W piątek, dn. 25.05.2018r. odbyła się sesja nagraniowa płyty, która będzie dodatkiem
do trzeciego już tomiku książeczki „Obłoczki sercem malowane”, zawierającej wiersze o Patronie szkoły. Nagranie odbyło się dzięki pomocy znanego rapera Mateusza „Lasio Companija” Laskowskiego, zwycięzcy jednej z edycji programu rozrywkowego „Mam Talent”. Jak do tego doszło?        Pomysł napisania przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 31 w Lublinie wierszy o tematyce lotniczej pojawił się jako jedno z wielu działań, poprzedzających nadanie szkole w dniu 20 paździer­nika 2006r. zaszczytnego imienia „Lotników Polskich”. Konkurs na wiersz o tematyce lotniczej miał na celu przybliżenie społeczności szkoły informacji o patronie, propagowanie wiedzy o lotnictwie, a także rozwijanie zdolności literacko – poetyckich uczniów. Nikt wtedy nie spodziewał się, że projekt ten tak bardzo przypadnie do gustu naszym wychowankom, a zbiór wierszy będący podsumowaniem konkursu literackiego „Lotnik, skrzydlaty władca świata”, dzięki życzliwości i osobistemu zaangażo­waniu gen. bryg. pil. dr inż. Ryszarda Hacia, zakończy się wydaniem książeczki pt. „Obłoczki sercem malowane”. W  książeczce tej, będącej pierwszym tomem trylogii, znalazły się 34 wiersze uczniów z klas 3, 4 i 5, które zostały wyróżnione w konkursie literackim, oraz 36 rysunków wybranych w drodze konkursu plastycznego, przeprowadzonego w Klubach Garnizonowych pod nazwą „Lotnictwo Polskie w oczach dziecka”. Ilustracją do wierszy napisanych przez uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie stały się piękne prace plastyczne, wykonane przez dzieci w wieku wcze­snoszkolnym z Bydgoszczy, Łasku, Mirosławca, Mrzeżyna, Poznania, Skwierzyny i Świdwina.  Ksią­żeczka ta, wydana przez Dowództwo Sił Powietrznych oraz Klub Sił Powietrznych, ukazała się w 2008r. i stała się jedną z pozycji upamiętniających 90 – lecie Lotnictwa Polskiego.
W roku 2014 ukazał się drugi tomik „Obłoczków …”, wydany także z inicjatywy gen. bryg. pil. dr inż. Ryszarda Hacia, przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Muzeum Sił Powietrz­nych w Dęblinie. Także tym razem w książeczce znalazły się wiersze napisane przez naszych wycho­wanków, zainteresowanych drugą edycją literackiego konkursu „Lotnik, skrzydlaty władca świata”, poświęconego patronowi szkoły. Po dokładnej analizie zgromadzonego materiału literackiego wy­brano do publikacji 36 wierszy, które zostały zilustrowane pracami nagrodzonymi w konkursie pla­stycznym „Patron mojej szkoły”, w sumie 36 prac uczniów z klas 2 – 6. Drugi tomik książeczki „Ob­łoczki sercem malowane” został także wzbogacony, dzięki pomocy  Mateusza „Lasio Companija” Laskowskiego, o płytę audio CD zawierającą ciekawą interpretację wyróżnionych wierszy w wykona­niu: Wiktorii Gwardy i Elżbiety Czerniak z kl. 3d, Wiktorii Korolczuk z kl. 5a, Kingi Danielewicz, Aleksandry Litkowskiej, Adama Dalczyńskiego oraz Wojciecha Umińskiego z kl. 6c.
Obecnie kończymy przygotowania do trzeciego już tomiku książeczki „Obłoczki sercem ma­lowane”. Tym razem do naszego projektu włączyły się także inne szkoły noszące „lotnicze imię”, dzięki czemu w ostatnim już tomiku książeczki pisanej i ilustrowanej przez dzieci dla lotników znajdą się wiersze oraz prace plastyczne uczniów nie tylko ze Szkoły Podstawowej Nr 31 im. Lotników Pol­skich w Lublinie, ale także z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej oraz uczniów ze Świdnika. Książeczka zawiera w sumie 50 tekstów literackich nawiązujących tematycznie do współ­czesności i historii polskiego lotnictwa oraz piękne ilustracje przenoszące nas w świat „orłów prze­stworzy”. Także tym razem książeczka „Obłoczki sercem malowane” zostaje wzbogacona o materiał audio, który przygotował Mateusz „Lasio Companija” Laskowski. Na płycie dołączonej do trzeciego tomiku książeczki „Obłoczki …” znajdzie się 15 wierszy w interpretacji: Wiktorii Gwardy
z kl. 7d, Aleksandry Goldsztejn z kl. 3d oraz Hanny Buksińskiej, Kornelii Gryty, Mateusza Bartyki, Jakuba Jonika i Przemysława Skały z kl. 1c.
Inspiracją do literackiej oraz plastycznej twórczości naszych uczniów stała się samodzielnie zdobywana wiedza dotycząca historii oraz współczesności lotnictwa polskiego, ale także osobiste kontakty z przedstawicielami patrona, w osobach tak wybitnych lotników jak nieżyjący już gen. bryg. pil. Tadeusz Góra, płk pil. Kazimierz Oleński czy pil. Zdzisław Chyliński. W pracach dzieci, zamieszczonych w trzech kolejnych tomikach książeczki „Obłoczki sercem malowane”, odnaj­dujemy szacunek i podziw dla „podniebnych rycerzy” za ich gotowość do służby i poświęcenie dla swojego kraju. Odnajdujemy także wdzięczność za zapewnienie nam wszystkim spokoju i bezpieczeń­stwa.
Mamy nadzieję, że kolejny tomik naszej książeczki, wydany w roku obchodów 100 – lecia Lotnictwa Polskiego, stanie się hołdem oddanym ludziom lotnictwa spod znaku „Biało – Czerwonej Szachownicy”.

Koordynator projektu literacko – plastycznego „Obłoczki sercem malowane”- Mirosława Ziętek