Informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty

w dniach 25, 26, 27 maja 2021 r.

w Szkole Podstawowej Nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie

 Wytyczne MEN, CKE i GIS istotne dla zdających.

Podstawowe wytyczne

  1. Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu – bez objawów chorobowych, w tym objawów COVID-19.
  2. Zdający, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
  3. Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy, np. w poruszaniu się.
  4. Zdający nie może wnieść na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek.
  1. Na salę egzaminacyjną zdający wnosi własne przybory piśmienne:
  • Czarny długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem (2 sztuki w razie wypisania się) – niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych (ścieralnych)!
  • Dodatkowo linijkę – na egzaminie z matematyki.
  1. Podczas trwania egzaminu zdający nie może pożyczać przyborów od innych zdających.
  2. Zdający nie może kontaktować się z innymi zdającymi.
  3. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną małą butelkę z wodą, postawić ją na podłodze, przy nodze stolika, aby przypadkowo nie zalać materiałów egzaminacyjnych.
  4. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.

Wytyczne dotyczące środków ochrony osobistej

  1. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos (maseczką jedno- lub wielorazową).
  2. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.
  3. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
  4. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.
  5. W trakcie egzaminu zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
  • Podchodzi do niego przewodniczący albo członek zespołu nadzorującego, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie;
  • Wychodzi do toalety;
  • Kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
  1. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
  2. Przebywając na terenie szkoły i podczas egzaminu zdający nie mogą dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także muszą przestrzegać higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką.
  3. Żaden zdający nie opuszcza sali egzaminacyjnej na stałe przed upływem jednej godziny od rozpoczęcia egzaminu wskazanej w harmonogramie (z wyjątkiem skorzystania z toalety, konieczności zażycia lekarstwa, kontaktu ze służbami medycznymi).

 Dodatkowe procedury bezpieczeństwa w dniu egzaminu

  1. Przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu obowiązuje zakaz gromadzenia się w szkole, przy wejściach do szkoły, w jej otoczeniu i w okolicach budynku szkoły!
  2. Zdający zachowują odpowiedni 1,5-metrowy dystans od innych.
  3. Dzielą się między sobą wrażeniami po egzaminie wyłącznie z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie.