13 kwietnia 2022 roku odbył się w Szkole Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie uroczysty apel poświęcony zamordowanym w Katyniu w 1940 roku majorowi pilotowi Alfonsowi Beseliakowi i podporucznikowi rezerwy Jerzemu Władysławowi Wagnerowi. Tym samym nasza szkoła włączyła się w akcję „Dęby Katyńskie – Łańcuch Pamięci Kolejnych Pokoleń”, mającą na celu upamiętnienie Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość przygotowali uczniowie z klasy 4a, 8d i 8e.

Major Pilot Alfons BESELIAK – urodził się 1 czerwca 1895 r. Brał udział w wojnie 1920 roku. Po jej zakończeniu przeszedł kurs pilotażu w Szkole Pilotów mieszczącej się w Bydgoszczy. 20 sierpnia 1937 roku został powołany na komendanta Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Sadkowie. Po rozpoczęciu II wojny światowej ewakuował się z personelem Sadkowa w okolice Łucka. 17 września 1939 r. znalazł się pod okupacją radziecką. Trafił do obozu w Starobielsku. Z niego wyruszył w swoją ostatnią drogę do Charkowa. Prawdopodobnie tam został zamordowany w kwietniu 1940 r.

Podporucznik Rezerwy Jerzy Władysław WAGNER – urodził się  8 sierpnia 1904r. Uczęszczał do Gimnazjum w Lublinie. Służył w Krakowie, w Poznaniu, a od listopada 1927 roku w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył w 1928 r. W 1929 roku odbył wojskowe ćwiczenia rezerwy w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. Mieszkał i pracował w Lublinie. W końcu sierpnia 1939 roku został zmobilizowany do Bazy Lotniczej nr 3 w Poznaniu. Do niewoli sowieckiej trafił 20 września 1939 roku. Z obozu w Kozielsku do miejsca kaźni – Katynia – został wywieziony po 13 kwietnia 1940 r.

Cześć Ich pamięci!