W czwartek 22 listopada 2018r. odbyło się spotkanie poświęcone promocji trzeciej część tomiku poezji autorstwa uczniów naszej szkoły pt. „Obłoczki sercem malowane”. Licznie zebrani dostojni goście, rodzice i uczniowie uczestniczyli w części artystycznej przygotowanej i prowadzonej przez mgr Mirosławę Ziętek – koordynatora projektu literacko–plastycznego zakończonego wydaniem trzech części książeczki pt. „Obłoczki sercem malowane. Lotnikom – Dzieci”, zawierających wiersze i rysunki dedykowane patronowi szkoły – Lotnikom Polskim.

Jak do tego doszło? Pomysł napisania przez uczniów naszej szkoły wierszy o tematyce lotniczej pojawił się jako jedno z wielu działań poprzedzających nadanie szkole w dniu 20 października 2006r. zaszczytnego imienia „Lotników Polskich”. Konkurs na wiersz o tematyce lotniczej miał na celu przybliżenie społeczności szkoły informacji o Patronie, propagowanie wiedzy o lotnictwie oraz rozwijanie postaw patriotycznych. Miał także na celu upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci oraz rozwijanie ich zdolności literacko – poetyckich. Nikt wtedy nie spodziewał się, że pomysł ten tak bardzo przypadnie do gustu szerokiej rzeszy uczniów, a zbiór 34 wierszy napisanych przez grupę dzieci z klas 3., 4. i 5. pod czujnym okiem nauczycieli języka polskiego: pani Jolanty Zwolan, pani Małgorzaty Pater, pani Grażyny Bednarskiej – Tyszczyk oraz pana Marka Skały, uda się wydać – w książeczce pt. „Obłoczki sercem malowane”. Książeczka ta wydana, dzięki osobistemu zaangażowaniu  pana gen. bryg. pil. dr inż. Ryszarda Hacia, przez Dowództwo Sił Powietrznych oraz Klub Sił Powietrznych, ukazała się w 2008r. i stała się jedną z pozycji upamiętniających 90–lecie Lotnictwa Polskiego.

W roku 2014 ukazał się drugi tomik „Obłoczków…” wydany, także z inicjatywy Pana Generała, przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Tym razem w książeczce znalazło się 36 wierszy napisanych przez naszych uzdolnionych literacko wychowanków z klas 2–6 oraz ich rysunki, nagrodzone w wewnątrzszkolnym konkursie plastycznym pt. „Patron mojej szkoły”. Drugi tomik książeczki „Obłoczki sercem malowane”  został także wzbogacony, dzięki pomocy rapera Mateusza „Lasio Companija” Laskowskiego, o płytę CD z dźwiękową wersją wierszy w wykonaniu: Wiktorii Gwardy i Elżbiety Czerniak z kl. 3d, Wiktorii Korolczuk z kl. 5a, Kingi Danielewicz, Aleksandry Litkowskiej, Adama Dalczyńskiego oraz Wojciecha Umińskiego z kl. 6c.

Obecnie, na początku czerwca, dzięki ponownej pomocy Pana Generała ukazał się trzeci już tomik książeczki „Obłoczki sercem malowane”, również wzbogacony o materiał audio przygotowany przez Mateusza Laskowskiego. Na płycie znalazły się wiersze recytowane przez: Wiktorię Gwardę z kl. 7d, Aleksandrę Goldsztejn z kl. 3d oraz Hannę Buksińską, Kornelię Grytę, Mateusza Bartykę, Jakuba Jonika i Przemysława Skałę z kl. 1c. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż inspiracją do literackiej oraz plastycznej twórczości uczniów stała się samodzielnie zdobywana wiedza dotycząca historii oraz współczesności lotnictwa polskiego, ale także osobiste kontakty z przedstawicielami Patrona w osobach tak wybitnych lotników, jak na przykład nieżyjącym już: gen. bryg. pil. Tadeuszem Górą, płk dypl. pil. Kazimierzem Oleńskim, płk dypl. pil. Zbigniew Jędrzejewski, płk dypl. pil. Stanisławem Madejem czy pil. Zdzisławem Chylińskim.

Mamy nadzieję, że ten kolejny tomik książeczki „Obłoczki sercem malowane”, wydany w roku obchodów 100–lecia Lotnictwa Polskiego, stanie się hołdem oddanym ludziom lotnictwa spod „Biało – Czerwonej Szachownicy”, dzięki którym możemy cieszyć się pogodnym niebem i realizować swoje pasje oraz marzenia, bo jak pisze Agata Kolek, autorka jednego z wierszy: „Człowiek od kiedy żyje, to zawsze o czymś marzy
i dobrze jest tak właśnie, w marzeniach nam do twarzy”.

Koordynator projektu literacko-plastycznego „Obłoczki sercem malowane”-
mgr Mirosława Ziętek