Program edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” został zainicjowany 13 kwietnia 2008 roku. Jego celem jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni poprzez sadzenie Dębów Pamięci: jeden dąb – jedno nazwisko z listy katyńskiej oraz upowszechnianie wiedzy o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej w kontekście społeczności lokalnych.

Dnia 20 października 2009 roku na terenie naszej szkoły, w ramach programu edukacyjnego „Katyń – ocalić od zapomnienia”, zasadzono dwa Dęby Pamięci poświęcone pułkownikowi Alfonsowi Beseliakowi i porucznikowi Jerzemu Władysławowi Wagnerowi – oficerom polskiego lotnictwa zamordowanym przez NKWD w lesie katyńskim w 1940 roku. 13 kwietnia bieżącego roku po raz kolejny przypomnieliśmy to ważne dla naszej społeczności szkolnej wydarzenie oraz jego Bohaterów.

Olga i Mateusz, uczniowie klasy 6b, odwiedzili tego dnia każdą klasę i przedstawili krótką prezentację poświęconą sylwetkom Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Major Pilot Alfons BESELIAK – urodził się 1 czerwca 1895 r. Brał udział w wojnie 1920 roku. Po jej zakończeniu przeszedł kurs pilotażu w Szkole Pilotów mieszczącej się w Bydgoszczy. 20 sierpnia 1937 roku został powołany na komendanta Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Sadkowie. Na tym stanowisku pozostał do września 1939 r. Po rozpoczęciu II wojny światowej ewakuował się z personelem Sadkowa w okolice Łucka. 17 września 1939 r. znalazł się pod okupacją radziecką. Trafił do obozu w Starobielsku. Z niego wyruszył w swoją ostatnią drogę do Charkowa. Prawdopodobnie tam został zamordowany w kwietniu 1940 r.

 Podporucznik Rezerwy Jerzy Władysław WAGNER urodził się  8 sierpnia 1904r. Uczęszczał do Gimnazjum w Lublinie. W roku 1927 został powołany do wojska. Służył w Krakowie, w Poznaniu, a od listopada 1927 roku w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył w 1928 r. W 1929 roku odbył wojskowe ćwiczenia rezerwy w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. Mieszkał i pracował w Lublinie. W końcu sierpnia 1939 roku został zmobilizowany do Bazy Lotniczej nr 3 w Poznaniu. Do niewoli sowieckiej trafił 20 września 1939 roku. Z obozu w Kozielsku do miejsca kaźni – Katynia – został wywieziony po 13 kwietnia 1940 r.

Cześć Ich pamięci!