał upominek, a zwycięzcy – nagrody.

Pokazy zapasów koreańskich

W dniach: 8-9 listopada odbyły się w naszej szkole pokazy zapasów koreańskich SSIREUM.

SSIREUM (czytaj: Sirum), czyli zapasy koreańskie mają bardzo odległe pochodzenie. Świadczą o tym malowidła naścienne na dawnych nagrobkach w Korei. Ten rodzaj walki powstał w Korei i był praktykowany przy okazji lokalnych świąt. Walki odbywały się między najsilniejszymi młodzieńcami w wioskach.

Uczniowie naszej szkoły mogli spróbowali swoich sił na macie, walcząc pod okiem instruktora SSIREUM.

Chopin, Bacewicz, Kilar, Wieniawski

Uczniowie z klasy 5a uczestniczyli w audycji muzycznej „Wtorki z klasyką – polskie tańce narodowe w muzyce” w Szkole Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie. Wysłuchali polonezów, mazurków, oberków, kujawiaków i krakowiaków znanych polskich kompozytorów.

Wycieczka klasy 6b

Dnia 27.10.2022 klasa 6b wybrała się na Zamek Lubelski. Uczniowie na chwilę mogli przenieść się do dawnych czasów podczas oglądania eksponatów znajdujących się w muzeum. Po zakończeniu zwiedzania szóstoklasiści udali się do kręgielni, gdzie miło spędzili czas. Wycieczka okazała się bardzo udana i wszyscy zadowoleni wrócili do domu.

Trening lekkoatletyczny

Dnia 25 października w naszej szkole gościły: Angelika Mach i Izabela Paszkiewicz – lekkoatletki, biegaczki długodystansowe, utytułowane zawodniczki AZS UMCS Lublin. Spotkanie z uczniami trwało 2 godziny. Zawodniczki przeprowadziły trening z młodzieżą, odpowiadały na pytania, mówiły o trudnościach i sukcesach w treningach lekkoatletycznych.

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dnia 13 października odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie z klas: 2b, 4a, 4b, 5a, 7b i 8c oraz chór szkolny przygotowali występ artystyczny.

Dzieci złożyły piękne życzenia dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom szkoły, a chór dostojnie  zaśpiewał „Plurimos annos”, co oznacza „sto lat” w języku łacińskim. Następnie wystąpili uczniowie z klasy sportowej, prezentując swoje umiejętności gimnastyczne. Reprezentanci różnych klas pokazali swój talent recytatorski. Całość dopełniły świetnie przygotowane piosenki oraz pokaz taneczny. Publiczności tak spodobały się występy, że poprosili o bis ostatniej piosenki!  Nauczyciele zostali obdarowani różami oraz cukierkami z życzeniami. Uroczystość odbyła się w miłej atmosferze, a młodzi artyści stanęli na wysokości zadania, za co zostali obdarowani brawami oraz słodkościami.

Wszystkim nauczycielom, dyrekcji oraz pracownikom szkoły życzymy radości, zdrowia, sukcesów zawodowych, uznania społecznego oraz satysfakcji z podejmowanego trudu.

Pokaz artystyczny przygotowały:

p. Wiesława Jusiak, p. Wioletta Surma, p.Ewa Stefańska, p.Joanna Stępniak, p. Paulina Toporowska, p. Maria Świć

Sprzęt nagłaśniający wydarzenie otrzymaliśmy dzięki udziałowi w projekcie #LaboratoriaPrzyszłości 

Uczniowie mieli okazję pracować z mikrofonami otrzymanymi w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszlosci

23 marca – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Z okazji Światowego Dnia Książki uczniowie z klasy 8ab i 8c w ramach lekcji języka polskiego napisali rozprawki, w których przekonywali rówieśników do czytania lektur. Powstało wiele interesujących i wartościowych prac, mówiących o roli, jaką w życiu człowieka pełni czytanie książek. Była to także okazja do utrwalenia wiedzy lekturowej przed zbliżającym się egzaminem.

Poniżej prezentujemy jedną z prac. Pozostałe wyróżnione rozprawki zostaną wyeksponowane w klasopracowni. Zachęcamy do czytania!

Czytanie książek pełni ważną rolę w życiu człowieka. Lektury szkolne są ciekawe, intrygujące i niosą ze sobą wiele wartości. Myślę, że taką właśnie wartościową i pouczającą książką jest ,,Opowieść wigilijna’’ Charlesa Dickensa, którą warto polecić do przeczytania.

Zacznę od tego, że dobro tkwi w każdym człowieku, Ebenezer Scrooge, główny bohater ,, Opowieści wigilijnej’’ jest tego doskonałym przykładem. Ebenezera poznajemy jako bogatego starca, lichwiarza, który jest skąpy, chciwy i bezduszny dla innych. Jest osobą samotną oschłą, ale po wizycie duchów nagle zachodzi w nim przemiana. Duchy spowodowały, że Scrooge przemyślał swoje postępowanie, zastanowił się nad życiem, w efekcie zrozumiał swoje błędy. Skąpy i bezduszny starzec zmienił się w sympatycznego i pomocnego człowieka. Na przykładzie tego bohatera widać, że nawet najbardziej zatwardziały i oschły człowiek ma w sobie pełno dobra. Czasami tylko trzeba pomóc mu je odkryć, tego właśnie uczy nas Charles Dickens.

Szacunek do drugiego człowieka to kolejna nauka wypływająca z powieści Dickensa. Pomimo, że Ebenezer był okrutny i nieżyczliwy, jego siostrzeniec Fred i pracownik Bob dobrze się do niego odnosili. Tolerowali jego zachowanie, wręcz bronili przed innymi osobami. Uważali, że każdy zasługuje na szacunek, bo może to odmienić daną osobę. Jest to kolejna wartościowa nauka wypływająca z powieści.

Kolejnym argumentem jest uświadomienie czytelnikowi, że pieniądze nie mają zbyt dużej wartości. Majątek nie daje szczęścia, jeżeli jest się samotnym. Bohater powieści Dickensa jest zamożny, ale jednocześnie zgorzkniały i smutny. Pomimo bogactwa nie odczuwa szczęścia w swoim życiu. Nie czuje radości. Jego codzienność to dom i praca. Nie ma nawet z kim porozmawiać. Warto skorzystać z tej rady autora, ponieważ z takimi sytuacjami mamy do czynienia na co dzień.[…]. T.O.

GRATULACJE DLA LAUREATKI KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO

Z przyjemnością informujemy, że Maria Cytawa, uczennica klasy 7 ab naszej szkoły,

została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego, organizowanego przez

Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Serdecznie gratulujemy!

LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY MITOLOGICZNEJ

Przedstawiamy wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej ,,OLIMPUS

Laureatami zostali:

Maria Cytawa, uczennica klasy 7ab

Tomasz Obrzód, uczeń klasy 7ab

Filip Powicki, uczeń klasy 7c

Gratulujemy sukcesu!

 

MIKOŁAJKI W DOBIE PANDEMII

Tegoroczne Mikołajki na pewno spędzimy inaczej niż zwykle lecz to nie oznacza, że nie będą radosne! Szkolny Samorząd, mimo, że działa na odległość, chciałby zadbać o świąteczną atmosferę i uśmiechy na twarzach Uczniów, dlatego chcielibyśmy życzyć wszystkim: Uczniom i ich Rodzinom oraz Pracownikom szkoły, aby miło spędzili ten specjalny czas!

Natalia Tomczyk, Patrycja Radwan z Samorządem Uczniowskim

Plakat

Bal Ósmoklasistów 2020

11 stycznia uczniowie klas ósmych bawili się na balu, który wspólnie zorganizowali wraz z rodzicami i wychowawcami. Dzień wcześniej przyszli absolwenci sami udekorowali salę gimnastyczną, korytarz oraz przygotowali jadalnię do poczęstunku, zorganizowanego wspólnie  przez rodziców  i pracowników naszej kuchni.

Uroczystość rozpoczęła p. W. Jusiak ,wychowawczyni klasy 8c, serdecznie powitała wszystkich gości i przedstawiła harmonogram przebiegu uroczystości. Następnie przemówił przedstawiciel Rady Rodziców, p. Gryta oraz Pani Dyrektor Jolanta Józefaciuk życząc dobrej zabawy, a także powodzenia na egzaminach.

Przyszli absolwenci rozpoczęli zabawę od zaprezentowania rodzicom oraz nauczycielom układu poloneza, który miesiącami ćwiczyli w ramach lekcji wychowania fizycznego. Następnie odbyły się  liczne sesje fotograficzne.

Był to długi wieczór pełen radości, zabawy oraz licznych łez wzruszeń. Mamy nadzieję, że tegoroczny bal klas ósmych rozpocznie nową tradycję w Naszej szkole.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wyjątkowego wydarzenia.

Wycieczka  klas szóstych do Czarnolasu

            22 października 2019 roku o godzinie 8:00  klasa 6ab i 6d wyruszyły autokarem na wycieczkę Śladami Jana Kochanowskiego – największego polskiego poety doby odrodzenia. Organizatorkami wyjazdu były p. Wioletta Surma i p. Paulina Stepnowska.

Pierwszym punktem naszej wyprawy był Zwoleń, gdzie zwiedziliśmy Kaplicę i Kryptę Kochanowskich. Pod posadzką kaplicy znajduje się krypta, w której pochowani są rodzice poety i Jan z Czarnolasu.

Następnie pojechaliśmy do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, które zostało utworzone w 1961 roku. W Muzeum przywitała nas pani kustosz, która towarzyszyła nam podczas zwiedzania i ciekawie opowiadała o życiu i twórczości poety. Mogliśmy zobaczyć m.in. zbiór pierwszych wydań utworów Jana z Czarnolasu, jak również gobeliny tematycznie związane z poszczególnymi salami. Każda z nich nawiązuje do następujących po sobie okresów twórczości Kochanowskiego. Pierwsza przedstawia renesansowe poglądy na rolę i miejsce człowieka w świecie, które znajdują swoje odzwierciedlenie w dorobku poety. Kolejne dokumentują okres dworski i czarnoleski. Sala czwarta wprowadziła nas w tematykę obywatelską i patriotyczną.  Mogliśmy również zobaczyć pamiątki bezpośrednio związane z poetą: dębowy fotel z herbem Korwin, a także żelazne drzwi z jego dworku.

        Następnie udaliśmy się do parku, w którym znajduje się kaplica wzniesiona na szczątkach  domu Jana Kochanowskiego. W miejscu słynnej lipy, pod którą według tradycji siadywał i pisał Jan Kochanowski, stoi XIX-wieczny, kamienny obelisk z symbolicznym sarkofagiem Urszulki oraz popiersiem poety.

Przed opuszczeniem pięknego o tej porze roku parku zatrzymaliśmy się na chwilę przed legendarnym kamieniem z czasów poety. Związany jest z nim przesąd, że ten, kto na nim usiądzie, zostanie natchniony i w niedługim czasie zyska sławę i będzie pisał piękne wypracowania.  Uczestnicy wycieczki  nie omieszkali spocząć na kamieniu, choćby na krótką chwilę.

Jak klasa 7a zwiedzała Port Lotniczy Lublin

16 października klasa 7a w ramach doradztwa zawodowego wybrała się do Portu Lotniczego Lublin.

Już pierwsze chwile na terenie lotniska wywarły na nas duże wrażenie, zatem zaciekawieni weszliśmy, by obejrzeć halę od wewnątrz. Tam przywitała nas pani przewodniczka, opowiadająca o różnych stanowiskach pracy i o samym lotnisku. Początek zapowiadał się obiecująco, ponieważ mogliśmy zejść na sam dół budynku i poczuć się jak pracownicy. Wtedy przydały się zabrane przez nas legitymacje – musieliśmy przejść przez kontrolę, jak na lotnisku przystało, i przejść przez bramkę, mając nadzieję, że nie wyda ona dźwięku. Nie każdemu się to udało 🙁 Dostaliśmy kamizelki i zawieszki informujące o tym, że jesteśmy uczestnikami wycieczki. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że z lotniska można lecieć nie tylko do Dublina czy Londynu, ale też do Warszawy! Mieliśmy możliwość wejścia do cichej strefy w hali odlotów, w której przebywali m.in. prezydenci, i popatrzeć przez wielką szybę na ogromny teren lotniska oraz na również imponujący samolot, który niedługo miał odlatywać. Po chwili sami znaleźliśmy się na zewnątrz. Po zrobieniu kilku zdjęć i rozejrzeniu się, mieliśmy okazję z bliska popatrzeć na odlatujący samolot. Niedługo potem przyjechał autobus i przewiózł nas na drugą część obszaru lotniska, gdzie mogliśmy obejrzeć pokaźne samochody i dowiedzieć się o pracy strażaka w porcie lotniczym. Miły pan opowiadał nam o maszynach, o strojach, w których pracują strażacy, mogliśmy również sami wejść do ich samochodów. Bez wątpienia wszystkich najbardziej zafascynowała rura strażacka, po której każdy chciał zjechać, co przysporzyło nam wiele śmiechu. Pani przewodniczka przekazała nam praktyczne informacje na temat podróży samolotami, np. o bagażach czy przedmiotach, które w czasie lotu są niedozwolone. Poznaliśmy kilka ciekawostek, cały czas patrząc na znajdujący się nie tak daleko pas startowy i wyczekując lądującego samolotu. Potem mieliśmy chwilę na przechadzkę po wnętrzu lotniska – oglądaliśmy sklepy i restauracje. Obserwowaliśmy ludzi znajdujących się na hali, znalazło się tam nawet kilka psów. Pod koniec wycieczki odlatywał samolot, do którego weszło wiele osób, a my żałowaliśmy, że nie możemy lecieć z nimi – pobyt na lotnisku wywołał w nas wakacyjny nastrój. No cóż, pozostały wspomnienia. Może kiedyś ktoś z nas wróci tam jako pracownik?

Za opiekę dziękujemy naszej wychowawczyni pani Annie Skoczek i pani psycholog Annie Łazuce.

Alicja Ceglińska 7a

Wyjazd integracyjny klas: IVa i IVb „Słowiański gród”  – Wólka Bielecka

 Jak co roku, klasy czwarte wraz z wychowawcami: p. Agnieszką Gilewską oraz p. Markiem Skałą, brały udział w wyjeździe integracyjnym. Tym razem integracja odbyła się  w  „Słowiańskim Grodzie” w Wólce Bieleckiej. W tym wczesnośredniowiecznym kompleksie osadniczym uczniowie mieli możliwość poznania tradycji przodków, różnych dziedzin życia Słowian, a także zrozumienia ich natury i obyczajów. Poza zwiedzaniem Grodu oraz poznaniem zwyczajów Słowian, uczniowie uczestniczyli w warsztatach pisania gęsim piórem oraz  strzelania z łuku. Wzięli również udział w pokazie wybijania monet, a także w nauce tańca dawnego. Odbyły się również zawody w przeciąganiu liny oraz krążka. Zakończeniem dnia było ognisko z kiełbaskami.

Wycieczka na Podhale

W dniach 25-26 kwietnia 2019r. uczniowie klas: 7b, 7c, 7d oraz 8a i 8d wraz z opiekunami: Wiesławą Jusiak, Elżbietą Wilgusiak, Agnieszką Gilewską i Małgorzatą Pater, wzięli udział w dwudniowej wycieczce na południe Polski. Głównym punktem pierwszego dnia było zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Bochni. Wieczór i nocleg młodzież spędziła w malowniczym Murzasichlu. Drugi dzień wycieczki – to przejazd do Zakopanego i zwiedzanie słynnych Krupówek, podziwianie wspaniałych widoków ze szczytu Gubałówki oraz – najbardziej emocjonujący punkt programu – wjazd kolejką krzesełkową na skocznię narciarską Wielka Krokiew. Z pamiątkami „spod samiuśkich Tater” uczniowie w znakomitych nastrojach wrócili do Lublina.

„Wspólnie dla Europy”

            W piątek 10 maja uczniowie klasy 7a wzięli udział w Dniu Otwartych Funduszy Europejskich organizowanym w Środowiskowym Hufcu Pracy w Lublinie pod hasłem „Wspólnie dla Europy”. Wychowawcy hufca wraz z pracownikami Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Lublinie przygotowali konkursy z nagrodami oraz wiele gier i zabaw tematycznych. Nasi uczniowie chętnie brali udział w quizach i pracowali w grupie pogłębiając swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej.  Dowiedzieli się również o możliwości wspólnych wyjazdów za granicę w ramach programu Erasmus+ oraz projektach realizowanych z młodzieżą ukraińską.

Paulina Dziurdzia

Survivalowa przygoda klasy 7c

W dniu 22.10.2018r. klasa 7c pojechała na jednodniową wycieczkę do Nasutowa. Zajęcia prowadzili licencjonowani instruktorzy survivalu – Partyzanci Lubelszczyzny. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w pokazie sprzętu dla początkujących i zaawansowanych. Wzięli udział w zajęciach terenowych. Mięli możliwość poznania elementów topografii, zasad organizowania schronienia, maskowania, uzdatniania wody, pozyskiwania żywności. Uczyli się rozpalania ognia i na koniec zajęć piekli kiełbaski nad ogniskiem. Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni i bogatsi w doświadczenia zdobyte na zajęciach terenowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lubelski Festiwal Nauki

21 września uczniowie klasy 8a wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego. Pod kierunkiem nauczycieli akademickich przeprowadzili szereg ciekawych reakcji zarówno z zakresu chemii nieorganicznej, jak i organicznej. Opisywali warunki reakcji, obserwowali ich przebieg oraz formułowali wnioski. Aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach.

Klasy szóste zwiedzają Jurę Krakowsko-Częstochowską

W dniach 10-11 maja 2018r. odbyła się dwudniowa wycieczka, w której wzięło udział 42 uczniów z klas: 6b, 6c i 6d pod opieką wychowawczyń: p. Wiesławy Jusiak, p. Elżbiety Wilgusiak, p. Małgorzaty Pater oraz p. Pauliny Stepnowskiej. Pierwszym punktem było zwiedzanie Pustyni Błędowskiej. Krótki spacer w pełnym słońcu po tej ogromnej piaszczystej przestrzeni pozwolił wszystkim poczuć się przez chwilę jak na zupełnie innym kontynencie. Kolejną atrakcję stanowiło piesze przejście niezwykle malowniczym szlakiem Rezerwatu przyrody Góra Zborów i zwiedzanie zamków w Ogrodzieńcu i Mirowie, a dla lubiących mocne wrażenia – możliwość wejścia (po ciemku i na czworakach) do jednej z jaskiń. Następnie kolacja i nocleg w przepięknie położonym ośrodku „Leśna radość” w  Poraju i gotowi byliśmy na atrakcje drugiego dnia wycieczki. Dzień zaczęliśmy od zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach – tu najbardziej emocjonującym przeżyciem było przepłynięcie łodziami jednego z odcinków trasy. Następnie spacer Doliną Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym i wejście na dziedziniec zamku w Pieskowej Skale. Po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną do Lublina. Szóstoklasiści zmęczeni, ale zadowoleni już planują kolejną kilkudniową wycieczkę.

Vivat 3 Maja!

W dniu 27 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program słowno-muzyczny przygotowała p. Violetta Krzywicka. Wiersze recytowały uczennice z klasy 4c – Jagoda Dziduch, Kinga Łucyn, Natalia Pasiek i Marcelina Zaworska. Oprawę muzyczną przygotowała p. Joanna Romanowska. Natomiast piękne pieśni patriotyczne wykonał chór szkolny oraz solistki z klas: 6a (Kamila Bartosz i Julia Prątkowska), 7a (Zofia Domagała i Oliwia Sadurska), 7d (Wiktoria Gwarda). Całej społeczności szkolnej dziękujemy za uwagę.

Wycieczka klas szóstych

5 października uczniowie klas: 6b, 6c i 6d wraz z nauczycielami: Wiesławą Jusiak, Elżbietą Wilgusiak, Izabelą Janczak-Nowicką oraz Małgorzatą Pater wybrali się na jednodniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Zaczęliśmy od zwiedzania Jaskini Raj, a po obiedzie udaliśmy się na pieszą wycieczkę malowniczym szlakiem na Święty Krzyż. Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie imponujących ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Mimo niezbyt sprzyjającej aury za oknami autokaru, wszyscy powrócili do Lublina w znakomitych nastrojach. Możliwość spędzenia czasu blisko natury i pogoda ducha uczestników wycieczki okazały się niezawodnym przepisem na udany wspólny wyjazd.

Odnowiona sala przyrodnicza

W sobotę 7 października została pomalowana sala przyrodnicza nr 21. Z inicjatywą pomalowania sali wystąpili Rodzice uczniów klasy 4c. Zebrali pieniądze na farbę oraz wszystkie potrzebne akcesoria. Sala została fachowo pomalowana przez pracowników firmy państwa Eweliny i Tomasza  Miszczaków. W przygotowaniu sali do malowania oraz porządkowaniu jej po malowaniu, oprócz pracowników firmy, wzięło udział kilkoro Rodziców – panie: Ewelina Miszczak, Magdalena Wójcik, Marta Piskorek oraz panowie: Tomasz Miszczak, Mariusz Pasiek i Jarosław Łucyn.

Pomagali również uczniowie klasy 4c: Oskar Miszczak i Kacper Wójcik.

Prace przebiegały bardzo szybko i już w sobotę o godzinie 13. sprzątaliśmy salę, wnosiliśmy meble  i układaliśmy wszystkie pomoce.

W poniedziałek rano zaskoczeni uczniowie podziwiali czystą, piękną, jasną salę.

Rodzice klasy 4c zachęcają Rodziców innych klas do podobnych inicjatyw.

Dzień Matki i Ojca w klasie 5c

07.06. 2017r.  klasa 5c zorganizowała występ dla rodziców z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Była muzyka, życzenia, tańce i recytacje. Rodzice i znajomi obejrzeli prezentację o historii świąt Dnia Matki i Dnia Ojca. Wysłuchali recytacji ballady Adama Mickiewicza pt. „Pani Twardowska”. Posłuchali piosenek granych na fletach prostych, poznali wiersze napisane specjalnie na tę uroczystość, obejrzeli układ taneczny, a także wystawę prac plastycznych.

Wychowawca kl. 5c – Wiesława Jusiak

Wycieczka w Pieniny i do Zakopanego

W dniach od 22 do 24 maja odbyła się trzydniowa wycieczka w Pieniny i do Zakopanego. Uczestniczyli w niej uczniowie klas: 6b, 5a, 6a i 6c. Organizatorem wycieczki i jej kierownikiem był pan Zdzisław Drozd. Młodzieżą opiekowali się pani Anna Skoczek, pan Tomasz Stańko i pan Marek Skała.

Uczniowie pierwszego dnia wycieczki zdobyli wraz z przewodnikiem Pienińskiego Parku Narodowego Trzy Korony.

Drugiego dnia obejrzeli zespół skoczni narciarskich, dawny dwór Zamoyskich w Kuźnicach, pustelnię Brata Alberta na Kalatówkach, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach i wieczorem relaksowali się w basenach termalnych w Szaflarach.

Trzeciego dnia odwiedzili Niedzicę, odbyli  spacer po zaporze na jeziorze Czorsztyńskim. W Małych Pieninach poznali wąwóz Homole i wjechali na Palenicę wyciągiem krzesełkowym.

Po wycieczce pozostały miłe wspomnienia.

Wycieczka do Kazimierza

15 maja 2017r. uczniowie z klas: 5c, 5d i 5b wraz z wychowawcami oraz grupa uczniów z klas: 6a, 6c i 6d wzięli udział w wycieczce do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Razem ze swoimi dziećmi w wyjeździe uczestniczyło też kilkoro rodziców z klasy 5c. Była to niepowtarzalna okazja, by spędzić niemal cały dzień blisko natury. Wśród licznych atrakcji znalazły się: przejście malowniczymi wąwozami, wejście na Górę Trzech Krzyży, spacer po kazimierskim rynku, a także warsztaty ceramiczne w Manufakturze Muzealnej. Ten udany dzień zakończył się ogniskiem i zabawami na świeżym powietrzu w okolicach Bogucina.

Integracyjne wyjście Samorządu Uczniowskiego i Koła Psychologicznego

Z okazji pożegnania zimy Samorząd Uczniowski i Koło Psychologiczne zorganizowało wspólne wyjście integracyjne na lodowisko. Pod opieką pań: Pauliny Dziurdzi i Anny Łazuki dziewiętnaście osób szlifowało swoją jazdę na lodzie. Zadowoleni i z uśmiechami na twarzach już dziś czekamy na kolejny sezon :).

Paulina Dziurdzia, Anna Łazuka

SPÓJRZ INACZEJ 2016/2017

Już trzeci rok z rzędu w naszej szkole w klasach czwartych odbywały się zajęcia z programu  wychowawczo – profilaktycznego „Spójrz inaczej”. Celem zajęć jest taki wpływ na dziecko, aby radziło sobie lepiej, bez nadmiernego napięcia z rozwiązywaniem problemów, aby rozumiało siebie, umiało lepiej współżyć z innymi i potrafiło również znajdować oparcie w trudnych sytuacjach w samym sobie. W czasie 20 godzin lekcyjnych uczniowie mieli możliwość zajmowania się takimi tematami jak: postrzeganie siebie i rozumienie swoich uczuć, uczestnictwo w grupie, rozwiązywanie problemów oraz dbanie o zdrowie. W zajęciach prowadzonych przez pedagoga szkolnego Izabelę Janczak – Nowicką oraz psychologa Annę Łazukę uczestniczyły wszystkie klasy IV. Podsumowaniem zajęć było integracyjne wyjście na pizzęJ.

Anna Łazuka

Izabela Janczak – Nowicka

Klasa 5c na szkolnej scenie

15 lutego 2017r. z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyło się przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek na…urlopie”. Scenariusz, inscenizację i dekoracje przygotowali uczniowie klasy 5c wraz z wychowawczynią p. Wiesławą Jusiak. Można było posłuchać muzyki z filmu „Janosik” i „Mission Impossible”, wierszy w języku polskim i ukraińskim, piosenek, gry na flecie oraz fragmentów bajek o Czerwonym Kapturku oraz o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.  Na widowni zasiedli zaproszeni goście, rodzice i nauczyciele. Dyrekcję szkoły reprezentowała  pani wicedyrektor Katarzyna Wagner. Słodki poczęstunek przygotowali rodzice uczniów klasy 5c.

Wykonawcy, scenarzyści, dekoratorzy, fleciści: Krzysztof Antonik, Sandra Ciebień, Natalia Ciechańska, Julia Ciesielka, Anna Flis, Dominika Goldsztejn, Karol Górecki, Łukasz Jaworski, Wiktoria Kasperek, Julia Kędzierawska, Krzysztof Kowalski, Mateusz Kutrzepa, Łukasz Magier, Marta Nowik, Sebastian Pawlicki, Dawid Rej, Dżulia Sahradyan, Monika Stafisz, Julia Wysocka.

Klasa 4a na „Lekcji sztuki”

„Pół aniołek, pół diabełek” – tak zatytułowane były warsztaty, w których uczestniczyliśmy w dniu 14 grudnia 2016 r. Zajęcia odbyły się pracowni Warsztatów Kultury przy ul. Bernardyńskiej.

W trakcie warsztatu, który prowadziła pani Kamila Śpiewla-Kasperek – instruktor z MDK „Pod Akacją”, zapoznaliśmy się z motywem anioła i diabła w polskiej sztuce ludowej, a także z cechami charakterystycznymi tej sztuki.

W części praktycznej w ruch poszły kolorowe papiery, bibuły, serwetki, nożyczki i kleje. Każdy z nas wykonał dekorację z motywem anioła. Wzorowaliśmy się na postaciach anielskich w sztuce ludowej, ale przede wszystkim uruchomiliśmy naszą wyobraźnię. Efektem tej pracy były anioły – każdy z nich inny, niepowtarzalny, bo przecież my tacy jesteśmy.

Rajd Sowy

W piątek 21.10.2016 uczniowie klas szóstych pod opieką p. Stańki, p. Gryty i p. Rzeczyckiego  uczestniczyli w II Rajdzie Pieszym im. Wincentego Sowy ps. „Vis”. Uczestnicy zgromadzili się przy obelisku Narodowych Sił zbrojnych w Janowie Lubelskim. Po zwiedzeniu kościoła pw. Jana Chrzciciela, przeszli pod dom rodzinny Wincentego Sowy, a następnie przez las, na mogiły partyzantów poległych w potyczce z Niemcami w 1943 i 1944 roku. Prosto z lasu młodzież udała się do parku rekreacji „ZOOM Natury”, gdzie po wysłuchaniu prelekcji historyków uczniowie uczestniczyli w różnych zajęciach. Instruktorzy TG Sokół i PAS NSZ przeprowadzili zajęcia z musztry oraz zielonej taktyki. Uczestnicy grali w paintball, zaliczyli zjazd tyrolski w parku linowym oraz zajęcia ze strzelectwa sportowego. Można było także odpocząć w kawiarence i przy rozpalonym kominku posilić się kiełbaskami z grilla. Rajd zakończył się ok. 16.00, a uczniowie wraz z opiekunami wrócili do Lublina zmęczeni, lecz zadowoleni.

WYJAZDY INTEGRACYJNE KLAS IV:  MOTYCZ LEŚNY – WRZESIEŃ 2016

Integrowanie zespołu klasowego jest niezwykle istotne w początkowych i kolejnych etapach edukacyjnych. Dzieci, które czują się w klasie bezpiecznie, czują akceptacje grupy, mają większą motywacje do nauki i dzięki temu osiągają lepsze wyniki w nauce. Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, w porozumieniu z wychowawcami klas IV zostały  zorganizowane dwa wyjazdy integracyjne do Motycza Leśnego.

Podczas wyjazdów uczniowie mieli szansę spędzić ze sobą dużo czasu w warunkach pozaszkolnych. Na początku dzieci uczestniczyły w grach i zabawach integracyjnych, które dały im możliwość jeszcze bliższego poznania się. Następnie odbyła się gra terenowa. W czasie warsztatów uczniowie przygotowywali również pokaz mody, piekli ciastka i bułki a także robili medaliony i obrazki z papieru czerpanego. W wolnym czasie dzieci spacerowały po okolicy, „podglądały” daniele, grali w piłkę

Na zakończenie odbyło się wspólne biesiadowanie przy kiełbaskach z ogniska oraz własnoręcznie przygotowanych pysznych bułkach drożdżowych.

Psycholog szkolny    Anna Łazuka

Pomysł na ciekawe rozpoczęcie roku – wycieczka! Na przykład… do Warszawy.

W taki właśnie sposób klasy 3a i 6d postanowiły rozpocząć nowy rok szkolny. 28 września uczniowie wraz z opiekunami wybrali się do Warszawy. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Stadionu Narodowego oraz wizytę w Centrum Nauki Kopernik. Podczas zwiedzania stadionu Trasą Ekskluzywną uczniowie poczuli się naprawdę wyjątkowo – poznali trasy, którymi poruszają się fani w czasie meczu, odwiedzili strefę VIP, zobaczyli, jak wyglądają szatnie oraz loża prasowa. Natomiast wizyta w Centrum Nauki Kopernik dostarczyła wszystkim jeszcze większych wrażeń. Uczniowie mogli na własnej skórze wzbogacić swoją wiedzę poprzez eksperymenty i doświadczenia ze świata nauki i techniki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zwłaszcza wystawa czasowa Płyń lub Giń, ukazująca różne aspekty kontaktu człowieka z żywiołem, jakim jest woda.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego niesamowitego dnia!

Kartka dla Powstańca

W ostatnim tygodniu uczniowie klasy: 4c, 5b i 6d włączyli się w ogólnopolski projekt BohaterON, którego celem jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W ramach zajęć z wychowawcami uczniowie redagowali, a następnie wysłali pocztą kartki do wybranych Bohaterów powstania, aby w ten sposób wyrazić swoją pamięć, wdzięczność i szacunek dla ludzi, którzy z narażeniem życia walczyli o wolność naszego kraju. Wprowadzeniem do zajęć była wspólna lektura wspomnień jednego z powstańców – Henryka Kończykowskiego ps. „Halicz”, oraz oglądanie przyniesionych przez uczniów pamiątek z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Agnieszka Gilewska
Małgorzata Pater
Mariusz Śledź

„POŻEGNANIE LATA” W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 31 W LUBLINIE

W jedną z ostatnich wrześniowych sobót grupa 17 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami Paniami  Izą Janczak – Nowicką,  Anią Łazuką i Anią Skoczek udała się na wycieczkę rowerową nad Zalew Zemborzycki. Pełni optymizmu i sił witalnych wyruszyliśmy w drogę! Po dojechaniu do celu swoje siły regenerowaliśmy podczas pikniku oraz zabaw integracyjnych. Na koniec pobytu nad Zalewem Zemborzyckim udaliśmy się na pyszne lody i ostatnie chwile odpoczynku.  Droga powrotna przebiegła w spokojnej i radosnej atmosferze. Wycieczka bardzo podobała się uczniom, w związku z tym, pozostaje nam czekać do wiosny,  by znów wyruszyć na szlak J.

Anna Łazuka

Piknik integracyjny klas piątych

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody, piątoklasiści wybrali się 23 września w okolice Bogucina na piknik integracyjny. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Można było, między innymi, poskakać na trampolinie, strzelać z łuku, zagrać w piłkę, spróbować jazdy na jednokołowym rowerze i na tyrolce, wziąć udział w różnych zabawach i konkursach oraz zjeść samodzielnie upieczoną nad ogniskiem kiełbaskę. Mamy nadzieję, że przyjemne wspomnienia z pikniku pozostaną z piątoklasistami przez cały rok szkolny.