23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto miłośników książek, bibliofilów i czytelnictwa ustanowiono oficjalnie w 1995 przez Światową Organizację UNESCO.

Z tej okazji uczniowie klas VII  naszej szkoły  prezentują swoje ulubione książki i zachęcają do czytania oraz  przeżywania wraz z bohaterami niesamowitych przygód.

 

Marysia Cytawa uczennica klasy 7ab, tegoroczna laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego,  miłośniczka literatury.

,,Elantris’’ to debiut pisarski amerykańskiego autora fantasy Brandona Sandersona. Książka opowiada o losach Elantris – niegdyś wspaniałego, niemal boskiego miasta, które straciwszy przed dziesięciu laty swoją magię,  popadłow ruinę. Teraz zamieszkują je ludzie zabrani przez Shaod, wygnani z domów, wyklęci i odosobnieni. W dodatku nad bohaterami unosi się widmo świętej wojny.

Powieść jest pisana z trzech perspektyw: młodego księcia Elantryjczyka, który stara się odkryć tajemnice upadku miasta, księżniczki Sarene, próbującej odnaleźć się w obcym królestwie i  kapłana Hrathena.  Książka jest napisana językiem lekkim, przystępnym, pełna dyskretnego  poczucia humoru. Idealna propozycja dla każdego fana fantasy. Polecam. Marysia Cytawa

Tomek Obrzód – uczeń klasy 7ab, tegoroczny laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej, wielbiciel  książek i jazdy na deskorolce.

Niedawno udało mi się przeczytać książkę Ricka Riordana pt.: „Percy Jackson i bogowie olimpijscy, część pierwsza Złodziej pioruna”. Cała seria składa się z pięciu książek. „Złodziej pioruna” to pierwsza część opublikowana w 2005 roku, ostatnia część to „Ostatni olimpijczyk” opublikowana w 2009 roku.

Akcja książki nawiązuje do mitologii greckiej. Główny bohater Percy Jackson, to chłopak w moim wieku. Ma dwanaście lat, dysleksję, problemy z koncentracją i ADHD. Zawsze jak chce coś dobrze, to wychodzi na odwrót. A do tego wszystko co dziwne, to przydarza się właśnie jemu. Przełomem w życiu tego nastolatka jest wycieczka klasowa na Manhattan. Tam okazuje się, że Pani Dodds – nauczycielka matematyki, to wcale nie jest człowiek –  „była pomarszczoną wiedźmą ze skrzydłami nietoperza, pazurami i pyskiem pełnym żółtych kłów”. Zaatakowała Percy’ego, który dzięki pomocy Grovera cało wyszedł ze starcia. I tak zaczynają się przygody współczesnego herosa. Z pomocą satyra Grovera i córki Ateny – Annabeth, Percy przemierza Stany Zjednoczone, żeby odnaleźć piorun Zeusa i nie dopuścić do wojny bogów na Olimpie.

Wydarzenia wciągają w lekturę tej książki i powodują, że nie możesz się oderwać od czytania. Akcja toczy się szybko, dynamicznie. Postaci są ciekawie przedstawione w mieszance realiów i fantastyki. Książka sprawiła mi dużo przyjemności i zachęciła mnie do przeczytania kolejnych przygód Percy’ego. Jest to doskonały przerywnik w natłoku codziennej nauki zdalnej. Polecam tę książkę wszystkim i dużym i małym. Tomek Obrzód

 

Kinga Łucyn – uczennica klasy 7c, lubi matematykę i czytanie książek.

Moją ulubioną książką jest pierwsza część serii  o Harrym Potterze, czyli ,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, napisana przez J. K. Rowling. Uwielbiam tę książkę, ponieważ jest początkiem pięknej historii, która bardzo dużo uczy o przyjaźni, miłości oraz o tym, co dobre i o tym, co złe. To co kocham, nie tylko w tej książce, ale również w całej serii, to doskonale zbudowany przez autorkę świat z wieloma detalami i najróżniejszymi, często tragicznymi, historiami bohaterów. Kinga Łucyn

 

Klaudia Mrozek – uczennica klasy 7d, kocha sport i uwielbia czytać książki.

Pierwszy raz spotkałam się z książkami C. S. Lewisa, gdy byłam w  klasie czwartej. Obowiązkową lekturą była wtedy powieść  pt. „Lew, Czarownica i Stara Szafa” – pierwsza z siedmiotomowego cyklu Opowieści z Narnii. Po trzech latach postanowiłam wrócić do książek tego autora. Przez brak możliwości wychodzenia z domu zamówiłam przez Internet całą serię. Z zapartym tchem przeczytałam część pierwszą, a następnie drugą, trzecią i… Tak bardzo spodobały mi się te opowieści, że obecnie czytam już szóstą książkę z tego cyklu.

Wszystkie części napisane są przyjemnym i prostym językiem. Czyta się je bardzo szybko. Każda z części zawiera niesamowite historie. Możemy doszukać się tam zdarzeń, które mogą kojarzyć się nam z chrześcijaństwem, np. śmierć i zmartwychwstanie lwa, który symbolizuje Boga, narodziny świata Narnii, życie pośmiertne, czy zapowiadany koniec świata.

   Myślę, że jeszcze nieraz wrócę do świata Narnii, by wraz z bohaterami przeżywać te magiczne, niezwykłe historie. Mam nadzieję, że nie zapomnę o wszystkich przekazach, które daje nam ten wspaniały pisarz. Klaudia Mrozek

Filip Powicki – uczeń klasy 7c, trzykrotny laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej

Sięgnąłem po  książkę Stephena Kinga ,, Christine’’, ponieważ polecił mi ją wujek, zainteresowała mnie również jej okładka. Jest to powieść  przygodowa z elementami horroru, która na pewno zaciekawi każdego czytelnika. Ja polecam ją moim rówieśnikom.

Powieść tę napisał najbardziej znany autor horrorów na świecie – Stephen King. Opowiada ona o Arniem Cunninghamie. Jego życie uległo zmianie, gdy wraz z  jedynym przyjacielem, Dennisem, znaleźli Christine – brzydki, zniszczony i stary samochód marki Plymouth, który miał już bogatą w przeżycia historię. Przyjaciel na próżno odradza mu kupno auta. Arnie się wręcz zakochuje w nim. Po jakimś czasie pojazd pokazuje swoje prawdziwe oblicze, mszcząc się na osobach, które sprawiają problemy chłopakowi. Książka zapiera dech w piersiach. Polecam ją każdemu, kto lubi  opowieści z dreszczykiem. Filip Powicki