Wycieczka do Starego Gaju

W jesienny, ciepły dzień klasy trzecie wybrały się na wycieczkę do Starego Gaju.
W czasie spaceru po lesie dzieci poznawały warstwy oraz typy lasu. Uczyły się rozpoznawać rośliny oraz zwierzęta charakterystyczne dla poszczególnych warstw, wypełniając przygotowane karty pracy. Podczas wędrówki do rezerwatu przyrody „Stasin” odkrywały znaczenie lasu i sposoby ochrony przyrody. Był także czas na krótki odpoczynek i małą przekąskę. Dzieci przyjechały do szkoły trochę zmęczone, ale bardzo zadowolone.

Joanna Stępniak
Elżbieta Pizoń

„Święto pieczonego ziemniaka”

We wrześniu obchodzimy „Święto pieczonego ziemniaka”, a więc jest to doskonała okazja do wspólnej zabawy i integracji. Właśnie dlatego uczniowie klas drugich i trzecich naszej szkoły, ich rodzice, wychowawcy i Dyrekcja szkoły spotkali się w „Stajni Drwal”.
Gdy ziemniaki piekły się w ognisku, dzieci poznawały zwierzęta hodowane w tym gospodarstwie, obserwowały lekcje jazdy konnej. Inni w tym czasie na placu zabaw organizowali turniej piłki nożnej, szukali sposobu na relaks i aktywny odpoczynek.
Po ogromnej dawce pozytywnych emocji wszyscy wzięli udział w degustacji pieczonych kiełbasek, ziemniaków i szaszłyków. Wspólne zabawy, degustacja przygotowanych potraw, długie rozmowy były świetną okazją do integracji naszej społeczności szkolnej.
Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach, na których pozostawały jeszcze ślady pieczonych smakołyków, zakończono obchody „Święta pieczonego ziemniaka”.
Zapraszamy na kolejne święto za rok!

wych. kl. 2a Elżbieta Łączka- Demczuk
wych. kl. 3a Elżbieta Pizoń
wych. kl. 3b Joanna Stępniak

Uczniowie naszej szkoły na Festiwalu Nauki

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XIX Lubelskim Festiwalu Nauki, który odbył się 18-24 września 2023 r. pod hasłem „Nauka dla przyszłości”. Organizacji tegorocznej edycji przewodniczył Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
Festiwal był niepowtarzalną okazją, by poznać najnowsze osiągnięcia naukowe i technologiczne oraz spotkać wybitnych naukowców i ekspertów z różnych dziedzin.
Tegoroczny Festiwal wpisał się jako wyjątkowe wydarzenie w naszym kalendarzu szkolnym, dostarczył nie tylko wspaniałych wrażeń, ale również poszerzył horyzonty i umożliwił uczniom zrozumienie, jak nauka i technologia kształtują naszą przyszłość.

Uczniowie klas 3. uczestniczyli w następujących projektach:
1. Bajkowe Przygody: Kino dla Małych Odkrywców
2. Klocki zostały rozDANE
3. Odkryj tajemnice języka: Warsztaty zgłębiające powstanie ludzkiego języka.
4. Pokazy Słońca przez teleskopy.
5. Maleńkie cudeńka – Niezwykła pasja kolekcjonerska temperówek.
6. Jak pomagać dzikim zwierzętom?

Wychowawcy klas 3.

Wycieczka klas drugich do Warszawy

19 czerwca klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Skorzystały z dofinansowania 5000 zł do wycieczki w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Program wycieczki był bardzo bogaty. W Centrum Nauki Kopernik uczniowie mieli możliwość eksperymentowania z blisko 200 eksponatami i obejrzenia wystaw czasowych. W Planetarium zachwycił ich pokaz „Strefa nieba” i film pt. „Zaczarowany Globus”. Podczas spaceru po Starym Mieście zobaczyli: Kolumnę Zygmunta, Rynek, Pomnik Małego Powstańca i Archikatedrę św. Jana Chrzciciela. Ostatnim miejscem, jakie zwiedzili w stolicy, był Stadion Narodowy.
Wycieczka była bardzo udana. Dzieci wróciły do domu zmęczone, ale zadowolone.

Joanna Stępniak, Elżbieta Pizoń, Izabela Janczak-Nowicka, Paulina Dziurdzia

Zdrowe śniadanie w szkole

W kwietniu uczniowie klasy pierwszej i klas drugich przygotowywali zdrowe śniadanie w szkole. Na stole znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju i kształtu, wędliny, jajka, płatki owsiane, szaszłyki, sery, owoce, warzywa, sałatki, jogurty. Uczniowie przygotowali pyszne, kolorowe i bardzo zdrowe kanapki. Dzieci potrafiły dzielić się przyniesionymi produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Podczas wspólnego śniadania w każdej klasie zwracano uwagę nie tylko na wartości odżywcze, ale i na kulturę jedzenia.

Po takim śniadaniu dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom.

wych.1a – Elżbieta Łączka- Demczuk, wych. 2a – Elżbieta Pizoń, wych. 2b – Joanna Stępniak

Wielkanocne warsztaty

W piątkowy poranek  24 marca uczniowie klasy III A uczestniczyli w wielkanocnych warsztatach w Dzielnicowym Domu Kultury w Lublinie przy ulicy Krańcowej. Z ogromnym zapałem wykonywali zające i pisanki. Zdobili je suknem, wyciętymi z kartonu i samoprzylepnego papieru kurczaczkami oraz innymi postaciami. Wszyscy byli zadowoleni z wykonania swoich prac. Dziękujemy Pani Monice Szydłowskiej za zaproszenie i poprowadzenie  doskonałych warsztatów.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Poznajemy historię II wojny światowej…

23 marca najmłodsi uczniowie naszej Szkoły  wyjechali do IPN na spektakl teatralny „Historia Wojtka Niedźwiadka” – żołnierza II Korpusu Polskiego. Niedźwiedź Wojtek był przyjacielem żołnierzy z Armii Generała Władysława Andersa. Przebył z nimi szlak bojowy przez Bliski Wschód aż do Włoch. Wszędzie, gdzie się pojawiał, wywoływał wiele zamieszania, ale też był źródłem mnóstwa radości i śmiechu. Brał udział w bitwie o Monte Cassino. Spektakl z udziałem aktorów i maskotki misia wymagał interakcji ze strony odbiorców – uczniów, co było nie lada gratką i żywą lekcją historii dla tak młodego odbiorcy. Polecamy!

Elżbieta Demczuk-Łączka, Joanna Stępniak, Magdalena Szmyd-Skórczewska

Dzieciaki sadzeniaki

Uczniowie klas I a oraz III a, poszukując wiosny, trafili do Centrum Ogrodniczego, w którym uczyli się sadzić kolorowe prymulki. Dowiedzieli się, do czego służy keramzyt wsypywany na dno doniczki, dlaczego ziemia powinna być świeża oraz dlaczego trzeba wybrać „zdrową“ sadzonkę wybranej rośliny. Dowiedzieli się również, jak dbać o swoje kwiaty, by mogły rosnąć i kwitnąć jak najdłużej.

Elżbieta Łączka-Demczuk, Magdalena Szmyd-Skórczewska

Warsztaty „Giuseppe dzieciom”

W ramach realizowanego programu edukacyjnego „Europa i my” klasa 2b wybrała się na warsztaty kulinarne do lubelskiej restauracji Giuseppe. Podczas wizyty dzieciaki zostały oprowadzone po restauracji „od kuchni” i samodzielnie wykonały bułeczki do zabrania ze sobą po warsztatach.

W międzyczasie właściciel restauracji opowiadał uczestnikom ciekawostki na temat Włoch i kuchni włoskiej. Potem uczniowie uczyli się robić pizzę i każdy wykonał ją według własnego projektu. Na koniec nastąpiła wspólna uczta. Daniem głównym były oczywiście samodzielnie zrobione pizze!

Dzieci wykazały się sporą wiedzą na temat Włoch oraz z dużym zaangażowaniem wykonały swoje pizze. Warsztaty bardzo się wszystkim podobały.

Joanna Stępniak – wychowawca kl. 2b

Poznajemy historię Lublina

6 lutego 2023 r. uczniowie klasy III a poznawali historię swojego miasta, spacerując Lubelską Trasą Podziemną, która biegnie pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Historię rozwoju Koziego Grodu przybliżyły im makiety, ukazujące osadnictwo na terenie obecnego Lublina od XIII wieku. Wielu emocji dostarczyła uczniom ruchoma makieta Wielkiego Pożaru z 1719 r., wzbogacona o światło i dźwięk. Pani przewodnik opowiadaną przez siebie historię miasta przeplatała legendami, m.in. o czarciej łapie.

Spacerując wybrukowanymi uliczkami Starego Miasta i Placem Zamkowym, zobaczyliśmy, jak pięknym i starym miastem jest Lublin.

Na koniec wspólnie zjedliśmy pyszne pączki w piekarni „Bułka i kromka”. To był dla wszystkich niezapomniany Tłusty Czwartek.

Magdalena Szmyd-Skórczewska, wychowawca klasy III a

 

 

Wyjście klas drugich na „tańcobajki” w Radiu Lublin

W tym roku drugie klasy udały się na niezwykłe przedstawienie do Radia Lublin. Tańcobajki pt. „Dżungla przyjaźni” zabrały dzieci w niezwykłą podróż do Ameryki Południowej.

Spektakl  opowiadał o relacjach rówieśniczych i tworzeniu przyjaźni we współczesnym świecie. To mądra opowieść, która rozbawiła nas i wzruszyła. Jak w każdej tańcobajce,  dzieci zostały zaangażowane  do  aktywnego  udziału w przedstawieniu, a klimatyczna muzyka pomogła przenieść się za ocean.

Po spektaklu czekała na uczniów jeszcze jedna niespodzianka – spotkanie ze św. Mikołajem i drobne podarunki. Radościom nie było końca. 

Joanna Stępniak – wychowawca kl. 2b

Elżbieta Pizoń – wychowawca kl. 2a

Andrzejki uczniów klas 1-3

Jak co roku, w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów klas 1-3, która jest dobrą okazją do integracji dzieci z różnych klas.

Nasi wychowankowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest magią, pozwala przenieść się na krótko w świat marzeń i fantazji, dlatego nie należy w nią do końca wierzyć. Całą imprezę uświetniła fantastyczna muzyka, przygotowana przez animatorów, która zachęcała do wspólnych tańców, zabaw i pląsów.

Wychowawcy klas 1-3

„Cudeńka warzywno-owocowe” uczniów klas 1-3

Uczniowie klas I-III  uczestniczyli w kolejnych zajęciach promujących zdrowe odżywianie, które były realizowane w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”. Po cyklu „owocowych zajęć” przyszła kolej na warzywa. Uczniowie doskonale rozpoznają owoce i warzywa z polskich pól i ogrodów, nazywają je, wiedzą pod jaką postacią można je spożywać oraz jaką wartość odżywczą kryją w sobie.

Owoce i warzywa to również doskonały i niezwykle ciekawy materiał do zabaw konstrukcyjnych. Ze zgromadzonych w klasie owoców i warzyw uczniowie wykonali „prawdziwe cudeńka”. Powstały śmieszne ludziki, zwierzątka, zabawki i inne przedziwne stworki. Teraz ozdabiają hol naszej szkoły i klasy.

Jak im się udało? Oceńcie sami.

Wychowawcy klas 1-3

Klasy drugie na grobach Lotników

Dnia 28 października z okazji zbliżających się Świąt Wszystkich Świętych oraz Zaduszek klasy drugie wybrały się na cmentarz przy ulicy Lipowej w Lublinie. Odwiedziły tam groby Lotników Polskich – patronów naszej szkoły oraz osób związanych z lotnictwem. Dzieci oddały hołd polskim lotnikom poprzez uczczenie ich pamięci modlitwą. Chętnie pomagały też w sprzątaniu nagrobków i zapalaniu zniczy. Była to dobra okazja do przybliżenia dzieciom historii naszej ojczyzny.

Joanna Stępniak, Elżbieta Pizoń

Warsztaty kulinarne “Giuseppe dzieciom”

19 października 2022 r. uczniowie klasy 2a wybrali się na zajęcia kulinarne do Pizzerii „Giuseppe” w Lublinie. Celem wycieczki było poznanie wyposażenia pizzerii, profesjonalnego sposobu przygotowywania pizzy oraz przypomnienie zasad kulturalnego zachowania w restauracji podczas spożywania posiłku. Najpierw uczniowie poznali  sposób wykonywania ciasta na pizzę, a następnie wybrali składniki potrzebne do jej przygotowania. Po zapoznaniu się z techniką wykonania pizzy, dzieci wcieliły się w rolę kucharzy i przyrządziły swoje własne pizze z ulubionymi składnikami. Kiedy okrągłe przysmaki piekły się w gorącym piecu, uczniowie mieli czas na przypomnienie sobie zasad właściwego zachowywania się w restauracji i kulturalnego sposobu spożywania posiłków.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że pizza własnoręcznie wykonana smakowała wyśmienicie.

Wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły do szkoły  bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia.

wych. klasy 2a Elżbieta Pizoń

Wycieczka szkolna klas drugich

We wrześniu klasy 2a i 2b wybrały się razem na wycieczkę szkolną do Wronowa i Nałęczowa. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w pracowni Jargiło Glass Studio, gdzie dzieci miały okazję poznać historię powstawania szkła oraz uczestniczyć w pokazie tworzenia naczyń szklanych. Uczniowie próbowali swoich sił w pisaniu na placku szklanym. Własne wyroby dzieci zabrały ze sobą do domów.

Drugim punktem wycieczki była wizyta w Młynie Hipolit. Tam uczniowie zwiedzili Muzeum Skamieniałości oraz oglądali pokaz erupcji wulkanu. Dzieci miały okazję sprawdzić, w jaki sposób wygląda płukanie złota.  Ostatnim punktem wycieczki był spacer po Parku Zdrojowym w Nałęczowie i wizyta w Palmiarni.

Dzieci wracały bardzo zadowolone, a także bogatsze o nowe doświadczenia i zdobytą wiedzę. Mamy nadzieję, że na wiosnę również zwiedzimy jakieś ciekawe miejsca.

wychowawcy kla 2a i 2b: Joanna Stępniak i Elżbieta Pizoń

Poznajemy polski folklor i pieśni ludowe

W środę 16 września 2022 r. w ramach XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki uczniowie klasy IIIa gościli w sali, w której przygotowują się do występów członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej. Zajęcia prowadziła pani Hanna Aleksandrowicz, która jest kierownikiem artystycznym Zespołu. Akompaniament na akordeonie zapewnił pan Mikołaj Naum, a w nauce krakowiaka i poloneza pomagali członkowie Zespołu.

Uczniowie nauczyli się tańczyć poloneza – klasyczny polski taniec narodowy, śpiewać i tańczyć krakowiaka, a także rozpoznawać ludowe stroje krakowskie, suknie polskich szlachcianek oraz Polek z okresu napoleońskiego.

Zajęcia bardzo podobały się uczniom. Uśmiech nie schodził im z twarzy mimo wysiłku fizycznego, jaki musieli włożyć podczas zajęć w wykonywane figury taneczne.

Wychowawca: Magdalena Szmyd-Skórczewska

Klasa 3a w BEZPIECZNYM MIASTECZKU

Wtorkowe przedpołudnie 21 czerwca uczniowie klasy 3a spędzili w BEZPIECZNYM MIASTECZKU w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym przy Lubelskim Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża. Celem wydarzenia było poznanie zasad bezpiecznego zachowania w czasie wakacji. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudził pokaz szkolonych psów. Wszyscy dowiedzieli się, jak powinien wyglądać pierwszy kontakt z psem, oraz jak zachować się na wypadek ataku czworonoga. Kolejną ważną lekcją, która może uratować komuś życie, była resuscytacja. Wszyscy mieli możliwość wypróbowania swych umiejętności na fantomie. Uczniowie nauczyli się także uruchamiać wąż strażacki, mogli porozmawiać ze strażakiem, poznać pracę strażników miejskich oraz policji. Aby być widocznym na drodze, każdy z uczniów otrzymał znaczek i opaskę odblaskową. To była doskonała lekcja, która pozwoli wszystkim trzecioklasistom zachować się bezpiecznie w różnych sytuacjach podczas wakacji.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Klasy  pierwsze w Ogrodzie Botanicznym

6 czerwca klasy 1a i 1b  wybrały się razem na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego. Podczas spaceru dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat rosnących tam roślin. Odwiedziły też Dworek Kościuszków, gdzie obejrzały zabytkowe przedmioty oraz usłyszały wiele ciekawostek historycznych. Zwiedziły również szklarnię z roślinami tropikalnymi.  Na koniec przyszedł czas na odpoczynek przy fontannie i zjedzenie małej przekąski. W tak pięknych okolicznościach przyrody wszystko smakowało wyśmienicie. Pogoda nam dopisała i dzieci wróciły bardzo zadowolone do szkoły.

„Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat” – rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne wśród uczniów klas 1-3

  1. Uczniowie klas pierwszych realizowali treści ekologiczne ujęte w blok tematyczny „Ziemia naszym domem”. Tematy przeprowadzonych zajęć to:
  • Chcemy żyć w czystym świecie. Układanie haseł nawołujących do dbania o naszą planetę.
  • Mamy sposoby na śmieci. Wykonanie pracy przestrzennej z różnych materiałów odpadowych „Potwór ekologiczny”.
  • Co możemy zrobić dla środowiska? Wykonanie plakatów w grupach „Ratujmy Ziemię”.
  • Dzień odkrywców. Mali ekolodzy. Grupowe wykonywanie mapy myśli „Czysta planeta”
  1. Uczniowie klasy 1a w związku z obchodami Święta Ziemi posadzili roślinki w słoiczkach, tworząc „Ogród w słoiku”.
  2. Uczniowie klasy 1b wzięli udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Mój świat za 100 lat”. Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 4 w Lublinie.
  3. Uczniowie klasy 2a wykonali zabawki z materiałów odpadowych „Ze starego nowe”.
  • Kilku uczniów z klasy w ramach rozwijania swoich zainteresowań wykonuje projekty  uzbrojenia wojskowego z ekologicznych materiałów odpadowych: hełmy, zbroje, kaski, czołgi, itp.
  • Kolejnym działaniem w klasie było wykonanie urządzenia „ Klasowy pożeracz śmieci”.  Został on wykonany przez jednego ucznia, umieszczony w klasie, a pozostali uczniowie wykorzystują go jako pojemnik na odpady papierowe.
  • W klasie 2a odbyły się warsztaty ekologiczno – kulinarne – „Co możemy zrobić z chleba?” – uczniowie wykonywali w szkole z przyniesionego wcześniej suchego pieczywa ciast, chipsów, grzanek nowe dania.
  • Uczniowie klasy 2a odbyli wycieczkę do ekologicznego ogrodu przydomowego – Co się dzieje późną wiosną? –  poznawali sprzymierzeńców domowych ogródków.
  1. Uczniowie klasy 2b zdobyli certyfikat oraz dyplom dla EKO-KLASY, za wzięcie udziału w programie edukacyjnym EKO-EKSPERYMENTARIUM pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
    Uczniowie rozwijali dobre praktyki ekologiczne, takie jak: świadome robienie zakupów, sprzątanie czy oszczędzanie wody, a wszystko odbywało się w formie gry edukacyjnej on-line.
  2. Uczniowie klasy 3a wzięli udział w konkursie „Chciałabym/chciałbym, żeby Bystrzyca i Zalew Zemborzycki…” w ramach projektu „Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy 2021”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Społeczny Komitet Lubelskiego Święta Morza i Bystrzycy „Na Fali”. Pierwszą nagrodę zdobyła – Julia Wiązowska.  Jednym z celów konkursu było:  Kształtowanie postaw proekologicznych, popularyzowanie zdrowego stylu życia oraz sposobu spędzania czasu wolnego.
  • Ponadto uczniowie klasy 3a brali udział w bloku warsztatowym „Szkoła gotowania Junior“, zorganizowanym przez Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym przy Lubelskim Oddziale Okręgowym PCK w Domu Kultury „Czechów”. W czasie tych zajęć została przeprowadzona z nimi pogadanka na temat niemarnowania jedzenia „Jak przygotować zdrowy i smaczny posiłek z produktów, które zalegają w lodówkach?”
  • W maju uczniowie klasy 3a wykonali lalki i różne rekwizyty ze zużytych przedmiotów codziennego użytku do lalkowego przedstawienia teatralnego przygotowanego w klasie.
  1. Uczniowie klasy 3b wykonali z resztek różnych materiałów, ozdób, koralików „Drzewka szczęścia”, które zaprezentowali na holu szkoły, a następnie podarowali swoim mamom z okazji ich święta.
  2. Wszyscy uczniowie klas 1-3 zbierali i przynosili do szkoły nakrętki, korki plastikowe, baterie i zużyte tonery. Wychowawcy klas wdrażali uczniów do segregowania śmieci w klasie i troski o czystość na swoim stanowisku pracy, aby stali się „Ambasadorami czystości”. Zachęcali uczniów do chodzenia na piechotę zamiast jeżdżenia autobusem.

W klasach 1-3 zakładane były hodowle rzeżuchy, szczypiorku i innych ziół jako przykład upraw ekologicznych. W czasie tych zajęć wychowawcy uświadamiali dzieciom, że stosowane przez rolników środki chemiczne niszczą środowisko naturalne wielu zwierząt, zanieczyszczają wodę i powietrze. Kontynuacją tego działania była wycieczka uczniów klasy 2a do sadu i przetwórni ekologicznych soków „Szczepanówka”, gdzie uczniowie poznali ekologiczne i naturalne sposoby ochrony upraw w ogrodzie i na polach.

Uczniowie poznawali również różne zioła, które następnie wykorzystywali do wykonania klasowych zielników „Zioła w naszej kuchni”.

Klasa III a w „Szkole Gotowania Junior“

W piątkowy poranek 8 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy III a brali udział w bloku warsztatowym „Szkoła gotowania Junior“, zorganizowanym przez Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym przy Lubelskim Oddziale Okręgowym PCK w Domu Kultury „Czechów“.

Celem zajęć było zachęcenie dzieci do samodzielnego przyrządzania posiłków i próbowania nowych smaków, a także podniesienie poziomu wiedzy na temat wartości odżywczej posiłków oraz kreatywne spędzenie czasu na wspólnym ich przygotowaniu. Uczniowie przekonali się, że szpinak w połączeniu z owocami tworzy smaczny koktajl, że lody szpinakowe z mlekiem kokosowym smakują doskonale, a uformowane własnoręcznie owsiane ciasteczka z owocami są najlepsze na świecie! By do jedzenia nie wpadły nam włosy, mieliśmy na głowie czapki kucharskie, a ubranie zasłaniały nam fartuchy w pięknej PCK-owskiej czerwieni. Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy worko-plecaki z logo PCK, dyplomy uczestnictwa oraz urocze zabawki.

Magdalena Szmyd-Skórczewska, Anna Szewczyk

Zabawy karnawałowe klas 1-3

Karnawał to czas przepełniony zabawą i muzyką, a jego ważnym elementem są bale karnawałowe. Zabawa karnawałowa dla dzieci to dzień niezwykły, pełen radości, dostarczający wiele pozytywnych emocji i wrażeń. Tak też było u nas w szkole. Uczniowie klas 1-3 bawili się na balach karnawałowych w swoich klasach. W tym dniu dzieci przyszły w pięknych strojach i na początek prezentowały się w konkursie na najładniejsze przebranie karnawałowe. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórych uczniów trudno było poznać, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Koledzy i koleżanki nagradzali wszystkie przebrania gromkimi brawami.

Następnie przy wesołej i skocznej muzyce rozpoczęły się wspólne tańce, pląsy i korowody. Uczniowie według własnej inwencji tworzyli układy taneczne i ruchowe do różnych melodii. W tym dniu każdy przyniósł zdrowy poczęstunek dla siebie, ale mógł nim również obdarować swoich kolegów.

Zabawa była wspaniała, wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, jak i ich wychowawcom.

wychowawcy klas 1-3

Ozdoby choinkowe

Czas Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas życzliwości i miłości. Staramy się myśleć wtedy bardziej o innych niż o sobie. W tym roku dzieci klas I-III  złożyły szczególne życzenia pobliskim przedszkolom, w których niegdyś byli wychowankami. Z pomocą nauczycieli i rodziców wykonali przepiękne ozdoby choinkowe. Prace były wyjątkowe, bo dzieci włożyły w nie dużo zaangażowania i serca. Powstały: bałwanki, mikołaje, kolorowe bombki, choinki,pozłacane szyszki, gwiazdki z masy solnej, a także ozdoby wykonane z papieru. Wszystkie upominki wraz z życzeniami od uczniów zostały dostarczone do przedszkoli. Spotkało się to z wieloma uśmiechami i radością.

Z najlepszymi życzeniami bożonarodzeniowymi:

wychowawcy klas I-III

wychowawcy świetlicy szkolnej

uczniowie klas I-III wraz rodzicami

„Śniadanie daje moc pierwszakom”

             Regularne posiłki uczniów, w tym drugie śniadanie, są ważnym elementem zdrowego odżywiania. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki oraz zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach.

            Dlatego też wychowawczynie klasy 1a i 1b postanowiły zachęcić swoich wychowanków i  ich rodziców do przygotowania wspólnego, zdrowego śniadania w szkole.

Na „stole śniadaniowym” znalazły się kolorowe kanapki, owoce, warzywa,  przeróżne sałatki, smaczne przekąski, zdrowe ciasteczka oraz pyszne soki.

            Oprócz tego, przeprowadzono w klasach pogadanki na temat roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb, a także pić wodę zamiast słodkich napojów gazowanych. Warto także uprawiać sport.

            Śniadanie zjedzone wspólnie w klasie smakowało doskonale!!

 wych. klasy 1a – Elżbieta Pizoń

wych. klasy 1b – Joanna Stępniak

Julia Wiązowska z klasy III A

zdobyła pierwszą nagrodę  w konkursie plastycznym „Chciałabym/chciałbym, żeby Bystrzyca i Zalew Zemborzycki…” w ramach projektu „Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy 2021” realizowanego przez  Stowarzyszenie Społeczny Komitet Lubelskiego Święta Morza i Bystrzycy „Na Fali”.

Gratuluję!

Magdalena Szmyd-Skórczewska (wychowawca)

Moja własna matrioszka (Моя собственная матрёшка)

to dwujęzyczne zajęcia, w których 24 września 2021 r. uczestniczyli uczniowie klasy III A w Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS. Historię tej ręcznie malowanej rosyjskiej lalki, złożonej z szeregu drewnianych, wydrążonych w środku lalek, wkładanych jedna w drugą, pani prowadząca przedstawiła w języku polskim i rosyjskim. Chłopcom najbardziej podobały się laleczki piłkarzy, a dziewczynkom postaci ze znanych bajek.

W części warsztatowej uczniowie malowali swoje matrioszki farbami akrylowymi według przygotowanych wzorów lub własnego pomysłu.

Powstały piękne, wielobarwne dzieła w dwóch wymiarach – miła pamiątka minionych zajęć. Przy tej okazji rosyjska kultura stała się nam bliższa jako fragment kultury europejskiej.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Czy pobyt w szpitalu wiąże się ze stresem?

Zdecydowanie NIE! Przekonali się o tym uczniowie klasy III a, którzy 23 września br. uczestniczyli w projekcie XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki  „Nie taki szpital straszny jak go malują“ realizowanym na Wydziale Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL.

Trzecioklasiści w przemiłej atmosferze oswoili się ze szpitalną rzeczywistością. Uczniowie dowiedzieli się, kto pracuje w szpitalu i czym się zajmuje, jak wygląda podstawowy sprzęt medyczny (pulsoksymetr, ciśnieniomierz, stetoskop, maseczki tlenowe, wenflony itp.). W formie zabawy mogli zabandażować swojemu pluszakowi łapkę, podać  zastrzyk czy asystować przy podłączeniu kroplówki.

Panie pielęgniarki, które szkoliły uczniów z udzielania pierwszej pomocy, ułożyły następujący wierszyk:

O szpitalu trochę wiemy,

Nie czujemy przed nim tremy,

Życie, zdrowie nam ratują,

Kiedy trzeba zoperują,

Mama ze mną będzie stale,

By nie było smutno wcale, (…)

Na pewno wszyscy wykorzystają swoje nowe pielęgniarskie umiejętności!

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Rozmyślając o przyszłości – klasy trzecie na XVII Lubelskim Festiwalu Nauki!

We wtorkowe przedpołudnie 21 września 2021 r.  uczniowie klas III a i III b integrując się zdobywali nową wiedzę na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. Uczestniczyli w zajęciach „Czy jeden instrument może zastąpić sto? O organach i unikatowości ich brzmienia“. Poznali największy instrument skonstruowany przez człowieka, usłyszeli charakterystyczne głosy organowe, a także zobaczyli, jak zbudowane są piszczałki. Dowiedzieli się, że dawni konstruktorzy chcieli zastąpić organami całą orkiestrę symfoniczną. Usłyszeli brzmienie organów w Auli Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a zajęcia świetnie przeprowadzili muzykolodzy, dla których organy nie mają tajemnic.

Na dziedzińcu uniwersytetu uczniowie złożyli kwiaty pod słynnym pomnikiem papieża Jana  Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. O osobach uwiecznionych na pomniku opowiedział nam nasz ksiądz katecheta, który oprowadził nas po budynku uczelni.

Elżbieta Fiok

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Nagroda w literackim konkursie Popisz się talentem 2021!

 „Wyobraź sobie, że stacja JUTRO TV wysyła Cię w przyszłość. Masz za zadanie napisać relację z tego, co tam zastałeś. Dlaczego napisać? Ponieważ kamery i twarde dyski źle znoszą podróż w czasie – tylko tekst pisany jest w stanie ją przetrwać! Do dzieła zatem! Zrelacjonuj, co przeżyłeś w świecie jutra, kogo spotkałeś, w jakich zdarzeniach uczestniczyłeś, co zaobserwowałeś. Koniecznie dodaj także własny komentarz – jak prawdziwy reporter!”- tak zaczynało się zadanie konkursowe piątej edycji największego w Polsce konkursu literackiego Popisz się talentem 2021 dla uczniów szkoły podstawowej.

Jury tegorocznej edycji konkursu wyłoniła 30 laureatów z całej Polski. Spośród 4023 nadesłanych prac wyłoniono 30 najlepszych opowiadań w dwóch kategoriach wiekowych.

Jednym z laureatów tegorocznego konkursu jest uczeń klasy 3a -Staś Makaruk. Popisał się on wizją, warsztatem literackim i poczuciem humoru. Opisana przez niego wersja przyszłości jest bardzo oryginalna i pomysłowa.

Nagrodą  w konkursie jest literacki debiut. Już jesienią 2021 Staś otrzyma do rąk własnych pokonkursową książkę ze swoim tekstem. Szkole natomiast zostanie przyznany certyfikat „Szkoła wspierająca talenty”.

Oprócz laureata, uczennica klasy 3b- Antonina Jocek zdobyła wyróżnienie w tymże konkursie.

Jesteśmy dumni i niezwykle wzruszeni, że mamy tak zdolnych i kreatywnych uczniów.

Gratulujemy!

Joanna Stępniak-wychowawca klasy 3a oraz Elżbieta Pizoń- wychowawca kl 3b

Flofy przyszłości

Szkolny konkurs „Matematyczna  sówka”

            19 marca 2021r. odbył się pierwszy etap konkursu matematycznego dla uczniów klas trzecich „Matematyczna sówka”. Uczestniczyli w nim wszyscy trzecioklasiści naszej szkoły.

W wyniku klasowych eliminacji zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy przeszli do drugiego etapu konkursu.

            Etap szkolny odbył się 24 maja 2021. Nasi mali matematycy wykazali się nie tylko zdolnościami arytmetycznymi, umiejętnością rozwiązywania nietypowych zadań, ale także logicznym i kreatywnym myśleniem.

Oto laureaci drugiego etapu konkursu:

I – miejsce: Maria Kasprzyk kl.3a

II – miejsce: Jan Borowiec kl.3a, Hanna Ulanowska kl.3a, Fabian Ściebura kl.3b

III – miejsce: Ilia Aleksandrov kl.3b, Igor Strug kl.3b

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

wychowawcy klas trzecich:

Joanna Stępniak i Elżbieta Pizoń

Konkurs EKO-MY

Z okazji Dnia Ziemi w klasach III odbył się konkurs plastyczny pt. „Eko-my”. Dzieci w swych pracach miały pokazać, w jaki sposób oni sami mogą dbać o planetę i chronić przyrodę. Młodzi ekolodzy wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem. Przygotowali różnorodne i oryginalne prace plastyczne.

I miejsce zdobyli:
Hanna Ulanowska kl. III a, Michał Baranowski kl.IIIa oraz Wiktora Gazda IIIb

II miejsce:
Maksymilian Snopek kl. III a oraz Aleksandra Turyła kl. IIIb

III miejsce:
Bartosz Lewczak kl. IIIa oraz Anna Strąk kl. IIIb

Wyrożnienia:
Nina Kosmala kl. IIIa, Gabriela Budzyńska kl. IIIa, Maria Kasprzyk kl.IIIa, Stanisław Makaruk kl. IIIa oraz Marcin Mazur kl. IIIb i Barbara Iwanicka kl. IIIb

Gratulujemy!

W poniedziałek, 29 marca, w imieniu naszych uczniów przekazałyśmy podarunki wielkanocne podopiecznym Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie w Lublinie. Dzieci z klas trzecich wykonały przepiękne kartki z życzeniami, pisanki i stroiki wielkanocne. Chciały w ten sposób sprawić, aby Święta Wielkanocne były czasem szczególnym i pięknym dla osób tam przebywających. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w pracę i wykazali się empatią oraz życzliwością w stosunku do drugiego człowieka. Brawo!

Wychowawcy klas trzecich

Rozwijamy swoje plastyczne zdolności….

Uczniowie klasy 2 A  – Patrycja Misztak i Kacper Kowalczyk otrzymali wyróżnienia w konkursie plastycznym: Jak wyobrażam sobie Zalew Zemborzycki i rzekę Bystrzycę za 10 lat” w ramach projektu „Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy 2020”.

Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka i Lubelskiego Kuratora Oświaty

Nagrodzonym Uczniom serdecznie gratuluję –

                                                                  Wychowawca:

                                               Magdalena Szmyd-Skórczewska

„Zdrowe drugie śniadanie w szkole”

O tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia wiedzą już chyba wszyscy. Daje energię na start i pozwala dobrze zacząć dzień. Jednak po 3-4 godzinach spędzonych w ławce, zajęciach wychowania fizycznego, czy zabawach na przerwach brakuje uczniom sił i pojawiają się pierwsze oznaki zmęczenia. Aby uzupełnić zasoby energii i składników odżywczych niezbędnych do utrzymania odpowiedniego poziomu skupienia, prawidłowego myślenia i dobrego samopoczucia przygotowaliśmy w klasie 3a i 3b wspólne, odpowiednio zbilansowane drugie śniadania. Uczniowie przygotowali przepyszne sałatki, zdrowe kanapki, owoce, warzywa, soki i przekąski.  Uczniowie klas trzecich odkrywali swoje talenty kulinarne, nakrywali do stołu i utrwalali zasady spożywania posiłków.

Wszystkie te działania związane były z realizacją projektu żywieniowo-kulinarnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” i programu „Owoce i warzywa w szkole”.

Było nie tylko edukacyjnie, ale także smakowicie!!

wych. klasy 3a – Joanna Stępniak

wych. klasy 3b – Elżbieta Pizoń

Bal karnawałowy klas I-III

W tym miesiącu, w naszej szkole odbyły się bale karnawałowe. Każda klasa miała zabawę w swojej sali. Wzbudziły one u najmłodszych wiele radości. Odświętnie udekorowane sale lekcyjne stworzyły odpowiedni klimat.

Wśród uczestników trudno było rozpoznać uczniów. Rodzice zadbali o wspaniałe, różnokolorowe stroje. Uczniowie wcielili się w różne postacie. Na parkiecie dostrzec można było: wróżki, królewny, syreny, tancerki, a także policjantów, strażaków i superbohaterów,.

Podczas wspólnej zabawy były tańce, zabawy, quizy oraz konkursy, więc każdy miał okazję się wykazać.

Rodzice pomogli zorganizować pyszny poczęstunek, dzięki któremu dzieci mogły się posilić i bawić dalej.

Zabawę można zaliczyć do udanych, o czym świadczyły szerokie uśmiechy dzieci. Czas spędzony razem szybko minął i zadowoleni oraz pełni wrażeń uczniowie wrócili do swych domów.

Wychowawcy klas I-III

WYZWANIE ŚWIĄTECZNE

Wprawdzie już za późno na kalendarz adwentowy, ale przygotowaliśmy dla uczniów klas 1-3 wyzwanie świąteczne! Polegało będzie ono na wykonywaniu przez 3 dni zadań przez nas- Samorząd Uczniowski- wyznaczonych. Bez obaw, każdy z Was sobie z nimi poradzi! 🙂

Pierwsze zadanie wyślemy – 17.12.

Drugie zadanie – 18.12.

Trzecie zadanie – 21.12.

Naprawdę warto się postarać, ponieważ na wszystkich czekają punkty dodatkowe, a dla wygranych nagrody, które odbierzecie w szkole!

Zadania będą wysyłane przez dziennik elektroniczny do rodziców/opiekunów i wychowawców klas oraz będą pojawiały się na stronie Szkoły w zakładce „Wydarzenia, klasy 1-3”, a Wasze odpowiedzi będziecie odsyłać na podane w kolejnych dniach adresy e-mail. Ostatniego dnia akcji, w poniedziałek wieczorem na stronie szkoły ukaże się ogłoszenie wyników.

Wszystkich zapraszamy do wzięcia udziału w akcji ! 🙂 Samorząd Uczniowski

WYZWANIE ŚWIĄTECZNE- DZIEŃ PIERWSZY

Dzisiejszy dzień (17.12., czwartek) jest pierwszym dniem wyzwania świątecznego!

Pierwszym zadaniem jest stworzenie pracy plastycznej na jeden z podanych tematów; 1. „Pomoc rodzicom i bliskim w czasie świąt”

  1. „Moje wyobrażenie krainy Świętego Mikołaja”
  2. „Święta spędzone z bliskimi”

Z każdej kategorii zostanie wybrany jeden rysunek, który potem zostanie umieszczony na stronie szkoły, tak samo jak imiona i nazwiska zwycięzców. Wszyscy którzy wyślą obrazki otrzymają punkty dodatkowe.

Wybrane również zostaną po jednej osobie z każdej kategorii, osoby te otrzymają nagrody.

Prace przesyłajcie na jeden z podanych maili; NATTOMC65@edu.lublin.eu patradw89@edu.lublin.eu

W MAILU NALEŻY NAPISAĆ IMIĘ, NAZWISKO I KLASĘ UCZNIA.

Bardzo prosimy o jak najszybsze wysyłanie prac. Technika oraz format pracy jest dowolny 🙂 Termin wysyłania sobota (19.12.), do godz. 20:00.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału!

Samorząd uczniowski

WYZWANIE ŚWIĄTECZNE- DZIEŃ DRUGI

Drugim zadaniem, które Wam proponujemy jest przeczytanie dowolnej książeczki lub jej rozdziału i napisanie o tym, co przeczytaliście (kilka zdań lub więcej! :)). Uczeń, który wyślę najładniejszą pracę dostanie upominek, a wszyscy uczestnicy otrzymają dodatkowe punkty 😉

Prace przesyłajcie na jeden z podanych maili:

kinga.lucyn@op.pl

Marysia.stach07@gmail.com

W MAILU NALEŻY NAPISAĆ IMIĘ NAZWISKO I KLASĘ UCZNIA.

Prace wysyłamy do godziny 20.00 w niedzielę (20.12)

Przypominamy również, że nadal można brać udział w pierwszym zadaniu!

Pierwsze prace już spłynęły! 🙂

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału!

Samorząd uczniowski

WYZWANIE ŚWIĄTECZNE- DZIEŃ TRZECI (21.12, pn)- ZAKOŃCZENIE AKCJI

Dzisiejszy dzień (21.12, pn) jest trzecim i już ostatnim dniem wyzwania świątecznego! Trzecim zadaniem jest rozwiązanie zagadki i wysłanie jej rozwiązania na jeden z podanych maili:

aeglinska@gmail.com

wojciknatalia39@gmail.com

Treść zagadki:

„Tradycja w Wigilię pod obrus każe wkładać to, co zwykła krówka w oborze zimą jadać. Co o takiego ?”

W MAILU NALEŻY NAPISAĆ IMIĘ NAZWISKO I KLASĘ UCZNIA.

Prace wysyłamy do godziny 17.00 w poniedziałek (21.12)

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału!

Samorząd Uczniowski

OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU PT. WYZWANIE ŚWIĄTECZNE (17 – 21.12)

Serdecznie gratulujemy laureatom naszych wyzwań w kategorii:

  1. Rysunków:

„Kraina świętego Mikołaja”: Ninka Małolepsza klasa 2a „Święta spędzone z bliskimi”: Zosia Rowińska – Zyga klasa 3a (Rysunków z 3 kategorii nie otrzymaliśmy)

  1. Recenzji książeczki lub jej fragmentu:

Nikola Florek klasa 2a

  1. Zagadka:

Kacper Dasko klasa 1a

(Wszyscy uczestnicy udzielili poprawnej odpowiedzi, dlatego zwycięzca został wylosowany)

Chcemy podziękować wszystkim, którzy brali udział za bardzo pomysłowe i kreatywne prace przesyłane do nas w ciągu ostatnich kilku dni!

Nagrody w postaci mini drobiazgów dla zwycięzców, będą do odebrania po powrocie do szkoły w bibliotece.

Raz jeszcze gratulujemy i życzymy Wesołych Świąt!

Samorząd Uczniowski

 

„Rodzic najlepszym ekspertem”

6 marca 2020 w klasie 2b odbyły się zajęcia przeprowadzone przez mamę Szymona,  p. Magdalenę Toporowską – dr nauk biologicznych pracującą na Wydziale Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – na temat „Zawód biolog: Poznajemy tajemnice małych stworzeń”.

Zajęcia składały się z części teoretycznej, podczas której uczniowie dowiedzieli się, czym różnią się owady od stawonogów, a następnie poznali najbardziej popularnych przedstawicieli tych grup. Szczególnie zainteresowali się warunkami życia kleszczy, poznali miejsca, w których można je spotkać i dowiedzieli się, jak należy postępować, gdy znajdziemy je na swoim ciele. Druga część zajęć to praktyczne posługiwanie się mikroskopem. Uczniowie oglądali przyniesione preparaty, ale również martwe kleszcze, wszy i żywe rozwielitki.

Zajęcia były bardzo ciekawe. Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać ponownie, aby poszerzyć wiedzę przyrodniczą naszych uczniów.

Dziękujemy !!!

wych. klasy Elżbieta Pizoń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs plastyczny „Uroki zimy”

            Uczniowie klasy 2a i 2b Szkoły Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie wykonali prace na konkurs plastyczny „Uroki zimy”. Barwną i różnorodną ekspozycję tworzą prace, na których królują bałwanki, zimowe krajobrazy, drzewa i domy w lodowej szacie, zabawy dzieci na śniegu. Wszystkie dzieła plastyczne uczniów zostały wykonane techniką collage.

            Komisja miała bardzo trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzców, gdyż na konkurs wpłynęły 43 prace. Ocenie prac podlegały w głównej mierze: ich temat,  oryginalność wykonania, technika i materiały wykorzystane do ich realizacji oraz samodzielność.

            Komisja w składzie: Joanna Stępniak, Maria Świć i Elżbieta Pizoń przedstawiła następujące wyniki:

I miejsce: Martyna Dziedzic kl.2a, Marcin Mazur  kl.2b

II miejsce: Nina Kosmala kl.2a, Alicja Jakubowska kl.2b

 III miejsce: Julianna Czekas kl.2a, Barbara Iwanicka kl.2b

 Wyróżnienia: Wiktoria Sztejno kl.2a, Zofia Rowińska-Zyga kl.2a, Stanisław Makaruk kl.2a, Marcel Gomuła kl.2a, Lena Gajak kl.2b

            Laureatom serdecznie gratulujemy, zaś autorom wszystkich  prac dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w innych organizowanych przez nas konkursach.

            Prace uczniów można oglądać od 11.02.2020r. na wystawie w Pracowniach Kultury Maki  ul. Olchowa 8 w Lublinie.

Wychowawcy klas drugich: Joanna Stępniak, Elżbieta Pizoń

Świąteczne życzenia od klas pierwszych

16 grudnia 2019 roku uczniowie klas Ia i Ib spotkali się na wspólnym przygotowywaniu kolorowych, wielkoformatowych kart świątecznych  z życzeniami dla całej Społeczności szkolnej. Dzieci doskonale współpracowały ze sobą, a efekt ich pracy był zachwycający.

Kartki rozwieszono w różnych widocznych miejscach w szkole.

Magdalena Szmyd-Skórczewska – wychowawca klasy Ia

Elżbieta Fiok – wychowawca klasy Ib

Mikołaj w klasie Ia

6 grudnia uczniów klasy Ia odwiedził Mikołaj, który przyniósł wszystkim dzieciom prezenty oraz list z zaproszeniem na wspólne wyjście na tańcobajki.

Radości było co niemiara.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Klasa Ia i ANIOŁY

Uczniowie klasy Ia chętnie zaangażowali się w wykonanie aniołów na szkolny konkurs na najpiękniejszego anioła, organizowany przez p. Annę Jakóbczyk – „Zaprośmy Anioły do Szkoły”. Podczas gdy uczniowie na zajęciach plastycznych wycinali, kleili i ozdabiali swoje aniołki, rodzice wykonali dużego klasowego anioła, który – jak się okazało – był największym, i oczywiście dla dzieci, najpiękniejszym aniołem.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Pierwszoklasiści i piernikowe świąteczne ozdoby

Jednym z elementów przygotowań świątecznych jest zdobienie pierników. W tym celu rodzice wszystkich pierwszaków wraz z dziećmi spotkali się 17 grudnia 2019 r., by wspólnie kontynuować tradycję. Wszyscy bardzo się starali, rysowali słodkie kolorowe szlaczki, przyklejali gwiazdki i inne ozdoby. Żeby bardziej poczuć magię nadchodzących Świąt, wszyscy wspólnie zaśpiewali wybrane przez uczniów kolędy. Gotowe pierniki uczniowie zanieśli do swoich sal lekcyjnych, gdzie spędzili następnie kilka chwil z wychowawcami i rodzicami.

Z życzeniami radosnych Świąt Bożego Narodzenia dla całej społeczności szkolnej

Elżbieta Fiok i Magdalena Szmyd-Skórczewska

Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu

Już kolejny raz gościliśmy uczniów z Samorządu Uczniowskiego. Przyszli do naszej klasy 29 listopada z naręczem wróżb i zabaw, które z zaangażowaniem przeprowadzili. Wszyscy doskonale się bawiliśmy.

Uczniowie klasy Ia z wychowawcą

Dżungla przyjaźni

Uczniowie klasy Ia otrzymali w prezencie od Mikołaja zaproszenie na tańcobajki pt. „Dżungla Przyjaźni”. Wraz z księciem Maksymilianem II, synem Maksymiliana I – króla małej, ale bogatej wyspy na Atlantyku, oraz jego służącym wybrali się na wyprawę do dżungli amazońskiej, która stanowi dużą połać Ameryki Południowej. Wybrali się tam, by znaleźć przyjaciela. Mieli wiele przygód, po drodze spotykali groźne zwierzęta, gdy się zgubili, nie mogli skorzystać z telefonu komórkowego ani GPS-a, bo się rozładował, by na końcu przekonać się, że przyjaciela szukaliśmy daleko, a on był w pobliżu. Choć nie słyszał, rozumiał Maksymiliana, pisząc liściki, rozmawiał z nim, był przygotowany do podróży i bardzo dbał o swego towarzysza.

Uczniowie uczyli się słów piosenek i układów tanecznych z aktorami, śpiewali, pomagali, podpowiadając i ostrzegając przed niebezpieczeństwem. Doskonale przy tym się bawili.

Niespodzianką było pojawienie się Mikołaja, żeby zaś wszyscy nam w to spotkanie uwierzyli, towarzyszące dzieciom mamy wykonały wspólne zdjęcie.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Andrzejki w klasie 1a

Kto zorganizuje najlepszą zabawę?

– Oczywiście RODZICE!

27 listopada 2019 r. uczniowie klasy 1a bawili się na zabawie andrzejkowej. DJ-em był tato Niny – przebrany za pirata pan Tomasz Małolepszy, a imprezę profesjonalnie poprowadziła p. Aneta Małolepsza. W oprawie, pomocy w zabawie, przyjęciu oraz sprzątaniu pomogli też inni nieocenieni rodzice.

Dzieci tańczyły, śpiewały, wróżyły, jadły, łapały bańki, jednym słowem na nudę nie było czasu. Odkryły też, że lubią się wspólnie bawić i to, że zawsze mogą liczyć na swoich Rodziców.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Pierwszy dokument

Piątek 26 października 2019 r. był bardzo ważnym dniem dla uczniów klas pierwszych.

Uczniowie obu klas (Ia i Ib) spotkali się na wspólnej miniuroczystości, która rozpoczęła się wspólnym obejrzeniem filmu pt. „Polak mały“, przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Po obejrzeniu filmu i dyskusji o tym, co to znaczy być Polakiem i uczniem, panie wychowawczynie omówiły z uczniami wagę pierwszego dokumentu – legitymacji szkolnej, sytuacje, w których jest potrzebna oraz konieczność właściwego dbania o nią.

Swój pierwszy dokument pierwszoklasiści otrzymali od pani wicedyrektor Katarzyny Wagner.

Wszystkim PIERWSZAKOM, którzy są już pełnoprawnymi uczniami naszej Szkoły,

gratulują:

Magdalena Szmyd-Skórczewska – wychowawca klasy Ia

Elżbieta Fiok –  wychowawca klasy Ib

Ćwiczenia, zdrowa rywalizacja i….

W czwartek 3 października klasy Ia i IVb  gościły w Zespole Szkół Chemicznych w Lublinie. Starsi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego zorganizowali konkurs malowania kredą oraz rozgrywki sportowe na pięknym orlikowym boisku. Organizatorzy zadbali, by goście mogli napić się ciepłej herbatki i posilić się ciasteczkiem, a żeby pamiętali o tym miłym dniu, otrzymali kolorowanki ufundowane przez Urząd Miasta Lublin.

Uczniowie cieszyli się, że mogli poznać Szkołę oraz pracę taty Oliwki i Niny, poćwiczyć ze starszymi uczniami oraz spędzić ze sobą dobry czas.

Agnieszka Gilewska

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Paulina Dziurdzia

Mariusz Śledź

Wycieczka klas drugich do Starego Gaju

             Las o tej porze roku mieni się wszystkimi kolorami jesieni. Jest to miejsce, gdzie można pooddychać  świeżym powietrzem, zrelaksować się i wyciszyć. Relaksowi sprzyja również zapach lasu, cisza przerywana szelestem drzew i od czasu do czasu odgłosami ptaków.

     Uczniowie klas drugich, korzystając z pięknej pogody, 24 października 2019r. odwiedzili las. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały warstwy lasu i typową roślinność dla poszczególnych pięter. Drugoklasiści rozpoznawali drzewa, dowiedzieli się, dlaczego o tej porze roku liście zmieniają swój kolor i  co to jest pomnik przyrody. Słuchali odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierali „skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie. Poznali roślinność rezerwatu przyrody „Stasin”.

            Zmęczeni, ale zadowoleni wszyscy wrócili do szkoły, planując kolejne wyjście do lasu.

Elżbieta Pizoń

Joanna Stępniak

Warzywne kukiełki

17 października klasy 2a i 2b stworzyły na zajęciach kreatywnych warzywne kukiełki. Zadanie to realizowane było w ramach projektu żywieniowo – kulinarnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”. Dzieciom nie brakowało ciekawych pomysłów i były bardzo kreatywne. Z warzyw takich jak: cukinia, ogórek, dynia, kalarepa, ziemniak, pietruszka, marchew itp. powstały przepiękne, różnorodne kukiełki. Prace te można podziwiać na korytarzu pierwszego piętra w naszej szkole.

Elżbieta Pizoń, Joanna Stępniak

Zdrowe śniadanie uczniów klas drugich

W październiku 2019 roku uczniowie klasy 2a i 2b przygotowali zdrowe śniadania w swoich klasach w ramach realizowanego projektu żywieniowo – kulinarnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”. Był to bardzo ważny i pełen emocji poranek, a celem jego organizacji było zwrócenie dzieciom uwagi, jak ważne jest spożywanie pełnowartościowego drugiego śniadania. Tego dnia dzieci przyniosły do szkoły różne smaczne i zdrowe sałatki, kanapki, przekąski, warzywa, owoce. Były też zdrowe ciasta, babeczki, przygotowane z marchewek, dyni, bananów i miodu.

Drugie śniadanie w szkole, zjedzone w towarzystwie koleżanek i kolegów z klasy, było okazją do wzajemnego dzielenia się, wspólnych rozmów przy stole i smakowało znakomicie.

Joanna Stępniak

Elżbieta Pizoń

Po raz pierwszy na Lubelskim Festiwalu Nauki

             18 września 2019 r. uczniowie klasy I A uczestniczyli w projekcie Odczuć świat inaczej, przygotowanym przez pracowników Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Wszyscy uczniowie z opaskami na oczach i słuchawkami na uszach przeszli przez „tor przeszkód“ , składający się  z niedogodności, z którymi codziennie mają do czynienia osoby z ograniczonymi możliwościami słuchowymi i wzrokowymi. Zajęcia te uświadomiły nam i przybliżyły nas do świata wrażeń osób niepełnosprawnych.

W wolnych chwilach ciekawe zabawy prowadziła ciocia Maksyma, tata Igi pokazywał udogodnienia dla niewidomych na chodnikach, a mama Izy wraz z panią pedagog wspierały mnie, aby pierwsze wyjście pierwszaków było bezpieczne.

Za okazane wsparcie – dziękuję,

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Olimpiada Sportowa

W dniu 10 czerwca odbyła się w naszej szkole „Olimpiada Sportowa”. Wzięły w niej udział klasy 3a, 3b.

Dzieci rywalizowały w różnych konkurencjach drużynowych, min. slalom z jajkiem, biegi, rzuty do celu. Następnie odbył się konkurs, w którym uczniowie rozwiązywali różne zagadki i zadania ukryte w balonach.

Na koniec dzieciom zostały wręczone medale oraz odbyła się loteria nagród. Olimpiadę zakończył wspólny grill, za co szczególnie dziękujemy naszej szefowej kuchni, Pani Hannie Muzaj.

Organizatorzy: Joanna Stępniak, Aleksandra Studzińska, Rafał Zarański.

Finał projektu „Przedsiębiorcze dzieciaki”

6 czerwca 2019 roku w Lubelskim Parku Naukowo – Technologicznym odbyła się Gala finałowa II edycji projektu „Przedsiębiorcze dzieciaki”. Honorowym gościem Gali był Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk. Obecni byli również przedstawiciele innych firm działających na terenie Lublina, które wspierały realizację projektu, np. Samsung, IKEA, Ursus, Intrograf, Apis, Lubella, Europiek, MAIK, Lift Service, Poczta Polska i Pszczółka.

Podczas Gali dzieciaki wspólnie utworzyły z wykonanych wcześniej puzzli makietę „Lublin przyszłości”, a po części oficjalnej wszyscy uczestnicy projektu mieli niepowtarzalną okazję spróbować wypieków firmy „Europiek”, słodyczy „Pszczółki”, chrupiących paluszków firmy „Lubella”. Na świeżym powietrzu można było poskakać na dmuchanym traktorze „Ursus” i spróbować swoich sił w „prawdziwym” traktorze. Niektórzy skorzystali z pomocy wizażystek, które upiększały twarze dzieci kolorowymi farbkami. Nad całością imprezy czuwał Koziołek Biznesmen.

Było wesoło i bardzo kolorowo.

wych. klasy 1b Elżbieta Pizoń

Poznajemy historię herbu Lublina

17 maja 2019r. uczniowie klasy 3b uczestniczyli w przedstawieniu: „Deskorolkowa historia herbu Lublina“ w Dzielnicowym Domu Kultury „Bronowice“. Uczniowie poznali przygody małego koziołka (pacynki), który poznaje otaczający go świat, jeżdżąc na deskorolce. Poznali też historię herbu Lublina oraz dowiedzieli się o korzyściach płynących z aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Koziołek poczęstował uczniów zdrowymi cukierkami, które okazały się zawiniętymi w papierki marchewkami.

Po spektaklu Skejciołek omówił z dziećmi budowę deskorolki oraz technikę jazdy na niej. Wszyscy pod opieką Skejciołka bezpiecznie przejechali się na deskorolce. Uczniom bardzo się podobał teatr jednego aktora i ciekawe warsztaty.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Warsztaty kulinarne „Co i jak” uczniów klasy 1b

28.05.2019 roku uczniowie klasy 1b uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w Pubie Publika na Starym Mieście w Lublinie. Właściciele pubu przygotowali dla nas wiele atrakcji. Na początku zajęliśmy się przygotowaniem pizzy. Każdy uczeń mógł samodzielnie uformować pizzę z ciasta, a następnie nałożyć na nią ulubione składniki. Wszystkie pizze były kolorowe, wyglądały apetycznie i tak też smakowały. Po solidnym posiłku dzieci wykonały koktajle owocowe. Po krótkim odpoczynku w ogródku zajęły się przygotowaniem kruchych ciasteczek, które okazały się przepysznym deserem.

Dzięki warsztatom kulinarnym dzieci nabyły umiejętność planowania i organizowania wspólnych działań, rozwinęły swoją kreatywność, nauczyły się czerpać radość ze wspólnego przygotowywania i degustacji dań. Wzajemna współpraca w trakcie przyrządzania potraw stała się również okazją do wzmacniania przyjaźni między dziećmi.

wych. klasy 1b Elżbieta Pizoń

Wycieczkowa galeria „Przedsiębiorczych dzieciaków”

            W ramach realizacji projektu edukacyjnego przygotowanego przez Urząd Miasta  i Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS uczniowie klasy 1b odwiedzili różne firmy działające na terenie miasta Lublin:

  1. Wycieczka do NBP – 9.04.2019r.

W czasie zajęć uczniowie poznali rodzimą walutę, dowiedzieli się, jak wyglądały pieniądze dawniej, jak zmieniał się ich wygląd i dlaczego na świecie są różne waluty. Uczestnicy zajęć analizowali portrety, napisy na monetach i banknotach, aby odkryć powiązanie pieniądza z różnymi wydarzeniami historycznymi w dziejach Polski. Każdy uczeń miał w rękach dużą ilość pieniędzy i mógł poczuć się bogatym.

  1. Wycieczka do Spółdzielni Pszczelarskiej „Apis” – 25.04.2019r.

W czasie tej wycieczki uczniowie poznali historię założenia firmy, która istnieje w Lublinie już od 1932 roku. Zobaczyli narzędzia pszczelarskie, poznali sposób pozyskiwania miodu oraz różnorodne produkty otrzymywane z niego. Na koniec odbyła się degustacja różnych gatunków miodów. Było ciekawie, ale przede wszystkim bardzo słodko.

  1. Wycieczka do Szkoły Artystycznego Dekorowania Ciast Wiesława Kucia – 7.05.2019r.

Szkoła Artystyczna Wiesława Kucia powstała z myślą o pasjonatach cukiernictwa, piekarstwa i sztuki kulinarnej. To miejsce, w którym uczniowie mogli połączyć zdobywanie nowych umiejętności z dobrą zabawą. Uczestnicy warsztatów samodzielnie dekorowali ciasteczka, wykorzystując lukier królewski, masę cukrową i różne posypki. Poznali różne narzędzia dekoratorskie, a przygotowane przez siebie pyszności mogli degustować od razu na miejscu. Samodzielne wyrabianie ciasta, przygotowanie składników czy dekorowanie, to najlepszy sposób na zaszczepienie w dziecku pasji do cukiernictwa.

Takie wycieczki polecamy koleżankom i kolegom z naszej szkoły!

Przed nami jeszcze jedna wycieczka – do Fundacji Przestrzeni KRAJOBRAZY.

wych. klasy 1b – Elżbieta Pizoń

Projekt edukacyjny „Przedsiębiorcze dzieciaki”

Uczniowie klasy 1b od 15 marca 2019 roku uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Przedsiębiorcze dzieciaki”. Organizatorami projektu są: Urząd Miasta Lublin oraz Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS. W ramach projektu odbyły się zajęcia pt. „Poznajmy się”, „Trudne słowo-przedsiębiorczość”, „Nasze pasje i talenty, czyli po co nam przedsiębiorczość”. W naszej sali lekcyjnej został przygotowany kącik dla Koziołka Biznesmena, który „nadzoruje” nasze działania. Uczniowie wykonywali zabawki z różnych niepotrzebnych rzeczy, a następnie swoje prace zaprezentowali na klasowej wystawie w kąciku Koziołka.

Uczniom szczególnie podobały się zajęcia, w czasie których mogli pokazać swoje talenty. Ich zdolności uwidoczniły się w pokazach tanecznych, śpiewie, pracach plastycznych, doświadczeniach chemicznych, układach gimnastycznych. Każde dziecko okazało się twórcze i odważne, a to przecież cechy prawdziwego przedsiębiorcy.

Przed nami jeszcze wycieczki do firm działających na terenie Lublina i tworzenie naszej „Klasowej firmy”.

wychowawczyni klasy – Elżbieta Pizoń

„Pierwsza pomoc”- warsztaty dla uczniów klasy 1b

1 marca 2019 roku uczniowie klasy 1b wzięli udział w zajęciach udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia były w formie praktycznej,  a prowadziły je: p. Beata – instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej i mama uczennicy z naszej klasy – p. Ewelina. Obie panie pracują w PCK w Lublinie. Dzieci, pod fachowym okiem wykwalifikowanych ratowników, uczyły się: wzywać pogotowie ratunkowe do  osoby poszkodowanej,  układać rannego w pozycji bocznej bezpiecznej,  udzielać pomocy przy zranieniach, złamaniach i omdleniach oraz reanimować nieprzytomnego.  Każdy uczestnik szkolenia indywidualnie i praktycznie mógł przećwiczyć wszystkie formy pomocy na koledze, ratowniku lub na fantomie. Była to doskonała lekcja  praktyczna połączona z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – uratowanie ludzkiego życia.

 wych. klasy  Elżbieta Pizoń

Wystawa prac uczniów klas pierwszych

W dniu 7 lutego 2019r. nasze pierwszaki uczestniczyły w inauguracji wystawy pokonkursowej BEZPIECZNE ZABAWY ZIMOWE” w „Pracowni Małej” w DDK Maki.

Była to IV edycja konkursu plastycznego zorganizowanego dla dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie.

Zabawy na śniegu, jazda na nartach, sankach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu i lodzie sprawiają wiele radości, zwłaszcza dzieciom. Aby jednak przebiegły one bezpiecznie, należy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: zabawa w przeznaczonych i strzeżonych miejscach pod opieką osób dorosłych. Te zasady, które zostały omówione i utrwalone podczas ośrodka tematycznego, przyświecały tematyce IV edycji konkursu BEZPIECZNE ZABAWY ZIMOWE”. Pierwszaki, pod opieką wychowawczyń na lekcji, wykonały techniką dowolną prace o tej tematyce. Podczas wernisażu laureaci, przy wtórze piosenek o tematyce zimowej, odebrali dyplomy i nagrody książkowe oraz drobne upominki:

I nagroda – Anna S. i Julianna Cz.

II nagroda – Hanna U. i Dominik P.

III nagroda – Aurelia S., Jan B., Aleksandra T., Wiktoria Sz.

Dzieci następnie wpisały się do pamiątkowej książki i chętnie pozowały do grupowego zdjęcia.

Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

Wychowawczynie klas I: Elżbieta Łączka-Demczuk, Elżbieta Pizoń.

Warsztaty kulinarne dla pierwszoklasistów

Pierwszaki w styczniu bawiły się w kucharzy. Pierwszą potrawę, którą przygotowały przy pomocy personelu kuchennego, pani Hanny Muzaj, były owocowe lizaki z dodatkiem gorzkiej czekolady, polewy piernikowej i różnych zdrowych posypek: orzechowej, wiórkowej. Sporządzenie tak pysznej, zdrowej słodkości sprawiło uczniom z kl. 1a i kl. 1b olbrzymią frajdę i radość. Zanim jednak pierwszaki wykonały te zdrowe przekąski, otrzymały broszury w ramach projektu  „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”. W klasach odbyła się też dyskusja na temat znaczenia żywności dobrej jakości, produktów nieprzetworzonych technologicznie, bez zawartości dodatków chemicznych, dostosowanych do pory roku.

Wychowawcy: Elżbieta Łączka-Demczuk, Elżbieta Pizoń

Dzień z programowaniem

21 stycznia 2019 roku uczniowie klasy 1a i 1b brali udział w zajęciach „Dzień z programowaniem”. Spotkanie prowadziła pani Agnieszka Antolak pracująca w Lubelskim Parku Naukowo – Technologicznym w Lublinie. Autorka tego wydarzenia próbowała pokazać uczniom na czym polega nauka programowania, jak wiele jest sposobów, by rozpocząć swoją przygodę w tej dziedzinie. W czasie zajęć uczniowie budowali roboty z klocków LEGO WeDo i programowali ich zachowanie za pomocą specjalnego oprogramowania. Dzieci były podzielone na trzyosobowe zespoły. Każdy zespół pracował ze swoim zestawem klocków i z laptopem z zainstalowanym programem. Zajęcia były bardzo ciekawe, a rozwiązywaniu zadań sprzyjało duże zaangażowanie uczniów.

Elżbieta Łączka- Demczuk, Elżbieta Pizoń

Kiedyś polecimy daleko…

Patronem naszej Szkoły są lotnicy. Żeby bliżej poznać ich pracę, klasa 3b wybrała się na wycieczkę do Portu Lotniczego Lublin w Świdniku. Wycieczkę zainicjowała mama jednego z uczniów, na co dzień współpracująca z lotniskiem.

Wycieczka była bardzo ciekawa. Zobaczyliśmy strefy, przez które przechodzą pasażerowie wylatujący i przylatujący do kraju, a także wiele innych miejsc, do których nikt poza pracownikami portu nie ma dostępu. Żeby móc zwiedzić lotnisko, przeszliśmy przez kontrolę celną, po której otrzymaliśmy odblaskowe kamizelki i identyfikatory. Wraz z panią odpowiedzialną za naszą grupę oraz urzędnikiem celnym udaliśmy się do autobusu, którym przejechaliśmy przez całą długość pasa startowego, obserwując umieszczone wzdłuż pasa kolorowe żarówki informujące pilotów, w którym miejscu posadzić samolot na ziemi lub wyhamować. Widzieliśmy stację benzynową, z której paliwo dostarczane jest do samolotów specjalnymi cysternami, a także zwiedziliśmy stację straży pożarnej. Tam przymierzaliśmy prawdziwe kaski strażackie i kierowaliśmy na niby ogromnymi wozami strażackimi, które spotkać można tylko na lotniskach. Innym miejscem, do którego dotarliśmy autobusem, było pomieszczenie, w którym stały specjalne pięciokołowe pojazdy służące do sprawdzania nawierzchni pasa startowego, a także ogromne pługi do odśnieżania lotniska. Gdy podjechaliśmy z powrotem do terminalu, obserwowaliśmy wspólnie lądowanie samolotu z Norwegii. Widzieliśmy służby obsługujące samolot, odbiór bagaży, tankowanie, wychodzenie pasażerów. W pomieszczeniu, do którego na platformie wwieziono bagaże, obserwowaliśmy na ekranie komputera ich zawartość.

Byliśmy pod wrażeniem doskonałej organizacji pracy na lotnisku. Dowiedzieliśmy się przy okazji, jakich towarów nie można z Polski wywozić ani do niej wwozić i zdobyliśmy wiele innych ciekawych i przydatnych informacji na temat pracy obsługi naziemnej lotniska. Poznaliśmy pracowników lotniska, który na co dzień dbają o to, by podróżni byli bezpieczni i zadowoleni z szybkiej oraz profesjonalnej obsługi w miejscu, które jest granicą Polski dla pasażerów wylatujących za granicę.

Wychowawca kasy 3b Magdalena Szmyd-Skórczewska

Stop cyberprzemocy

Dnia 27 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie klas: 3a i 3b z przedstawicielem Straży Miejskiej, które dotyczyło bezpieczeństwa dzieci w sieci. Uczniowie rozmawiali o tym, jak należy się zachowywać, aby nie być ofiarą cyberprzemocy. Obejrzeli również pouczające filmy, jak uchronić siebie przed niebezpieczeństwami związanymi z korzystaniem z internetu.

Psycholog Anna Łazuka

Poznajemy różne sporty, nowe ćwiczenia…

Dzięki zaproszeniu mamy Yany, rodzica, który jest najlepszym ekspertem w dziedzinie sportu, w dniu 5 grudnia 2018 r., uczniowie klasy 3b mogli poznać tajniki KARATE KYOKUSHIN. Brali udział w zajęciach prowadzonych przez profesjonalistkę w Fitness Club w Lublinie przy ul. Lotniczej 5.

Dużo radości przyniosło dzieciom nazywanie ćwiczeń w języku japońskim i wydawanie okrzyków podczas ich wykonywania.

Wychowawca: Magdalena Szmyd-Skórczewska

Uczniowie klasy 3b i FILOZOFIA

Światowy Dzień Filozofii uczniowie klasy 3b w dniu 15 listopada 2018 r. uczcili udziałem w warsztatach „Kapeć Filozofa“, przygotowanych w ramach programu „Karuzela Sztuki“ w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Uczniowie uczestniczyli w „Życio-opowieści“, niesamowitej podróży pełnej niespodzianek, a jej przestrzenią było Życie. Życie przedstawione w formie interaktywnej instalacji. Każdy z uczestników zajęć wytyczył i zostawił w niej swój ślad.

Życie jest jak rozwijająca się nić i to ona była inspiracją naszego niepowtarzalnego spotkania, za które dziękuję Twórcom tego projektu.

W imieniu uczestników – Magdalena Szmyd-Skórczewska

„Abra-kadabra, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

27 listopada w naszej szkole zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

Andrzejki w naszej szkole to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci klasy Ia, Ib i ich rodzice mogli poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło: ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej miotły, zabaw z balonikami, wróżenia z obierek jabłek. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Rodzice przygotowali dla swoich pociech słodki poczęstunek. DJ-owaniem zajął się pan Piotr Makaruk, który sprawdził się w tej roli znakomicie. Zabawa była cudowna, a jej uczestnicy wrócili do domu w doskonałych humorach.

A tymczasem nie pozostaje nic innego, jak czekać na spełnienie się andrzejkowych wróżb!

Elżbieta Łączka-Demczuk, Elżbieta Pizoń

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

https://photos.app.goo.gl/85X1ZbWuJu3FvAmz7

Zdrowe śniadanie pierwszoklasisty

Dnia 22 i 29 listopada 2018 r. w klasie Ia i Ib odbyły się zajęcia z cyklu „Zdrowe śniadanie” w ramach projektu żywieniowo – kulinarnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”. Było to jedno z wielu zadań zaplanowanych do realizacji w tym roku szkolnym. Celem udziału uczniów klas pierwszych w tym projekcie jest szerzenie wiedzy z zakresu świadomego i prawidłowego żywienia nie tylko w domu, ale i w szkole.

Uczniowie na śniadanie przygotowali mnóstwo zdrowych smakołyków: sałatki warzywne, owocowe, płatki owsiane z suszonymi owocami, różne gatunki serów, kolorowe kanapki, świeży sok. Potrafili dzielić się przyniesionymi przez siebie potrawami i grzecznie zachowywać się przy wspólnym stole. Była to bardzo pouczająca lekcja nie tylko o zdrowej diecie, ale i zwykłej, dziecięcej życzliwości.

Elżbieta Łączka- Demczuk, Elżbieta Pizoń

Święto Niepodległości w klasach pierwszych

8 listopada w klasach pierwszych odbyło się spotkanie integracyjne „Pierwszak – mały patriota”. Pierwszoklasiści poprzez wspólny śpiew pieśni patriotycznych, takich jak: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Wojenko, wojenko”, „Nasza Ojczyzna”, „Co to jest Niepodległość” i wielu innych, uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Była to nowoczesna, bo z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, lekcja historii. Całość rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie dzieci obejrzały film pt. „Polak Mały”, podsumowujący wiedzę o symbolach narodowych, o stolicy, powstaniu państwa polskiego. Podczas tej uroczystości dzieci udekorowane były patriotycznymi szarfami, wesoło wymachiwały flagami i maszerowały do pieśni „Przybyli ułani pod okienko”, recytowały też wiersz pt. „Polskie znaki”.
Myślę, że taka żywa lekcja historii, z datą 1918, nazwiskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, trzema zaborcami, przybliżyła uczniom drogę Polski do Niepodległości i zapadnie dzieciom na długo w pamięci.
E.Łączka-Demczuk, E.Pizoń

Spotkanie pierwszoklasistów z panią stomatolog

W poniedziałek 29 października 2018r. klasy 1a i 1b odwiedziła pani stomatolog Anna Lepa-Krajewska. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, regularne wizyty u stomatologa, właściwe odżywianie oraz prawidłowe dbanie o zęby. Na specjalnym modelu szczęki pokazała układ zębów, wyjaśniła, jak długo należy myć zęby, kiedy wymieniać szczoteczkę i po jakie dodatkowe akcesoria higieny jamy ustnej sięgać. Pani stomatolog omówiła techniki prawidłowego szczotkowania zębów, niektórzy z uczniów sprawdzili swoje umiejętności w praktyce.

Dzieciom bardzo podobała się ta wizyta, słuchali z dużym zainteresowaniem.

Od dziś z pewnością każde dziecko z uśmiechem na twarzy usiądzie na fotelu w gabinecie stomatologicznym. Dziękujemy!

Elżbieta Pizoń, Elżbieta Łączka-Demczuk

Rodzic z pasją

W ramach cyklu „Rodzice z pasją” jedna z mam z kl. 1b zaprosiła klasy 1a, 1b i 3b na zajęcia „Kids-boxingu” w Go Ladies Fitness Club mieszczącego się przy ul. Lotniczej 5. Dzieciaki wykonywały ćwiczenia gimnastyczne z elementami sportów walki (taekwon-do i kickboxingu) pod czujnym okiem trenera. Uczniowie dowiedzieli się, że taki rodzaj sportu kształtuje koordynację ruchową, poprawia gibkość i pomaga utrzymać dziecko na wysokim poziomie sprawności fizycznej. Dodatkowo elementy sportów walki pozwalają nauczyć się przydatnych technik samoobrony w razie niebezpieczeństwa oraz poczuć się pewniej. Dzieci, nawet te mało aktywne na co dzień, zaangażowały się zwłaszcza w wykonywanie elementów sportów walki i samoobrony. Okazało się, że zajęcia Kids-boxingu bardzo spodobały się uczniom. Jako mama trójki dzieci i wychowawca zachęcam do udziału w zajęciach, dzięki którym dzieci spożytkują energię, zainteresują się sportem, staną się odważne i nauczą się dyscypliny.

Wychowawcy: Elżbieta Łączka-Demczuk, Elżbieta Pizoń, Magdalena Skórczewska

Boisko moich marzeń

Uczniowie klasy 3b wraz z Rodzicami włączyli się do akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, panią Agnieszką Gilewską,  promującej V edycję Projektu Budżetu Obywatelskiego  w Lublinie (opis w zakładce „Aktualności“ na stronie www Szkoły) – Boisko Wysokich Lotów.

Podczas „burzy mózgów“ ustaliliśmy, jaką pracę chcielibyśmy wykonać. Rodzice wzięli na siebie namalowanie ogromnego boiska, a uczniowie – narysowanie swoich autoportretów i dymków z wymarzonym boiskiem  lub jego fragmentem. Gdy boisko wyschło, nakleiliśmy zilustrowane marzenia dzieci.

W efekcie współpracy dzieci z rodzicami powstał ogromny, piękny plakat, który jest naszym małym wkładem w osiągnięcie celu, czyli w uzyskanie funduszy na odnowę szkolnych boisk.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak zobaczyć, gdy się nie widzi?

– Uczniowie klasy 3b w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Tym razem w ramach XV Lubelskiego Festiwalu Nauki uczyliśmy się, jak wspierać osoby z dysfunkcją wzroku. Zajęcia prowadził pan, który na co dzień pracuje z osobami niewidzącymi oraz tłumaczy dla nich książki z języka angielskiego.

Obejrzeliśmy film o niewidzącej dziewczynce, a także film instruktażowy pokazujący, jak my wszyscy możemy pomóc w konkretnych sytuacjach osobom niewidzącym, które spotykamy na przystankach autobusowych, przejściach dla pieszych, sklepach, restauracjach itp. Zobaczyliśmy, jak wygląda książka  pisana „brajlem“, ile razy jest grubsza od naszego podręcznika. Widzieliśmy, jakie urządzenie pomaga w nalaniu wody do kubka, jak posługiwać się białą laską, jak tworzyć muzykę bez użycia wzroku, a także poznaliśmy wiele innych możliwości, które współczesna nauka stworzyła, aby ułatwić życie osobom z dysfunkcją wzroku.

Od dziś, czyli od 21 września 2018r.  będziemy umiejętnie pomagali potrzebującym!

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Moja własna matrioszka – warsztaty klasy 3b w Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS w dniu 19 września 2018 r.

Matrioszka to rosyjska lalka drewniana, wydrążona w środku. W jej wnętrzu znajdują się coraz mniejsze laleczki. Pomalowane są na nich rosyjskie „baby“, znani sportowcy, postaci z bajek, piosenkarze itp.

Historię sprowadzenia tej ciekawej zabawki z Japonii do Rosji poznali uczniowie klasy 3b podczas oglądania fascynującego pokazu. Zobaczyli też kolekcje matrioszek – od liczących kilka elementów do kilkudziesięcioczęściowych.

Z zapałem i zaangażowaniem uczniowie wykonywali matrioszki na wyciętych ze sklejek laleczkach. Farbami akrylowymi malowali twarze, włosy i sukienki. Dla utrwalenia koloru lale były przez panią prowadzącą zajęcia pokrywane lakierem do włosów i suszone.

To były niezwykle ciekawe warsztaty.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Klasa 3b na audiencji u „króla instrumentów“

Tegoroczną przygodę z XV Lubelskim Festiwalem Nauki rozpoczęliśmy 18 września 2018 r. wizytą w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Braliśmy udział w zajęciach „Audiencja u króla instrumentów. Historia i budowa organów, jakiej nie znacie”.

Podczas zajęć trzecioklasiści poznali historię wyjątkowego instrumentu, którego historia sięga połowy III wieku przed Chrystusem, a także podziwiali, jak w organach powstaje dźwięk. Mogliśmy zobaczyć ten instrument od środka, wchodząc do szafy organowej. Wspólnie wysłuchaliśmy koncertu organisty, po czym sami mogliśmy zagrać na tym ciekawym instrumencie, na którym gra się nie tylko rękami, ale i nogami.

Bardzo dziękujemy Pracownikom i Doktorantom Instytutu Muzykologii KUL za wprowadzenie nas w świat instrumentu, którego sami nie mielibyśmy możliwości tak dokładnie poznać.

Magdalena Szmyd-Skórczewska z wychowankami

Wizyta klas trzecich w zajezdni MPK

W czerwcu klasy trzecie zwiedziły zajezdnię trolejbusową przy ul. Grygowej w Lublinie, która została oddana do użytkowania w kwietniu 2015 r. Projekt inwestycji objął m.in. halę obsługowo-naprawczą z myjnią oraz lakiernią, która pełni rolę całkowicie wyposażonego warsztatu. Zajezdnia jest przystosowana do obsługi 100 trolejbusów oraz 25 pojazdów zaplecza technicznego. Przed budynkiem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego czekała na nas przemiła i ciągle uśmiechnięta pani Kasia, która wprowadziła nas w tajniki zajezdni trolejbusowej. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda kontrola pracy poszczególnych trakcji trolejbusowej, jak obsługiwać biletomaty i kasowniki oraz do czego służy umieszczona na środku pojazdu platforma. W Gutku, najstarszym autobusie, o silniku warczącym jak traktor, przywitał nas pan Stasio–kierowca. Potem szybko wskoczyliśmy do superszybkiego i ekologicznego Ekovolta napędzanego prądem. Podróż zakończyliśmy w Ziutku, gdzie jak w restauracji mogliśmy spałaszować śniadanie.

Podróż była bardzo pouczająca i ciekawa.

Elżbieta Łączka-Demczuk, Urszula Jędrzejczyk, Elżbieta Fiok, Elżbieta Pizoń, Anna Ciciak

Rodzic z pasją

W ramach cyklu „Rodzic z pasją” w ostatnim tygodniu maja w klasie 3d odbyła się lekcja z udziałem jednej z mam – pani Katarzyny Brydy-Mazur. Podczas tych zajęć mama Tymka zapoznała nas ze swoim blogiem, zaprezentowała autorskie pomysły kreatywnego spędzania wolnego czasu z dzieckiem. Dzieciaki miały okazję poskakać w klasy, pobawić się w SŁÓWKA W OBIE STRONY, obejrzeć Domowe Ekologiczne Warcaby, Tekturowy Domek. Pani Kasia przekonywała nas, że można wyczarować świetną zabawę z materiałów, które są pod ręką, i np. pobawić się w wizytę w McDonalds, polecieć w kosmos, konstruując grę planszową pod tym tytułem, zbadać naszą orientację przestrzenną w grze w stopki. Momentem finalnym była „Loteriada”, w której uczestnikami byli wszyscy uczniowie i wychowawca, a fantami – drobiazgi przyniesione przez dzieci.

Było naprawdę miło i zabawnie.

Dziękujemy.

Wychowawca Elżbieta Łączka-Demczuk z kl. 3d

Uczniowie klasy II b zwiedzają Polskę wraz z rodzicami

 W poniedziałkowy poranek wszyscy razem – uczniowie klasy II b wraz z rodzinami i wychowawcą – wyruszyliśmy na wycieczkę. W Krzemionkach Opatowskich z  ciekawością zwiedzaliśmy największą w Europie kopalnię krzemienia pasiastego sprzed pięciu tysięcy lat. Około 10 metrów pod ziemią, w niskiej temperaturze, przeszliśmy prawie pół kilometra korytarzami, w których niegdyś w pocie czoła ręcznie wydobywano krzemień. Wszystkim podobały się wyrobiska pradziejowych kopalń tego pięknego kamienia. Kolejnym etapem podróży był Bałtowski Kompleks Turystyczny JuraPark.  W strugach deszczu poznawaliśmy życie i zwyczaje dinozaurów. Podczas wizyty w Muzeum Jurajskim słoneczko wyszło zza chmur i piękna pogoda towarzyszyła nam już do końca wycieczki. Wiele emocji wywołała wizyta w Prehistorycznym Oceanarium. Gdy pływające potwory wodne rozwierały paszcze, mieliśmy wrażenie, że chcą nas zaatakować albo zjeść. Z okien school busa podziwialiśmy zwierzęta: żubry, wielbłądy, jelenie, kozy afrykańskie, bydło zebu, bydło szkockie i wtausi, jaki antylopy, kuce szetlandzkie i strusie emu. Nasze serca podbiła strusica Zuzia, która chciała wymknąć się za autobusem ze swojego bezpiecznego terenu. W inny świat przenieśliśmy się, przekraczając granice Polski odwzorowane na terenowej makiecie. Obejrzeliśmy na niej wiele zamków i pałaców wykonanych w skali 1:25, które znajdują się lub kiedyś znajdowały na polskiej ziemi. Najbardziej przypadł nam do gustu Zamek Lubelski i potężna twierdza w Malborku. Świetnie bawiliśmy się też w „Sabatówce“, karmiliśmy zwierzęta w  zoo, a nawet rozmawialiśmy z papugą. Do Lublina wracaliśmy radośni, choć nieco zmęczeni, a nasz pan przewodnik prowadził koncert życzeń, wcielając się w role znanych polskich artystów.

Świetnie jest poznawać Polskę w gronie najbliższych!

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Polscy Lotnicy nam patronują…

Któż mógłby lepiej przybliżyć uczniom patrona szkoły jak nie najprawdziwszy lotnik? Generał bryg. pilot dr inż. Ryszard Hać przyjął nasze zaproszenie na spotkanie z uczniami klas 1 c i 3 f. W galowym mundurze, jak zawsze uśmiechnięty i życzliwy, pojawił się w naszej szkole w dn. 6 czerwca. Dzieci były nieco onieśmielone, ale z uwagą słuchały wypowiedzi Gościa o samolotach, na których latał, o symbolice na generalskim mundurze, o Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych, zbiorach w  Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie… Była okazja do zadawania pytań: Na ilu samolotach Pan latał? Jakie samoloty można zobaczyć w dęblińskim muzeum? oraz… Ile wojen Pan wygrał? W słowniku uczniów pojawiło się wiele nowych, związanych z lotnictwem wyrazów, ale przede wszystkim wzrosło zainteresowanie naszym patronem i kto wie, czy wśród obecnych siedmio- czy dziesięciolatków nie ukrywa się przyszły władca przestworzy. Nasz znamienity Gość przybył do dzieci z prezentami. Wszyscy otrzymali cukierki krówki z symboliczną grafiką na opakowaniu (trzy samoloty oraz Ryś) i zakładki WSOSP z „biletem do przyszłości”. Spotkania zakończyły się wspólnymi pamiątkowymi zdjęciami oraz kolejką po autografy, które Generał składał na wręczanych wcześniej zakładkach. Nieoczekiwanie Pan Generał wpisał się w naszą szkolną akcję „Duży czyta małemu”. Odczytał uczniom nieco już zapomniany wiersz Juliana Tuwima „W aeroplanie”. Dziękujemy za wiersz, za prezenty, za obecność wśród najmłodszych i za pouczające spotkanie.

Urszula Jędrzejczyk, Mirosława Ziętek

Warszawa da się lubić…

18 maja uczniowie klas 3f i 4d odwiedzili stolicę. Choć Lublin opuściliśmy bardzo zachmurzony i mokry, Warszawa przywitała nas słońcem i piękną pogodą, która towarzyszyła nam przez cały dzień. Program wycieczki był bardzo bogaty i wymagał nie lada kondycji, ale daliśmy radę. Na początek spotkanie z Marszałkiem Piłsudskim przed Belwederem. Później spacer po Królewskich Łazienkach, zdjęcia pod pomnikiem Fryderyka Chopina i pałacem Łazienkowskim. Wizyta w Planetarium pozwoliła nam chwilę odpocząć. W pozycjach półleżących obserwowaliśmy niebo, ruchy Słońca w zależności od pory roku i poznawaliśmy gwiazdozbiory. Kolejnym etapem naszej wyprawy był spacer po warszawskiej Starówce. Mogliśmy zobaczyć Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta i pomnik warszawskiej Syrenki, barbakan i pomnik Małego Powstańca. Nieodłącznym elementem każdej wycieczki jest zakup pamiątek. Te związane z naszym programem zwiedzania uczniowie (oraz opiekunowie) zakupili przy murach obronnych. Po forsownym zwiedzaniu obiad niemal wszyscy pochłonęli z apetytem, nawet niejadki dzielnie zmagały się z górą frytek. W nagrodę wszyscy otrzymali lizaki i baloniki z helem. Z żalem, ale wszystkie balony wypuściliśmy na wolność, ponieważ przeszkadzałyby nam w dalszym zwiedzaniu, a panu kierowcy w bezpiecznym prowadzeniu autokaru. Nie lada atrakcją był wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki oraz podziwianie panoramy Warszawy. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Tu nam trochę przeszkodziły przygotowania do Targów Książki, ale i tak emocji było co nie miara. Zakupione na stadionie pamiątki (szaliki w barwach narodowych, vuvuzele, gwizdki i inne gadżety, niezbędne dla prawdziwego kibica, przydadzą się na Mundial 2018 i dopingowanie naszej drużynie piłkarskiej). Wróciliśmy bardzo późno, bo ok. 22.30, ale emocje nie pozwoliły spać w autokarze, a rodzice w drodze do domu na pewno też musieli wysłuchać opowieści o tym długim i atrakcyjnym dniu.

Za opiekę podczas wycieczki dziękuję Paniom Iwonie Dmowskiej, Ani Jakóbczyk, Ani Łazuce oraz mamom z klas 3f i 4d, które były niezwykle pomocne.

Urszula Jędrzejczyk

Kapela Drewutnia

W dniu 10 kwietnia odbyły się warsztaty muzyczne dla uczniów klas drugich i trzecich naszej szkoły prowadzone przez kapelę folkową Drewutnia. Dzieci miały okazję poznać brzmienie mało znanych instrumentów muzycznych: dudy słowackie, suka biłgorajska, cymbały, sopiłki, gajdica, whistle oraz różnego rodzaju fujarki. Mogły też spróbować swoich umiejętności muzycznych grając na różnego rodzaju instrumentach. Na zakończenie spotkania Pani Ania zaprosiła wszystkich chętnych, także nauczycieli, do ludowych pląsów.

Warsztaty wielkanocne
Uczniowie klas 3d, 3e i 3f uczestniczyli w warsztatach, które przypomniały, że już za dwa tygodnie Wielkanoc. Dnia 16 marca odwiedziły nas w szkole Panie z edukacyjnej firmy Eureka-Warsztaty. To z ich wskazówkami i pomocą dzieci przygotowały niezbędny przed świętami koszyczek na święconkę. Koszyczki zostały wykonane przez uczniów z wcześniej dokładnie wyrobionego ciasta drożdżowego. Do uformowania kształtu wykorzystali foremki na babeczki. Pani Małgorzata i Pani Ula sprawnie wypiekły ciasto, a do gotowego już koszyczka dzieci samodzielnie dokleiły uchwyt oraz przygotowały wyściółkę z sizalu. W każdym koszyczku zamieszkało symboliczne jajeczko oraz czekoladowe smakołyki – zajączki, kurczaczki i jajeczka, również wykonane podczas warsztatów przez dzieci.
Gdy dzieci miały zajęte pracą ręce, Panie wprowadzały je w świąteczny klimat, opowiadając o dawnych wielkanocnych zwyczajach. Teraz już wszyscy wiemy, że każdy składnik naszej święconki ma swoistą symbolikę, a kultywowanie tradycji jest bardzo ważne dla naszej narodowej tożsamości.
Elżbieta Fiok, Urszula Jędrzejczyk, Elżbieta Łączka-Demczuk

Każdy może być ratownikiem…
W czwartek 15 marca uczniowie klas trzecich uczestniczyli w pouczających warsztatach, prowadzonych przez Pana Wojciecha Sołodzińskiego, tatę Kuby z kl. 3f. Pan Wojciech jest ratownikiem medycznym. Podzielił się z uczniami swoją wiedzą i doświadczeniem, dotyczącym codziennej pracy w zespole ratunkowym karetki pogotowia. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoznawać, czy człowiek jest przytomny, jak sprawdzić, czy oddycha, oraz w jaki sposób powiadamiać służby ratownicze o potrzebie pomocy. Na towarzyszącym Panu Wojciechowi manekinie dzieci ćwiczyły umiejętność przeprowadzania reanimacji. Wszyscy sobie utrwalili, że klatkę piersiową osoby poszkodowanej należy uciskać 30 razy. Dowiedzieli się, że podczas sztucznego oddychania warto korzystać z maseczki usta-usta. Zdobyli też umiejętność układania poszkodowanej osoby w bezpiecznej pozycji bocznej ustalonej. Pod koniec spotkania Pan Ratownik został zasypany wieloma pytaniami. Wielu uczniów już postanowiło, że w przyszłości zostaną ratownikami. Ale nawet jeżeli wybiorą inną drogę, w sytuacji trudnej na pewno potrafią pospieszyć z pomocą.
Elżbieta Łączka- Demczuk, Urszula Jędrzejczyk

Warsztaty międzypokoleniowe w klasie 3d

 23 stycznia w klasie 3d miało miejsce wydarzenie łączące pokolenia – były to międzypokoleniowe warsztaty krawieckie. Okazją do ich przeprowadzenia był Dzień Babci i Dziadka. Dzieci z pomocą babć i dziadków wykonały z filcu kolorowe igielniki: najpierw poznały ścieg prosty, a potem już poszło gładko. Wstępem do uroczystości był montaż słowno-muzyczno-choreograficzny z akcentem humorystycznym. A to wszystko przy słodkim poczęstunku i przy przemiłej atmosferze. No bo przy kim czas płynie słodko…?

Babciu i Dziadku, jesteście kochani!!!

Wychowawca E. Łączka-Demczuk

Warsztaty świąteczne w klasie 3d

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w klasie  3d odbyły się warsztaty świąteczne. Państwo Monika i Łukasz Goldsztejnowie jako eksperci floryści uczyli dzieci, rodziców oraz babcie komponować stroiki. Zainteresowani mieli do dyspozycji naturalne surowce. Mowa tu o pniu brzozowym, świerku, jodle, irdze, grochodrzewie, orzechach oraz suszonych owocach egzotycznych. Atmosfera radości podczas wspólnego tworzenia sprzyjała bliskiemu  kontaktowi emocjonalnemu dziecka z rodzicem, wprowadzała miły, przedświąteczny nastrój. Nie obyło się też bez kolędowania i dzielenia się opłatkiem.

Wychowawca kl.  3d Elżbieta Łączka-Demczuk

Ludzie z pasją

W dniu 30 listopada 2017 r. w naszej klasie odbyło się kolejne spotkanie z p. Agnieszką Witer w ramach klasowego przedsięwzięcia „ Ludzie z pasją”. Pani Agnieszka przeczytała dalszy fragment ulubionej książki „Plastusiowy pamiętnik”  M. Kownackiej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali przygód poznanego bohatera. Potem chętnie odpowiadali na pytania w formie quizu przygotowanego przez mamę Filipa oraz wykonali ciekawe prace plastyczne – postać  Plastusia.
Na zakończenie dzieci zaprosiły p. Witer na dalszy ciąg czytania poznawanej lektury.

Edyta Sędłak – wychowawca 1 b

Integracyjna wyprawa uczniów klas drugich po świąteczne ozdoby… i nie tylko

22 listopada 2017r.  uczniowie klas 2a i 2b wraz z rodzicami i nauczycielami wsiedli do autokaru, by udać się w ciekawe, dotąd nieznane miejsca. Pierwszym celem podróży był Sandomierz, przepiękne, wpisane w historię Polski miasto. Pani przewodnik pięknie opowiadała nam o mijanych zabytkach, pokazywała też, jakimi ścieżkami poruszał się ojciec Mateusz. W sandomierskiej zbrojowni uczestniczyliśmy w lekcji historii, poprowadzonej na wesoło przez rycerza, który doskonale znał związane z miastem legendy. Uczniowie, których przebierał w stare szaty i zbroje, stali się częścią tych opowieści.

Kolejnym etapem podróży była Fabryka Bombek w Nowej Dębie. Oglądaliśmy bombki produkowane tam już od wielu lat, przepięknie malowane, o różnych kształtach. Uczestniczyliśmy w pokazie tworzenia okrąglutkich bombek. Nie mogliśmy się nadziwić kunsztowi specjalisty, który je wykonywał. Widzieliśmy pracę pań, które kolorowały choinkowe cudeńka. Tak przeszkoleni, sami wykonaliśmy własne bombki, rysując klejem ulubione wzory i obsypując mieniącymi się brokatami. W prezencie otrzymaliśmy bombki z własnymi imionami, które zawisną na naszych choinkach.

To był niezwykły dzień, który na długo zapamiętamy.

Anna Rybicka, Magdalena Szmyd-Skórczewska

Andrzejki w klasie 2a

30 listopada klasa 2a wybrała się do Bawialni „Mamy Czas” na wróżby i zabawy andrzejkowe. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, między innymi, co czeka ich w niedalekiej przyszłości lub jakie imię będzie miał ich najbliższy kolega bądź koleżanka. Uwieńczeniem imprezy były zabawy integracyjne, w których uczestnicy chętnie wzięli udział.

Wychowawca klasy 2a – Anna Rybicka

Andrzejki w klasie 1b

W dniu 23 listopada 2017 r. w naszej klasie odbył się wieczór andrzejkowych wróżb i zabaw. Rodzice i dzieci wspólnie przygotowali tę uroczystość. Mamy upiekły pyszne ciasta, a tatusiowie zadbali o oprawę muzyczną, wystrój sali i napoje. Nasi milusińscy sami przygotowali i przeprowadzili kilka znanych i ciekawych zabaw, np. „Kubeczki – co czeka Cię w przyszłości?” czy „Krzesła”. Na początku wszyscy uczestnicy – w kręgu – przywitali się klasowym powitaniem, a następnie rozpoczęli pierwszą znaną wszystkim zabawę: „Buty”. Zachęceni magią tego spotkania, uczestniczyli w tańcach, wróżbach oraz zabawach. Z wielką ochotą i smakiem degustowali ciasta i babeczki upieczone specjalnie na ten wieczór. Na koniec rodzice przygotowali dla każdego uczestnika niespodziankę – drobny prezent: balon z wróżbą. Dzieci wracały do domu z uśmiechem i nadzieją, że już niedługo znowu spotka ich coś miłego… mikołajowe prezenty.

Edyta Sędłak – wychowawca  kl. 1b

Co się dzieje jesienią w przydomowym ogródku ? – wycieczka tematyczna kl. 1b

Na zaproszenie jednej z mam z kl.1 b, p. Beaty Kopuły, uczniowie sami mogli podpatrzeć, co dzieje się wczesną jesienią w przydomowym ogródku.  Chętnie poznali rośliny rosnące w ogrodzie oraz zioła
(ulubione miejsce Pani domu). Dzieci dowiedziały się, jakie prace należy wykonać w ogrodzie o tej porze roku . Zobaczyły, jak zmienia się kolorystyka liści na drzewach jesienią. Uczniowie mogli chwilę odpocząć oraz pobawić się na podwórku z ulubionymi zwierzętami – małymi kotkami. Uwagę gości zwróciły ciekawe okazy gołębi. Na koniec dzieci zebrały i wykonały własny zielnik spotkanych roślin. Zadowolone wróciły do szkoły na dalsze lekcje.

Edyta Sędłak – wychowawca kl. 1 b

Spotkanie z górnikiem

Z okazji zbliżającej się Barbórki naszą szkołę odwiedził górnik z kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka”, pan Piotr Oleszczuk. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i trzecich. Pan Piotr opowiadał o pracy górników, o pożytkach, jakie wynikają  z wydobywanego węgla, o niebezpieczeństwach związanych z tym trudnym i potrzebnym zawodem. Uczniowie uświadomili sobie, że na Lubelszczyźnie istnieje ogromne przedsiębiorstwo, w którym być może oni sami kiedyś znajdą zatrudnienie, a niektórzy byli dumni, że ich dorośli bliscy już w kopalni pracują. Pan Piotr zwrócił uwagę na konieczną w tym zawodzie współpracę, wzajemne wspieranie się, życzliwość  i zaufanie, dzięki któremu praca pod ziemią jest łatwiejsza i bezpieczniejsza, ale zauważył również, że solidarność górnicza dotyczy nie tylko czasu pracy. Górnicy wspierają się nawzajem w trudnych sytuacjach życiowych. Ten fakt mocno podkreślił obecny na spotkaniu ksiądz Andrzej.

Nasz gość zademonstrował uczniom niezbędne elementy wyposażenia górnika- latarkę, kask, pochłaniacz tlenku węgla. Dzieciom bardzo podobał się górniczy strój, a zwłaszcza czapka z pióropuszem. Co oznaczają kolory piór przy czapce, również zostało wyjaśnione.

Wszystkie dzieci, jak to przy imieninach, zostały przez pana Piotra poczęstowane cukierkami, a klasa 3f miała jeszcze dodatkową atrakcję- nasz gość osobiście wykonał Hymn Górniczy. Dzieci były zachwycone wykonaniem i nagrodziły śpiewającego górnika gromkimi brawami.

Warsztaty konstruktorskie w klasie 3d

Po raz kolejny uczniowie kl. 3d uczestniczyli w warsztatach konstruktorskich w DDK Bronowice w ramach projektu ministerialnego „Doświadczanie sztuką”.

Tym razem obiektem do samodzielnego wykonania był robot, którego prototypem było ramię hydrauliczne albo ramię dźwigu. Dzieci miały do dyspozycji strzykawki, rurki, tekturę, klej, linijki, ołówki, drut. Pracy było co niemiara, jednakże jednej grupie udało się osiągnąć sukces, a pozostałe były o włos od zakończenia swojego „Chwytaka”, bo tak go nazwały dzieci.

Wychowawca Elżbieta Łączka-Demczuk

Pierwsze kroki w KARATE uczniów klasy IIb

W środę 15 listopada 2017 r. uczniowie klasy IIb poznawali arkana karate pod kierunkiem Senseja Pawła Mamińskiego, którego wspierali pomocą: Koziołek lubelski, Tygrysek oraz uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie. Z radością i poświęceniem drugoklasiści wykonywali wszystkie, nawet te niełatwe, ćwiczenia gimnastyczne, zarówno indywidualnie, jak i w zespołach.

„Na deser” Sensej Paweł Mamiński zaprezentował piękny i wstrzymujący dech w piersiach pokaz walki z mieczem.

Jesteśmy wdzięczni za doskonale poprowadzone ćwiczenia, zachętę do uprawiania tego pięknego sportu i zaskakujące podarunki.

W imieniu uczniów – wychowawca Magdalena Szmyd-Skórczewska

Warsztaty dietetyczne w klasie 3d

W klasie 3d odbyła się lekcja z cyklu „Patent na zdrowe odżywianie” w ramach programu „Szkoła na widelcu”. Zajęcia z inicjatywy szefowej kuchni p. Hanny Muzaj miały na celu zapoznanie z różnymi rodzajami przypraw służących słodzeniu i soleniu potraw. Dzieci miały okazję „zasłodzić się” degustując melasę, morwę, stewię, ksylitol, różnego rodzaju miody, cukier trzcinowy. Odrobinę soli wulkanicznej, himalajskiej, kamiennej też spróbowały. Dzieci dowiedziały się, jaki cukier uzyskujemy z brzozy, który cukier dodawany jest do pasty do zębów i do gum do żucia, który cukier jest kilkakrotnie słodszy od cukru białego. Lekcję przeprowadziła p. Justyna Krzywicka.

Klasa 3d w bibliotece

Klasa 3d w ostatnim czasie postanowiła odwiedzić Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Lublinie. Wycieczka edukacyjna stanowiła atrakcyjną formę zajęć w ramach ścieżki czytelniczej i medialnej. Zetknięcie się uczniów z większą biblioteką umożliwiło poznanie nowoczesnego warsztatu informacyjnego. Tematem wycieczki był „Patent na zdrowe odżywianie” – dzieci utrwaliły zasady zdrowego żywienia. Mieliśmy okazję zwiedzić wystawę plastyczną oraz czytelnię. Największy entuzjazm towarzyszył zwiedzaniu archiwum i magazynów.

Wychowawca Elżbieta Łączka-Demczuk

Talenty naszych rodziców

W ramach działań mających na celu włączanie rodziców w życie szkoły w dniach 17 X 2017r.   i 31 X 2017r. uczniów klasy Ic i IIIa odwiedzili pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego. Spotkanie to zostało zainicjowane przez mamę uczennic naszej szkoły p. Elżbietę Piłat.

Dzieci obejrzały dwie prezentacje: „Ale jaja, czyli tajemnice jajecznicy” i „Tajemnice z życia pszczół”. Dzięki wykonywanym doświadczeniom, wspólnej zabawie, ciekawym pokazom, uczniowie poszerzyli wiedzę przyrodniczą i próbowali zaspokoić swoją ciekawość o otaczającym ich świecie. Przekonali się, że nauka jest nie tylko ważna, ale może być też fascynująca i sprawiać dużo przyjemności.

Mirosława Ziętek i Elżbieta Pizoń

Wycieczka klasy 3d

Uczniowie klasy 3d po raz kolejny spotkali się z sierżantem Wojska Polskiego i byłym żołnierzem Zgrupowania Bojowego „Alfa” Robertem Polakiem pseudonim „Borsuk”. Tym razem 24 października miejscem naszej przygody survivalowej był las Dąbrowa i Zalew Zemborzycki. Dzieci z pomocą kompasu wyznaczały azymut, sporządzały plan terenu, uczyły posługiwać się lornetką, poznały też przeznaczenie ambony w lesie. Miały możliwość degustować dary lasu, a była to koniczyna zajęcza, która, o dziwo, smakowała jak szczaw. Po przekąsce dzieciaki relaksowały się, bujając, na wojskowym hamaku obsadzonym między dwoma drzewami. A ponieważ było zimno, nie obyło się bez rozpalenia ogniska za pomocą krzesiwa. Wszyscy wróciliśmy dotlenieni, ubłoceni i zadowoleni. Szkoda, że wycieczka była taka krótka… (to komentarz dzieci).

Wychowawca kl. 3d Elżbieta Łączka-Demczuk

Pamiętamy…

Święto Zmarłych to wspominanie tych, którzy odeszli. Odwiedzamy groby naszych bliskich, ale nie zapominamy też o miejscach historycznych, splamionych krwią. Uczniowie klasy 3f odwiedzili najbliższe w naszym otoczeniu miejsce pamięci narodowej- Majdanek. Pod Pomnikiem Ofiar Majdanka zapalili znicze i próbowali zrozumieć napis, umieszczony na Mauzoleum: „Los nasz dla was przestrogą”.

Jesień w sadzie

Jesień to bardzo piękna, ale też ogromnie pracowita pora roku dla wszystkich sadowników. To właśnie teraz zbierają oni plony swojego dotychczasowego wysiłku.
Ich pracę uważnie obserwowali uczniowie klas pierwszych, którzy w dniu 12.10.2017r. wybrali się na wycieczkę do sadu w Szczepanówce niedaleko Świdnika. Słuchając ciekawych opowieści właścicielki sadu – pani Eli, wszyscy pierwszoklasiści chętnie wędrowali między barwnymi  jabłoniami, obserwując zmiany, jakie przyniosła jesień, oraz szukając najsmaczniejszych jabłek, a było w czym wybierać…
Uczniowie obserwowali także, w jaki sposób różnokolorowe jabłka zmieniają się
w pyszne soki, dżemy i powidła. Chętnie degustowali przygotowane przez właścicielkę smakołyki pamiętając, że są one cennym źródłem witamin niezbędnych dla zdrowia każdego człowieka.

Piękna, słoneczna pogoda zachęciła także do zabaw na trawie, które doskonale integrowały uczniów wszystkich trzech klas pierwszych. Największym zainteresowaniem cieszyły się międzyklasowe gry i zabawy z wykorzystaniem piłki, do których aktywnie włączyli się opiekunowie klas.
To była bardzo pouczająca i pełna miłych wrażeń wycieczka. Polecamy wszystkim!!!

Mirosława Ziętek  – wychowawczyni klasy 1c

„Doświadczanie sztuką”

Klasa 3d przystąpiła do projektu realizowanego w DDK Bronowice „Doświadczanie sztuką”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach zajęć projektowych uczniowie klasy 3d wezmą udział w 2 modułach. Zaczęliśmy od zajęć techniczno-ścisłych, w ramach których uczestnicy wezmą udział w warsztatach konstruktorskich od pomysłu do wytworu, odwiedzą lubelskie ośrodki nauki oraz poznają najlepiej rozwijające się lokalne start-up’y z zakresu techniki oraz nauk ścisłych. Rozpoczęliśmy praktycznie, czyli poprzez eksperymenty i doświadczenia. Dzieci dowiedziały się o sile wyporu wody, zmianie stanu skupienia niektórych substancji oraz o przyciąganiu ziemskim. Entuzjastycznie i z wypiekami na twarzach reagowały na efekty eksperymentów.

Mam nadzieję, że powróciły do domu pełne twórczego zapału do nowych odkryć i wyzwań.

Wychowawczyni Elżbieta Łączka-Demczuk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasa 2b, lubelskie piosenki i ludowe tańce…

 Wszyscy powinni znać kulturę regionu, w którym żyją. By pogłębić wiedzę i rozwinąć umiejętności, drugoklasiści udali się na Politechnikę Lubelską. A odbyło się to w ramach XIV Lubelskiego Festiwalu Nauki, któremu w tym roku przyświecało hasło „Nauka – pomiędzy tradycją a współczesnością”.

Pani Hanna Aleksandrowicz, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej, w interesujący i sugestywny sposób zaprezentowała damski i męski strój krzczonowski. Z pomocą studentów nauczyła uczniów kilku starych lubelskich piosenek i przepięknych, choć niełatwych tańców ludowych. Nikt nie siedział. Po dwóch godzinach zajęć zmęczeni, lecz radośni zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Chłopaka w Manii Skakania

W tym roku klasa 3d postanowiła uczcić Dzień Chłopaka w Manii Skakania. W parku trampolinowym czekały na dzieci trampoliny, basen z gąbkami (do którego można

skakać z trampolin), zjazd tyrolski, trampolinowe boisko do siatkówki i zbijaka. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali wykwalifikowani instruktorzy.

Dzieciom po tak dużej dawce skoków w parku rozrywki dopisywał humor przez cały dzień.

Elżbieta Łączka-Demczuk

Sport to zdrowie i wiele radości!

We wtorek 19 września 2017 r. uczniowie klasy 2b byli gośćmi nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Chemicznych w Lublinie. Wraz z młodszymi kolegami z Przedszkola nr 9 i Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 uczestniczyliśmy w konkursach plastycznych i zawodach sportowych. Wszyscy byli radośni, ochoczo brali udział w różnorodnych rozgrywkach, a zmęczeni mogli nabrać sił przy słodkim poczęstunku. Na koniec zostali obdarowani pamiątkowymi kolorowankami i kredkami ufundowanymi przez Urząd Miejski w Lublinie.

Na ręce Pana Tomasza Małolepszego składamy Organizatorom podziękowania za doskonale przygotowaną imprezę sportowo-artystyczną.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

„Główka pracuje, w Scratchu koduję!”

– to temat zajęć, w których 27 września 2017 r. uczniowie klasy 2b brali udział w ramach XIV Lubelskiego Festiwalu Nauki. Pod okiem pani programistki młodzi komputerowcy w intuicyjnym programie Scratch stworzyli własne gry, które pomogły im doskonalić obliczenia matematyczne. Uczniowie zwiedzili też nowoczesny budynek Parku Naukowo – Technologicznego.

Zajęcia zachęciły uczestników zajęć do samodzielnego programowania.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Leśne tajemnice

W dniu 26 września klasy 3c i 3f odwiedziły Stary Gaj. Na warsztatach prowadzonych przez przewodnika z Biura Turystycznego PERKOZ uczniowie poznawali tajemnice lasu. Co w lesie hałasuje? Po co i jakie są grzyby trujące? Co kryją w sobie poszczególne warstwy lasu? Jak się odnaleźć w lesie, kierując się znakami pozostawianymi przez przyrodę i służby leśne? Jak rozpoznawać rodzaje drzew? W leśnym środowisku o wiele łatwiej odpowiedzieć na te i podobne pytania, niż w szkolnych klasach. Oddychając świeżym, leśnym powietrzem, trochę spacerując, a trochę biegając dzieci poznawały leśne środowisko „od podszewki”. Lekcja na łonie przyrody, zwłaszcza przy pięknej, słonecznej pogodzie, była bardzo pożyteczna, ale też dawała okazję do klasowych integracji.

Udział klasy Ib w grze miejskiej

Uczniowie klasy Ib po raz pierwszy uczestniczyli w grze miejskiej, którą zorganizowali pracownicy Domu Słów. Na podwórku wyobraźni zobaczyli, jak Piotruś Pan rządzi Nibylandią – fikcyjną wyspą ze świata powieści „Piotruś Pan” Jamesa Matthew Barrie’ego. Uczniowie z zaangażowaniem realizowali wszystkie zadania, a najbardziej podobało im się wspólne wykonywanie ogromnego statku. Działania były przeplecione czytaniem przez p. Kasię fragmentów powieści. Był to ciekawy sposób przybliżenia dzieciom światowej literatury.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Piknik rodzinny w klasie Ib

 Sobota 10 czerwca 2017r. to dzień, który na długo zostanie w pamięci uczniów klasy Ib i ich rodzin. Wszyscy wspólnie, wynajętym autokarem i samochodami, udali się do podlubelskiego Leonowa, w którym obejrzeli mini-zoo, a w nim okazy rzadkich zwierząt. Po zwiedzeniu zoo rodzice rozpalili ogień pod grillami, na których opiekali różne mięsa i kiełbaski. Dzieci wraz z rodzeństwem spędzały beztrosko czas na ogromnym dmuchanym zamku. Podskakiwały, zjeżdżały, kąpały się w kuleczkach.

Było słonecznie i wesoło, a gdy wspominamy ten wspólny czas, usta same się uśmiechają.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Przyjemne z pożytecznym

Uczniowie klasy 3b mieli okazję uczestniczyć w wycieczce, połączonej z ciekawą i pożyteczną lekcją. 7 czerwca zaproszeni zostaliśmy do lubelskiego MPK. Dla uczniów do ostatniej chwili wszystko było wielkim znakiem zapytania. Nie wiedzieli, jaki jest cel i trasa wycieczki. Wyszliśmy ze szkoły w nieznane… . Mieliśmy dużo szczęścia, a jeszcze więcej frajdy, gdy z przystanku zabrał nas niezwykły autobus o imieniu GUTEK, taki, jakie już tylko w wyjątkowych sytuacjach możemy zobaczyć na ulicach naszego miasta… . Niezwykle uprzejmy i miły Kierowca -Pan Marek- pozwolił wyjątkowo jechać bez biletów, „na gapę”. W zajezdni MPK przywitała nas Pani Katarzyna Latkowska – pomysłodawczyni projektu i jednocześnie prowadząca zajęcia dla dzieci z lubelskich szkół. Pani Kasia nauczyła dzieci, jak kasować bilety (kasowaliśmy śmieszne, edukacyjne bilety z ZIUTKIEM) oraz jak kupić bilet w biletomacie ( uczniowie wybierali strefy, ilość osób podróżujących, a nawet instrukcję w językach innych  krajów). Wyjaśniła, jak należy zachowywać się w komunikacji publicznej (a właściwie utrwaliła wcześniej nabytą wiedzę dzieci). Zobaczyliśmy to, co w zajezdni najciekawsze: mogliśmy usiąść na fotelach ZIUTKA, niemal półwiecznego trolejbusu, zobaczyć jedyny w Lublinie autobus na prąd, obejrzeć, niestety tylko z daleka, autobus piętrowy. Każde dziecko mogło usiąść za kierownicą autobusu i wykonać ważne czynności – otwierać i zamykać drzwi, włączać klakson. Największą radość sprawiła uczniom autobusowa łaźnia – wjechaliśmy autobusem między ogromne, wirujące, mokre szczotki, które sprytnie poradziły sobie z kurzem, jaki pojazd zebrał na sobie w trasie przejazdu. Uzbrojeni w wiedzę dotyczącą taboru MPK, pracy kierowców, historii trolejbusów oraz obdarowani  grą „Kolorowa podróż po Lublinie” uczniowie wsiedli do zaprzyjaźnionego już GUTKA, a Pan Marek bezpiecznie odwiózł nas na przystanek najbliżej szkoły. Kilkoro dzieci już zdecydowało, że w przyszłości wybiorą zawód kierowcy, a na pewno wszyscy będą świadomymi i odpowiedzialnymi pasażerami- zgodnie z ideą projektu.

Serdecznie dziękujemy Zarządowi MPK Lublin za gościnę, Pani Katarzynie Latkowskiej za wspaniale przeprowadzone zajęcia, Panu Markowi- za bezpieczną jazdę.

Urszula Jędrzejczyk

Wycieczka klasy 2f

1 czerwca 2017r. z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy 2f odwiedzili Ogród Botaniczny UMCS.

Spacerując alejkami ogrodu podziwiali ekspozycje kolekcji roślin, krzewów oraz drzew liściastych i iglastych. Z zainteresowaniem oglądali ciekawe gatunki przyrodnicze i próbowali zapamiętać ich trudne nazwy. Zachwycali się pięknymi, różnobarwnymi kosaćcami, bratkami, makami, stokrotkami… . Wielu wrażeń doznali podczas spotkania z kaczkami i ich małymi pisklętami, z którymi chętnie podzielili się swoim śniadaniem.

Wycieczka dostarczyła im wielu atrakcji oraz wzbogaciła uczniów o nowe doświadczenia estetyczne.

Małgorzata Lis

Wyjazd integracyjny do Motycza Leśnego

Tradycją naszej szkoły stały się wyjazdy integracyjne klas pierwszych do Motycza Leśnego. Tym razem w wyjeździe uczestniczyła klasa 1a. Podczas wspólnych zabaw i działań uczniowie mieli możliwość lepszego poznania się i nawiązania jeszcze bliższych relacji. Swoje umiejętności kulinarne trenowali podczas pieczenia bułek drożdżowych, a olimpiada sportowa dostarczyła dużo radości i przeżyć. Na poszukiwanie skarbu dzieci udały się do pobliskiego lasu. Do domów uczniowie wrócili z uśmiechami na twarzach oraz z własnoręcznie wykonanymi pięknymi pracami z papieru czerpanego.

Anna Łazuka, Anna Rybicka

Kosmiczny Dzień Dziecka

29 maja 2017r. uczniowie klasy Ib przenieśli się na Marsa, gdzie wzięli udział w niezwykle ciekawych warsztatach w Tarasach Zamkowych. W specjalnie przygotowanych stacjach przyszli naukowcy oglądali przez teleskop Słońce, sadzili marsjańskie rośliny, układali planetę z puzzli, zbierali kamienie specjalnymi chwytakami, szukali metali na powierzchni planety, jeździli łazikiem wokół wulkanu. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało kosmiczny paszport, a jako klasa dostaliśmy w prezencie piękny globus nieba.

Może ktoś z uczestników wycieczki połknie bakcyla i kiedyś wyląduje na Marsie?

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Dzień Mamy i Taty

W środę 31 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Imprezę dla rodziców przygotowali uczniowie z klas 2d i 2e wraz z wychowawcami: p. E. Fiok, E. Łączką- Demczuk. Rodzice najpierw mieli okazję obejrzeć występy artystyczne swoich pociech z koła teatralnego. Dzieci przygotowywały montaż słowno-muzyczno- choreograficzny. Po części artystycznej dzieci wręczyły rodzicom prezenty, które same wykonały. Mamy otrzymały piękne wazony z kwiatami, a tatusiowie butelki wykonane techniką decoupage. Następnie razem ze swoimi dziećmi bawili się wspólnie w zabawy oraz brali udział w konkursach i quizach. Na wszystkich gości czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Takie spotkania są okazją do bliższego poznania, integracji oraz do wyrażenia podziękowania za trud, jaki rodzice włożyli w wychowanie swoich pociech. Z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca składamy również wszystkim Rodzicom serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz wielu radosnych chwil w życiu.

Poznajemy stare zawody Lubelszczyzny

W ostatnim dniu maja uczniowie klasy Ib brali udział w trzygodzinnych warsztatach „Poznajemy dziedzictwo kulturowe regionu – Muzeum szkole” w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Uczniowie poznali wiele starych, zanikających na  Lubelszczyźnie zawodów. Muzealnicy zaprezentowali pracę prządki, tkaczki, powroźnika, łupkarza, strzecharza, młockarza oraz przedwojennego fryzjera. Dzieci mogły nie tylko zobaczyć, ale i spróbować pracy prząśniczki, oddzielić ziarna od plew czy skręcić powrozy.

Wszyscy byli zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, że mogli zobaczyć stare wiejskie zabudowania, codzienność ich mieszkańców oraz czynności, które w swych gospodarstwach wykonywali.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Jak postępować w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu? – warsztaty dla uczniów klas pierwszych

W środę 24 maja 2017 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach promujących Europejski Numer Alarmowy 112. Prowadziły je panie z Centrum Powiadomienia Ratunkowego w Lublinie przy Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Uczniowie dowiedzieli się, kiedy i w jakim celu należy wykręcić numer alarmowy 112, z jakimi sprawami nie należy dzwonić, uczyli się przyjmować i wykonywać zgłoszenia wypadków oraz brali udział w konkursach dotyczących oglądanych filmów i informacji przekazanych podczas spotkania.

Wszyscy uczestnicy otrzymali znaczki odblaskowe i obiecali, że bezbłędnie będą znali swój adres zamieszkania.

Anna Rybicka, Magdalena Szmyd-Skórczewska

W Porcie Lotniczym Lublin

Uczniowie szkoły noszącej imię Lotników Polskich muszą znać się na lotnictwie, a przynajmniej widzieć samolot z bliska. W tym celu klasy 2a, 3b i 3d wybrały się do Świdnika, żeby zwiedzić Port Lotniczy Lublin. Rewelacyjny Pan Przewodnik interesująco opowiadał o samolotach już w trakcie jazdy na lotnisko. Nawiązał do bliskich nam z racji usytuowania szkoły miejsc, związanych z lotnictwem na Lubelszczyźnie. Na miejscu dzieci mogły zwiedzić terminal lotniczy i dowiedziały się, co należy zrobić, zanim wejdzie się na pokład samolotu. Dla wielu było to pierwsze zetknięcie z lotnictwem i z ogromną ciekawością rozglądały się wokół siebie i słuchały wyjaśnień przewodnika. Ogromne emocje towarzyszyły dzieciom w momencie startu i lądowania prawdziwych, dużych samolotów pasażerskich. Z okna autokaru oglądaliśmy teren lotniska- pas startowy, hangary, wieżę kontroli lotów. Udało nam się nawet „podsłuchać” rozmowę lądującej załogi z naziemną obsługą.  Dzieci żałowały, że podczas zwiedzania nie ma możliwości wejścia na pokład samolotu, ale z wycieczki wszystkie były zadowolone.

Urszula Jędrzejczyk, Elżbieta Pizoń, Bożena Trawka

3 b się uspołecznia

Rodzice z naszej klasy bardzo się starają, żeby w szkole nie było nudno. Ciągle podsuwają nowe pomysły, przyprowadzają nowe, ciekawe osoby na spotkania z dziećmi. W dniu 25 maja dzięki aktywności niezawodnego Taty Emilki, Pana Artura Gondera warsztaty poprowadził Pan Mateusz Cichy, ratownik medyczny z PCK. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli dwa króciutkie filmiki, dotyczące pomocy przedlekarskiej- „Nie bądź frajerem” i „Nie bądź pra-dziadem”. Następnie dowiedzieli się, jak i dlaczego należy zachować bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy oraz kto tej pomocy może udzielać. Pan Mateusz nauczył dzieci, jak zatamować krew oraz co zrobić, gdy zetkniemy się z omdleniem. Uczniowie ćwiczyli układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, a z użyciem fantomu Mała Ania ćwiczyli resuscytację. Pan Mateusz poprowadził zajęcia niezwykle sprawnie i najwyraźniej zachęcił dzieci do udzielania pierwszej pomocy. Zauważył też w klasowej gromadzie takich, którzy mają szczególne predyspozycje, by w przyszłości zostać ratownikiem.

Urszula Jędrzejczyk

Niezawodnie w Bałtowie

W dniu 18 maja klasy 2 d i 3 b udały się na pouczającą wycieczkę do Bałtowa.  Pogoda nam dopisała- humory też. W programie mieliśmy zwiedzanie Parku Jurajskiego, w którym uczniowie mogli zachwycać się całkiem małymi oraz ogromnymi stworami, żyjącymi przed tysiącami lat. Chwile grozy dzieci przeżyły w kinie 5D i w Oceanarium. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem Górnego Zwierzyńca, w którym podziwialiśmy ogromne stada jeleni, dzików, strusie, wielbłądy, lamy, a nawet królewskie żubry. Na zakończenie wyprawy w Sabatówce przywitała nas i trochę postraszyła ogromnie groźna czarownica. Nie zabrakło czasu na swobodne zabawy w parku rozrywki. Dzieci jednogłośnie uznały, że to była wspaniała wyprawa. A nauczyciele dziękują obecnym na wycieczce rodzicom za opiekuńczość i ogromną pomoc.

Urszula Jędrzejczyk, Elżbieta Łączka

Rodzic- ekspertem

Tym razem w klasie 3b ekspertem od wielkanocnych dekoracji była mama Maksa Pawlukiewicza. W roli asystentki i pomocnika wystąpiła mama Tymka Janiaka. Uczniowie pod kierunkiem i z pomocą obu mam wykonywali świąteczną ozdobę – kurczaka. Z wytłaczanek po jajkach, kolorowych piórek, sznurka i kartonu dzieci wyczarowały wspaniałe kurczaczki, które będą wiosenną ozdobą klasy i domowych, świątecznych stołów. Serdecznie dziękujemy Paniom Mamom J.

Oswajanie „inności”

Od marca w klasie 3b prowadzony jest projekt Instytutu Edukacji Logopedycznej „MIGUSKI”- nauka języka migowego na wesoło.

Wolontariuszki, dwie panie Agnieszki, raz w tygodniu odwiedzają trzecioklasistów i uczą ich języka migowego. Dzieci mają świadomość, że są wśród nas ludzie niepełnosprawni. Czasami spotykają osoby, które rozmawiają przy pomocy gestów. Z ogromnym zapałem uczą się języka migowego, by móc porozumiewać się z tymi, którzy komunikują się inaczej. Po trzech spotkaniach wszyscy uczniowie znają już alfabet migowy, potrafią się przedstawić i wymigać, gdzie mieszkają, „powiedzieć” dzień dobry i do widzenia. Umieją gestem przedstawiać zwierzęta. Na każde zajęcia czekają z ogromną niecierpliwością. Wolontariuszki są zachwycone tempem, w jakim dzieci przyswajają nowe umiejętności.

Talenty rodziców naszych uczniów

Dnia 23 marca 2017 roku w klasie 2a odbyły się zajęcia przygotowane przez p. Elżbietę Piłat w ramach spotkań: „Talenty rodziców naszych uczniów”. Zajęcia miały na celu zainspirowanie dzieci do domowego eksperymentowania. W każdej kuchni znajdują się bowiem takie odczynniki chemiczne jak: soda, ocet, kwasek cytrynowy, proszek do pieczenia, mleko, cukier, olej, woda, płyn do mycia naczyń, itp. A to właśnie dzięki nim można wykonać ciekawe, a zarazem bezpieczne doświadczenia.                                                                                                                                                             Podczas zajęć dzieci wykonywały eksperymenty takie jak: „chemiczny ogród”, różne rodzaje tęczy, wyścig kolorów, „atramentowe czary”. Obserwowały, co się dzieje, gdy zagasimy za pomocą słoika płomień świeczki, która pływa po powierzchni cieczy.  Za pomocą wywaru z czerwonej kapusty, sprawdzały odczyn (pH), różnych produktów (tj. soda, ocet, kwasek cytrynowy, sok Kubuś, proszek do prania, proszek do pieczenia). Samodzielnie wykonały płyn do robienia baniek mydlanych typu „bańka w bańce”. Ciekawostką było zbadanie właściwości fizycznych suchego lodu. Podziwiały wytworzoną „mega pianę” otrzymaną po dolaniu do niego wody z płynem do naczyń.  Mali laboranci bawili się doskonale.

Dziękujemy!!!

Łączy nas krew, która ratuje życie

W ramach ogólnopolskiego projektu: „Łączy nas krew, która ratuje życie” oraz cyklicznych zajęć: „Rodzic – Ekspertem”, w klasie 3b gościł pan Artur Gonder, tata Emilki. Pan Artur jest honorowym krwiodawcą. Na spotkaniu z trzecioklasistami wyjaśniał, jak ważna dla każdego z nas jest krew, w jaki sposób można „dzielić się” swoją krwią, kto może być honorowym krwiodawcą, dlaczego krew jest czerwona, ile litrów krwi ma przeciętny dorosły człowiek, jak szybko krew „odrasta”… . Dzieci dowiedziały się, dlaczego dla każdego człowieka ważne jest oznaczenie grupy jego krwi. Z plasteliny lepiły modele krwinek i poznawały proporcje składników krwi.  Z ogromnym zainteresowaniem uczniowie obejrzeli króciutki materiał filmowy: „Twoja krew – moje życie”, a na zakończenie zajęć otrzymali pamiątkowe gadżety.

Jako że spotkanie odbyło się 8 marca, pan Artur obdarował kwiatami wszystkie dziewczynki.

Serdecznie dziękujemy.

„Bezpieczne i zdrowe moje ferie zimowe” w klasach pierwszych

Przed feriami zimowymi w klasach pierwszych został ogłoszony konkurs plastyczny pt. „Bezpieczne i zdrowe moje ferie zimowe”. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na potrzebę zdrowego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu.

Na konkurs wpłynęło wiele prac, które postanowiła nagrodzić i wyróżnić komisja w składzie: Wiesława Jusiak (nauczyciel plastyki), Anna Rybicka (wychowawca kl. Ia), Magdalena Szmyd-Skórczewska (wychowawca kl. Ib).

Oto wyniki:

I miejsce: Karol Grudzień, Aleksander Jaczak, Oliwia Małolepsza, Bartłomiej Pszczoła;

II miejsce: Karol Mizeracki, Agata Czubińska, Zosia Kucharska, Karol Mizeracki, Bartek Sypel;

III miejsce: Kacper Bielecki, Krystian Frąckowiak, Julia Kwiatosz, Jakub Telebski, Filip Szymusiak;

Wyróżnienie: Maja Gancarczyk, Bartosz Kamiński, Alicja Myśliwiec, Alicja Pomorska;

Zwycięzcom gratulujemy!

Wiesława Jusiak

Anna Rybicka

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Ciekawe spotkanie w klasie 3a

Tuż przed przerwą świąteczną uczniowie klasy 3a mieli okazję spotkać się z absolwentem naszej szkoły – Damianem Nagrodzkim, bratem Nikoli, uczennicy kl. 3a. Już po raz drugi gościł on w naszej szkole, aby zachęcić uczniów do nauki języka angielskiego. Bardzo ciekawie opowiadał o swoich podróżach po całym kontynencie. Swoje opowiadania przeplatał sztuczkami iluzjonistycznymi, które bardzo podobały się dzieciom. Z niecierpliwością czekamy na kolejną zapowiedzianą wizytę – tym razem z native speakerem.

Przyjazna Zebra odwiedziła pierwszaków

Uczniowie z klas pierwszych uczyli się zasad bezpiecznego poruszania się po drodze dzięki akcji „Przyjazna Zebra”, zainicjowanej przez radnego Miasta Lublin – Pana Marcina Nowaka. Pierwszoklasiści opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z ruchem drogowym, odpowiadali na pytania Pani Zebry oraz brali udział w praktycznych scenkach.

Wszyscy uczestnicy spotkania z pewnością doskonale poradzą sobie w różnych, zarówno typowych, jak i zaskakujących sytuacjach podczas miejskich wędrówek, a o wizycie Pani Zebry będą przypominały im pamiątkowe długopisy i inne prezenty.

Anna Rybicka, Magdalena Szmyd-Skórczewska

Tradycje świąteczne w kl. IId i IIe

Uczniowie klasy IId i IIe uczestniczą w zajęciach kółka teatralnego. Podczas zajęć dzieci wraz z nauczycielami: panią Elą Łączką–Demczuk i Elą Fiok przygotowały jasełka. Opowieść o narodzinach Pana Jezusa została przedstawiona rodzicom podczas klasowych wigilii. Po spektaklu aktorzy, pozostali uczniowie, ich rodzice, babcie, rodzeństwo udali się do klasy, aby złożyć sobie świąteczne życzenia oraz ozdobić pierniczki. Z ogromnym zapałem zabrano się do pracy. Całe rodziny wspólnie tworzyły „piernikowe cudeńka”. Ogromne bogactwo kolorów i pomysłów sprawiło, że powstało bardzo dużo piernikowych ozdób. Część z nich dzieci zabrały do swoich domów, pozostałe ozdobiły klasową choinkę. Stoi ona teraz dumnie w sali numer 21 i roznosi wokół siebie cudowny zapach pierników.

Jasełka w wykonaniu uczniów klasy IId i IIe uświetniły także spotkanie opłatkowe pracowników szkoły.

Przygotowania do Świąt w klasie Ib

W środowe popołudnie 14 grudnia, przy wspólnym stole, uczniowie wraz z rodzinami zasiedli do wykonywania bombek, którymi ozdobiliśmy żywą klasową choinkę. Rodzice i ich pociechy w skupieniu, ale też rozmawiając z sąsiadami wykonali prawdziwe cudeńka. Wszyscy mogli pokrzepić się ciepłymi i zimnymi napojami oraz poczęstować smacznymi słodkościami.

Rodzic  jest najlepszym ekspertem, co można było zaobserwować patrząc na pracujące rodziny.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Świąteczne drzewko międzypokoleniowe

Zaproszeni do współpracy przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Filia nr 2 w Lublinie w piątek 16 grudnia wzięliśmy udział w inicjatywie środowiskowej mającej na celu integrację międzypokoleniową. Uczniowie klasy 1a wraz z wychowawcą p. Anną Rybicką, pedagogiem szkolnym Izabelą Janczak – Nowicką  oraz nauczycielem religii p. Anną Jakóbczyk uczestniczyli w spotkaniu z grupą seniorów w świetlicy środowiskowej przy kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbe. Uczniowie mieli okazję skorzystać z  wyjątkowej lekcji wychowawczej. Rozmowy na temat tradycji świątecznych, kolędowanie i wspólne ubieranie choinek oraz miły poczęstunek wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Wydarzenie dedykowane było starszym mieszkańcom dzielnicy Bronowice i Kośminek, dlatego też z ochotą włączyliśmy się w realizację zaplanowanego przez MOPR projektu. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim dzieciom, rodzicom i pani Wiesławie Jusiak za zaangażowanie w przygotowywanie ozdób choinkowych wykorzystanych do dekoracji świątecznych drzewek.

Talenty rodziców naszych uczniów

W ramach cyklu spotkań „Talenty naszych rodziców” w klasie II a odbyły się zajęcia kulinarne przygotowane przez p. Monikę Chyćko. Uczniowie pod okiem doskonałej znawczyni pieczenia ciast ozdabiali świąteczne pierniczki. Walory  wizualne podkreśliła kolorowa masa oraz posypka o różnych smakach i kształtach. Każdy uczeń własnoręcznie ozdabiał ciasteczka wykorzystując swoją pomysłowość i umiejętności manualne. Pierniczki były nie tylko kolorowe i pachnące, ale również bardzo smaczne.

Dziękujemy!!!

Święta tuż, tuż…

Grudzień kojarzy się wszystkim z mrozem, śniegiem i… Świętami Bożego Narodzenia. A jak Święta, to oczywiście i choinka – koniecznie duża i ozdobiona pięknymi bombkami. Chętnie kupujemy różne bombki, aby zamienić nasze iglaste drzewko w niepowtarzalną
i oryginalną choinkę dopełniającą świątecznego klimatu. Ale czy ktoś kiedyś zastanawiał się nad tym, jak powstają takie „choinkowe świecidełka”? Uczniowie klasy 3a i 3e postanowili zgłębić ten temat udając się do fabryki ozdób choinkowych w Nowej Dębie. Tutaj mieli okazję zwiedzić całą fabrykę oraz samodzielnie przygotować niepowtarzalną ozdobę na swoją choinkę. Wizyta w fabryce zakończyła się zakupami w sklepie oferującym wyjątkowe ozdoby produkowane na miejscu w fabryce. Niejedna osoba wędrując między półkami pełnymi „choinkowych cudeniek” wydała całe kieszonkowe… ale zakupy były tego warte.
Z całą pewnością tegoroczne choinki naszych trzecioklasistów będą wyjątkowo piękne
i oryginalne. Serdecznie polecamy wizytę w fabryce bombek, bo to miejsce magiczne,
w  którym grudzień zdaje się trwać cały rok. To była bardzo udana i pouczająca wycieczka, zwłaszcza że dodatkową atrakcją był spacer śladami filmowego ojca Mateusza sandomierskimi uliczkami. Polecamy wszystkim!

Mirosława Ziętek, wychowawczyni kl.3a

Nietypowe mikołajki

30 listopada uczniowie klasy 2a wybrali się do Bawialni Trolejbus na warsztaty „Pracownia Świętego Mikołaja”. W czasie zajęć w stolarni dzieci tworzyły drewniane klocki elfów, które ozdabiały posługując się gotowymi wzorami lub wykorzystując własne pomysły.  Następnie w dekoratorni tworzyły niesamowite,  bajkowe opowieści  Świętego Mikołaja. Swoje zdolności muzykalne i taneczne mogły zaprezentować grając w orkiestrze reniferów. Podsumowaniem spotkania było pieczenie słodkich pierniczków Mikołajowej. Zajęcia w bawialni dostarczyły uczniom wiele zadowolenia, radości i wprowadziły ich w magiczny nastrój mikołajkowy.

Bawialnia Trolejbus to miejsce zupełnie inne od wszystkich. Wszystkim gorąco je polecamy i mamy nadzieję jeszcze tam wrócić.

Rodzic najlepszym ekspertem

            W piękne piątkowe przedpołudnie 25 listopada uczniowie klasy 1b wzięli udział w zajęciach sportowych, zorganizowanych na boiskach Zespołu Szkół Chemicznych w Lublinie. Rozgrzewkę, mecz piłki nożnej, zawody, gry i zabawy poprowadził – przy dźwiękach piosenek dziecięcych – pan Tomasz Małolepszy, tata Oliwki uczęszczającej do naszej klasy, wraz z dwoma nauczycielami wf oraz uczniami wymienionej szkoły. Na koniec zajęć sportowych zmęczone pierwszaki otrzymały sportowe kolorowanki oraz kredki, gorącą herbatę i pyszne ciasteczka dla uzupełnienia straconych kalorii.

            Uczniowie gościnnej szkoły wraz z panem Tomkiem zaprezentowali nową w Polsce dziedzinę sportu – Speed-Ball, do której uprawiania nie są potrzebne wielkie boiska, a wystarczy trochę miejsca, odpowiedni sprzęt i wola walki.

            Młodzież z gościnnej szkoły, przebrana za postaci z baśni, nie pozwalała nikomu się nudzić. Pomagała swoim nauczycielom w organizowaniu rozgrywek, dopingowała do walki i stwarzała przyjazną, serdeczną atmosferę. Nasi uczniowie z pewnością będą miło wspominać sportowe zmagania tego dnia.

Magdalena Szmyd-Skórczewska

Na rodziców można liczyć…

Rodzice uczniów klasy 3b angażują się w życie klasy i uatrakcyjniają zajęcia. Utalentowana plastycznie mama Maksa Pawlukiewicza poświęciła swój czas, żeby wspólnie z dziećmi przygotować świąteczne ozdoby. Dzięki jej instrukcjom sprawnie powstawały efektowne gwiazdy.

Mama Igora Prażmo przywiozła nam do klasy króliczka. Igor przedstawił przygotowaną wspólnie z mamą prezentację o tym sympatycznym zwierzątku.

Dzieciom bardzo się podobają zajęcia z udziałem rodziców. A samodzielnie przedstawiane prezentacje sprawiają, że nabierają pewności siebie i uczą się publicznych wystąpień.

Niezwykła wycieczka klasy 3e

Dzięki zaproszeniu pani prezes Grażyny Bors (prywatnie babci Filipa Powickiego), w dniu 9 listopada 2016 r. klasa IIIe wraz z wychowawcą p. Edytą Sędłak odwiedziła największy w Polsce zakład produkcyjno-odzieżowy znajdujący się w Ostrowcu Świętokrzyskim. W trakcie wycieczki dzieci miały niepowtarzalną możliwość poznania poszczególnych etapów powstawania koszul. Zobaczyły nowoczesne pomieszczenia i hale, gdzie projektuje, kroi, haftuje się nowe wzory oraz zszywa poszczególne elementy ubrań. Poznały dział kontroli jakości i prasowalni. Dużym zaskoczeniem dla zwiedzających uczniów było zderzenie wirtualnego świata z realną rzeczywistości – sklep internetowy. To wyjątkowe, szczególne spotkanie zakończyły podziękowania i prezenty. Dzieci przekazały plakat w antyramie – od każdego dziecka, własnoręcznie narysowane serce oraz klasowe zdjęcie. Na uczniów natomiast czekały wspaniałe niespodzianki – każdy otrzymał specjalnie wyhaftowany worek z logo szkoły i własnym imieniem i nazwiskiem.  Całość naszego przedsięwzięcia była możliwa dzięki życzliwości i zaangażowaniu babci Filipa oraz kontynuowaniu (już trzeci rok z rzędu) w naszej klasie cyklu spotkań: „Ludzie z pasją”, czyli poznawanie przez dzieci pasji swoich rodziców i dziadków. Dziękujemy!

Ciekawe zajęcia w 3b

W czwartek 10 listopada do klasy 3b zawitał niecodzienny gość. Pani Kinga Sarad-Deć, mama Zosi, przywiozła do nas żółwia. Żółw jest własnością Zosi i to ona przygotowała dla koleżanek i kolegów prezentację o tym, jakimi zwierzętami są żółwie. Zosia wspaniale poradziła sobie jako prelegentka i zaciekawiła uczniów swojej klasy. Dzieci obserwowały, jak żółw zjada obiad i w jaki sposób się porusza. Następnie pod kierunkiem Zosi i pani Kingi wykonały żółwie z kolorowego papieru i foremek na babeczki. To były przyjemne i udane zajęcia. A Zosia kolejny raz podzieliła się z nami swoją pasją. W ubiegłym roku prezentowała patyczaka.

WYJAZD INTEGRACYJNY DO MOTYCZA LEŚNEGO KLASY IIc i IIe

22 września klasy IIc i IIe wraz w wychowawcami Panią Elą Fiok i Marią Pastusiak , udały się na wyjazd integracyjny do Motycza Leśnego. Na początku dzieci uczestniczyły w grach i zabawach integracyjnych, które dały im możliwość jeszcze bliższego poznania się. W czasie warsztatów uczniowie  piekli  bułki,  robili obrazki z papieru czerpanego,  uczestniczyli w grze terenowej i poznawali warstwy lasu. W wolnym czasie dzieci spacerowały po okolicy, karmiły daniele i grały w piłkę.

Na zakończenie odbył się wspólny posiłek  oraz konsumpcja własnoręcznie przygotowanych pysznych bułek drożdżowych.

Psycholog szkolny   Anna Łazuka

Uczymy się nie tylko w szkole

Za nami kolejny już Lubelski Festiwal Nauki. Uczniowie klasy 3b także skorzystali z oferty LFN i w dniu 19 września uczestniczyli w zajęciach. Tym razem dzieci były gośćmi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Mali „studenci” wzięli udział w warsztatach: „Techniki skutecznego uczenia się”. Zdobyta wiedza i umiejętności na pewno przydadzą się im podczas kolejnych lat nauki.

Uczniowie klas 3b i 3f odbyli wyjazdowe zajęcia w sadzie. W Szczepanówce dzieci zobaczyły, jak rosną owoce i jak bardzo są różnorodne. Miały okazję popróbować jabłek wprost z drzewa i porównywać ich smak, zapach, chrupkość czy soczystość.  Obejrzały, jak wytwarzany jest sok z pigwy. Dzięki zaangażowaniu rodziców wycieczkę urozmaiciły atrakcje kulinarne: kiełbaski z grilla, pieczone ziemniaczki, pianki. A wszystko popijane świeżutkim sokiem jabłkowym, serwowanym przez właścicielkę Szczepanówki.  Zabawy na ogromnym trawniku również sprawiły wiele radości. Dopisała pogoda i humory.

Uczniowie klasy 3b uczestniczyli także w niezwykle interesującej lekcji w Muzeum Wsi Lubelskiej na temat: Jak to ze lnem było?  Poznali wiele nowych, trudnych pojęć, własnoręcznie międlili len, obserwowali przędzenie nici lnianych i tkanie płótna. Przy okazji tej wyprawy dzieci zajrzały do kuźni i przyglądały się pracy kowala, który specjalnie dla nas wykuł podkowę na szczęście. Brzydką, ponurą pogodę udało nam się odpędzić, więc możliwy był spacer między starymi zagrodami.  Dzieci podziwiały kryte strzechami chałupy, stodoły i obórki. Zaglądały do studni z żurawiem. Zatrzymały się przy kapliczce i przy pięknym, modrzewiowym kościółku. Zachwyt wzbudził królujący nad skansenem wiatrak. Każdy chciał skorzystać z poczty i usług fryzjerskich w miasteczku żydowskim. Wszyscy chcą wrócić do klimatu dawnych lat i już marzą o kolejnej wycieczce do Muzeum Wsi Lubelskiej.

Pierwszy dzień w SZKOLE!

1 września 2016 r. naukę  w naszej Szkole rozpoczęło blisko pięćdziesięcioro uczniów klas pierwszych. Zostali oni powitani przez Panią Dyrektor Jolantę Józefaciuk oraz poznali swoje nowe wychowawczynie:

  • p. Annę Rybicką kl.IA
  • p. Magdalenę Szmyd-Skórczewską klasa IB.

Na sztandar Szkoły złożyli uczniowskie ŚLUBOWANIE.

Życzymy Pierwszakom, by miłe wrażenia z pierwszego dnia w szkole trwały przez kolejne lata nauki.